Diskotéky sa otvoria, obchody budú v nedeľu zatvorené. Matovič: Nechal by som zatvorené aj natrvalo

  • Zatváranie obchodov v nedeľu sa podľa odborníkov osvedčilo
  • Podľa Igora Matoviča musíme dať vírusu čas 24 hodín, aby v predajniach „vykapal“
  • Nechce tiež „vystavovať babičky vírusom“
TASR/František Iván,TASR/Martin Baumann
  • Zatváranie obchodov v nedeľu sa podľa odborníkov osvedčilo
  • Podľa Igora Matoviča musíme dať vírusu čas 24 hodín, aby v predajniach „vykapal“
  • Nechce tiež „vystavovať babičky vírusom“

Aktualizované o 15:00

Zákaz nedeľného predaja je proti zdravému rozumu a je postavený na ideológii, tvrdí SaS

Poslanci zo Strany Sloboda a Solidarita dnes na tlačovej konferencii upozornili na návrh zákona o zákaze nedeľného predaja.

Tvrdia, že o tomto návrhu je určite užitočné diskutovať. Zákaz predaja v nedeľu v tomto čase je však podľa Sas-károv proti zdravému rozumu a ide proti zamestnanosti. 

Návrh vnímajú, ako keby nebol založený na racionalite ale na ideológii. Nemyslia si, že je to správne a považujú to za gól do vlastnej brány. Paradoxne v čase, keď podnikatelia a zamestnanci potrebujú záchranné koleso, im ho tento návrh môže prepichnúť, tvrdia poslanci. Dodávajú, že v nedeľu pracuje v maloobchode len 2,3 % zamestnancov a len raz do mesiaca. 

🔴 Zákaz nedeľného predaja je slovenskú ekonomiku a zamestnanosť čisté zlo.

Gepostet von Sloboda a Solidarita am Dienstag, 9. Juni 2020

 


Sanitárny deň je podľa premiéra dôležité ponechať, aby boli predajne bezpečné. Na otázku novinára, či to nie je spôsob, ako presadiť zatvorenie obchodov v nedeľu, premiér odpovedal, že to tak nie je. Ľudia si podľa premiéra hľadajú slameného panáka, s ktorým budú bojovať.

„Mne to pripadá úplne rozumné, keď musíme vôjsť s rúškom, vydezinfokvať ruky,“ vyjadril sa premiér Igor Matovič. Podľa konzília do potravín chodíme všetci, chodia tam aj ľudia starší, rizikoví. Práve preto, že uvoľňujeme, štát chce zachovať tri základné veci – nosenie rúšok, odstup dva metre a dezinfekciu. Do dezinfekcie rátajú aj sanitárny deň v potravinách.

ČÍTAJ TIEŽ >> Tisíce Slovákov nechcú, aby boli obchody v nedeľu zatvorené. Hovoria o diskriminácii a spísali petíciu 

Nedeľu zachovali z dôvodu, že sa osvedčila počas pandémie. „Volá sa to Google, skúste si vygoogliť, koľko prežíva vírus na materiáloch,“ odpovedal novinári premiér na to, či je potrebné ponechať v nedeľu zatvorené. Keď sa totiž cez týždeň v obchode premelú tisíce ľudí, po tom je nutná dezinfekcia priestorov, dodal.

„Ja by som nechal nedele zatvorené aj natrvalo,“ zakončil premiér. 

🔴 Tlačová konferencia predsedu vlády SR Igora Matoviča o výsledkoch aktuálneho rokovania konzília epidemiológov

Gepostet von Úrad vlády Slovenskej republiky am Dienstag, 9. Juni 2020

Aj minister financií Eduard Heger je za ponechanie zatvorených obchodov v nedeľu aj po skončení koronakrízy, no o tejto téme v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci. Konštatoval to v relácii Na hrane TV JOJ.

„Počas koronakrízy sme aspoň nabrali skúsenosť so zatvorenými obchodmi v nedeľu takže vieme, ako to reálne vyzerá v praxi. Ja osobne som zástancom voľnej nedele, ale rozhodnú poslanci. V koalícii na túto tému diskutujeme, predbežne sme si nadefinovali nejakú dohodu a uvidíme aj ako sa vyvinie celospoločenská diskusia. Vieme však, že nedeľný predaj neprináša tržby a mnohí predajcovia hovoria, že sú v nedeľu v strate,“ povedal Eduard Heger.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech