Djokovičovi nestojí v ceste k očkovaniu len celiakia. Ani nový dôvod mu nemusí pomôcť k možnosti historického triumfu

  • Prípad Novaka Djokoviča rezonuje po celom svete
  • Srbský tenista je známy svojím odporom voči vakcínam proti koronavírusu
  • Doteraz mal tvrdiť, že sa nemôže očkovať kvôli jeho ochoreniu celiakia
  • Jeho právnici však odhalili dôvod, kvôli ktorému sa nemohol očkovať
djokovič
Novak Djokovič, TASR/AP/Darko Vojinovic
  • Prípad Novaka Djokoviča rezonuje po celom svete
  • Srbský tenista je známy svojím odporom voči vakcínam proti koronavírusu
  • Doteraz mal tvrdiť, že sa nemôže očkovať kvôli jeho ochoreniu celiakia
  • Jeho právnici však odhalili dôvod, kvôli ktorému sa nemohol očkovať

Tenista Novak Djokovič sa preslávil nielen svojou šikovnosťou na kurte, ale aj odporom voči vakcínam proti koronavírusu, čo je aj príčinou jeho terajších problémov. Aktuálne sa tenisový šampión nachádza stále v imigračnom hoteli v Melbourne, kde v pondelok zistí, či si zahrá na turnaji Australian Open, alebo poletí do Srbska. 

Nechcú neočkovaných 

Do krajiny prišiel Srb tento týždeň a chcel sa preukázať výnimkou od spoločnosti Tennis Australia, ktorá mu mala povoliť účasť na Australian Open bez nutnosti nechať sa zaočkovať. To vyvolalo pobúrenie po celej krajine, keďže Austrália je známa svojimi striktnými opatreniami a tvrdým uzavretím krajiny. 

Po pristátí Djokovičovi úrady odopreli vstup do krajiny. Podľa nich totiž nemá dostatočné zdravotné dôkazy, že sa nemôže dať očkovať.

Dôvodom výnimky, ktorú Djokovič dostal, mala byť údajne celiakia. Potvrdili to viaceré srbské médiá. Celiakiou tenista trpí už niekoľko rokov a musel pre to kompletne zmeniť jedálny lístok a prispôsobiť životosprávu. Informuje o tom agentúra SITA.

Vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Slocum

„Novak trpí vzácnou chorobou, preto nemohol byť zaočkovaný,“ objavilo sa na titulke srbského denníka Kurir. „Celiakia mu takmer zničila kariéru. Ide o chorobu, keď telo neznáša lepok, ktorý sa nachádza v múke a jedlách z múky. Novak na to prišiel relatívne včas, zmenil stravovanie a stal sa najlepším tenistom na svete. Vo svojom vysvetlení pred zdravotnou komisiou uviedol, že očkovanie proti COVID-19 by mu mohlo spôsobiť zdravotné komplikácie,“ píšu Srbi. 

Právnici však nečakane zverejnili iný dôvod, prečo sa šampión nemohol dať zaočkovať, píše BBC. Podľa najnovších správ, tenista v decembri prekonal infekciu koronavírusu.

„Za posledných 72 hodín nemal horúčku ani respiračné symptómy Covid-19,“ uvádza sa v oficiálnych dokumentoch. Tenista teda údajne prekonal bezpríznakové ochorenie. O jeho infekcii doteraz nikto nevedel. 

Ani táto správa však pravdepodobne športovcovi nepomôže. Už v novembri podľa CNN spoločnosť organizujúca turnaj informovala hráčov, že prekonané ochorenie nie je dostatočným dôvodom, aby sa ľudia nenechali očkovať. 

Ubytovanie je nedostatočné 

Do pondelka, kedy sa dozvie verdikt, či si zahrá na tomto ročníku Australian Open, musí Djokovič ostať v imigračnom hoteli. To sa nepáči jeho fanúšikom a ani jeho otcovi, ktorý požaduje pre svetového tenistu lepšie ubytovanie. Fanúšikovia sa dokonca zhromaždili pred vstupom do hotela. „Osloboďte Novaka. Nech Novak hrá!“ písali na transparentoch. 

zdroj: Djokovič

Djokovič spoločne so Švajčiarom Rogerom Federerom a Španielom Rafaelom Nadalom vlastnia po 20 singlových grandslamových titulov, čo je historické maximum v mužskom tenise.

Ak by sa zverencovi Gorana Ivaniševiča a Mariána Vajdu podarilo obhájiť titul v Melbourne Parku, ziskom 21. titulu z „veľkej štvorky“ by sa stal najúspešnejším tenistom histórie.

Podľa mnohých odborníkov je ním už teraz, zatiaľ mu však chýba definitívne potvrdenie v podobe grandslamového titulu navyše v porovnaní s jeho najväčšími rivalmi.

Zdroje: Kurir, BBC, CNN, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie