Divoký parlament s 15 poslancami: Ficovi sa nahlas vysmiali, povedal to, čo nechcel

  • Prebieha parlamentná diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery
  • V parlamente vystúpili Mária Kolíková či Robert Fico
  • Predsedovi Smeru sa poslanci smiali
fico kolíková
Mária Kolíková a Robert Fico, TASR/Martin Baumann
  • Prebieha parlamentná diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery
  • V parlamente vystúpili Mária Kolíková či Robert Fico
  • Predsedovi Smeru sa poslanci smiali

Dnešným dňom pokračuje schôdza parlamentu a rozprava k návrhu na odvolanie vlády. Aj keď je v parlamente prítomných 15 poslancov a žiadny člen vlády, bolo „veselo“ aj dnes. Včera, teda vo štvrtok 8. decembra, vystúpil s plamenným prejavom predseda NR SR Boris Kollár a svoje si povedal aj Richard Sulík, ktorý prišiel s návrhom vládu odvolať.

Protikorupčnosť súčasnej vlády závisí len od predsedu hnutia Sme Rodina a NR SR Borisa Kollára. Aspoň to si myslí bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková. Myšlienku vyslovila počas úvodu dnešnej parlamentnej diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Koalíciu taktiež kritizovala za nezmenenie paragrafu 363 či za nevydanie lídra Smeru-SD Roberta Fica.

Kritika Kolíkovej

Táto vláda je protikorupčná len do takej miery, do akej jej to dovolí Boris Kollár. A to je teda veľmi málo. A, bohužiaľ, tiež do akej miery jej to dovolia nezaradení poslanci z klubu OĽANO alebo už zaradení v klube Sme rodina,“ vyhlásila Kolíková.

Pripomenula otvorenie schôdze na podnet Smeru-SD, ktorej cieľom malo byť podľa nej útočiť na vyšetrovateľov, prokurátorov a ovplyvniť svedkov. Odmieta argument, že nie je čas na vyslovenie nedôvery vláde pre jej boj s korupciou a mafiou.

Ak ide o veľké korupčné kauzy s dosahom k nominantom bývalých vlád, musia podľa nej demokratické sily vyhrať aj ďalšie voľby. „Neslušný a nezodpovedný spôsob vládnutia súčasnej vlády naháňa opačných voličov k volebným urnám,“ vyhlásila.

Pri vytrácaní sa protikorupčného charakteru vlády argumentuje reformou súdnej mapy. Tvrdí, že súčasný minister sa do nej pokúsil dostať zmeny, ktoré šli proti jej podstate. Podotkla, že už pri prijímaní pôvodnej reformy sa prejavila malosť a nezáujem o skutočnú reformu v podobe lokálnych záujmov poslancov.

Osobitným príkladom je zachovanie malého súdu v Starej Ľubovni, ktorý nespĺňa nič z reformy,“ poznamenala. Dodala, že ak by poslanci hnutia OĽANO zahlasovali za zmeny na prokuratúre a zmeny paragrafu 363, generálny prokurátor by už nemal priestor zasahovať do konaní v korupčných kauzách pred podaním obžaloby.

Nefunkčná opozícia

Menšinový kabinet navyše podľa nej kráča po nebezpečnej ceste, pretože legitimizuje rokovania s extrémistami a zo spolupráce s nimi robí prijateľnú bežnú vec. „Toto je vážna hrozba pre štát, toto je vážna hrozba pre demokraciu,“ podčiarkla.

Pýta sa tiež, ako majú byť konštruktívnou opozíciou, keď im vláda nedáva priestor na korekciu jej zlých nápadov. Vláda podľa nej vedela o kríze v krajine a vystavila Slovensko neistote menšinovej vlády.

Upínanie sa na jedno funkčné obdobie je veľkou chybou. Nestačí nám niekoľkomesačné obdobie ani rok. Potrebujeme mať takú vládu, ktorá dá šancu ľuďom uveriť, že v ďalších voľbách boj za očistu od korupcie dáva zmysel a že sa to dá robiť slušne a zodpovedne. Preto podávame tento návrh,“ dodala.

Gábor Grendel (OĽANO) pripomenul, že Kolíková bola ministerkou spravodlivosti a pýta sa, koľkokrát predložila na vládu zmenu paragrafu 363. „Boli ste ministerkou spravodlivosti, mali ste tú kompetenciu. Ten zákon spadal do vášho portfólia,“ poznamenal. Mrzí ho nesplnenie záväzku z vládneho programu na úpravu tohto paragrafu.

Poukázal však na to, že v tomto parlamente a jeho zložení sa na zmenu nenájde väčšina. Pýta sa Kolíkovej, s kým chce v ďalšej vláde tento paragraf upraviť, či s poslancami z Hlasu-SD, ktorí sa s SaS podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze.

Ficovi sa kolegovia smiali

V parlamente rečnil aj Robert Fico. Pred začiatkom jeho rozpravy predsedajúci Peter Pčolinský upozornil prítomných poslancov, ktorých je len približne 15, aby po Ficovi „nepokrikovali“. „Bože, ako by nám bolo dobre, keby toho Fica zatvorili,“ opísal smerák ironicky.

Robert Fico si následne pomýlil generálneho prokurátora so špeciálnym, a teda hovoril o Marošovi Žilinkovi ako o právoplatne odsúdenom zločincovi. Za omyl ho zvyšní poslanci „odmenili“ hlasným smiechom. „To je teda fakt veľká zábava,“ ohradil sa, keď sa zvyšok pléna smial.

Robert Fico niečo vraví
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Predseda Smeru sa taktiež opäť sťažoval na vyšetrovanie korupčných káuz. Podľa jeho slov sa v skutočnosti nepodarilo vyriešiť nič okrem darovaných „telefónov či televízorov“. „My nie sme sraľovia,“ odkázal. Tiež dodal, že pokiaľ by sa mal bývalý minister hospodárstva Sulík vrátiť do vlády, „musel by sa odfetovať“.

O slovo počas schôdze NR SR požiadal aj poslanec hnutia OĽANO Jozef Pročko, ktorému však predseda parlamentu Boris Kollár vypol po pár sekundách mikrofón. „Urobil som vám dosť veľký favor, tým že som vás nechal vykecať,“ vyjadril sa Kollár.

Šipoš: Bol by to triumfálny návrat Smeru

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš apeloval na poslancov SaS, aby urobili krok späť, nehlasovali s opozíciou za pád vlády a nepomáhali triumfálnemu návratu Smeru-SD, ak majú aspoň trochu súdnosti a nechcú vystaviť Slovensko strachu o demokratickú budúcnosť. Počas diskusie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde v Národnej rade (NR) SR pripomenul spoločné vládnutie s SaS, reformy a úspechy. Tie sa podľa neho podarilo dosiahnuť aj napriek krízam a konfliktom.

Šipoš priznal, že vláda urobila aj chyby. Hovoril napríklad o viere, že Maroš Žilinka bude dobrý generálny prokurátor. Dodal, že nie vždy bolo všetko ideálne, a pýta sa, či má zmysel to dobré zahodiť pre osobné spory. Podotkol, že líder OĽANO Igor Matovič nie je najväčšie zlo.

Pripomenul spoluprácu s SaS aj v opozícii, spoločné tlačové konferencie či protesty, na ktorých poukazovali na korupčné kauzy bývalých vlád. Dodal, že aj preto im ľudia v roku 2020 uverili, dali dôveru a silný mandát na vznik štvorkoalície „nie ideálnych partnerov, ale demokratických strán“.

Apeloval na poslancov z SaS, aby počúvali lídra Smeru-SD Roberta Fica a niektorých nezaradených poslancov. „Zamyslite sa, čo môže spôsobiť vaše hlasovanie s nimi,“ povedal. Považuje za jasné, ako bude hlasovať zvyšok opozície a vyzval SaS, aby sa k nim nepridala. Pripomenul pád vlády Ivety Radičovej a jeho dôsledky. „Bola to chyba,“ uviedol a priznal, že aj Matovič vtedy hlasoval za.

Blaha by písal pozývací list Putinovi

Šipoš spomenul viaceré úspechy vlády, napríklad rozviazané ruky orgánov činných v trestnom konaní, reformy zdravotníctva, súdnej mapy či plán obnovy, ale aj príchod automobilky Volvo na Slovensko, zastropovanie cien elektriny a výsledky zahraničnej politiky.

Predstavme si, čo by sa dialo, keby vládol Robert Fico a Peter Pellegrini. Som presvedčený, že Ľuboš Blaha by tu písal pozývací list pre Vladimira Putina, Peter Žiga by vypisoval nové výzvy na eurofondy, premotivovaný kolega Mazurek by prednášal na školách o boji proti extrémizmu,“ podotkol.

Ste spoluzodpovední za to, že máte menšinovú vládu,“ reagovala na Šipošov prejav šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Tvrdí, že so Šipošom občas rátali hlasy koalície bez Sme rodina, aby dokázali niektoré reformy presadiť. Práve Sme rodina ich podľa nej blokovalo, napriek tomu si OĽANO vybralo zotrvanie v menšinovej vláde s Borisom Kollárom a jeho hnutím.

Erik Tomáš (nezaradený) pripomenul prieskumy verejnej mienky o nízkej dôvere vlády. Hovorí o vysvedčení tejto vlády. Vyčítal koalícii, že nedokáže prijať novelu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami a napriek tomu sa označuje za demokratov.

Zdroje: TASR, NR SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá