Niektoré firmy majú zatvorené kvôli celosvetovému klimaštrajku. Pozri, kde sa môžeš zapojiť aj ty

  • Štrajky Fridays For Future chcú prinútiť vládu a príslušné orgány k tomu, aby podnikli dôležité kroky v boji proti globálnemu otepľovaniu
  • Protesty sa uskutočnia v štyroch slovenských mestách
Fridays For Future Slovensko
Fridays For Future Slovensko
  • Štrajky Fridays For Future chcú prinútiť vládu a príslušné orgány k tomu, aby podnikli dôležité kroky v boji proti globálnemu otepľovaniu
  • Protesty sa uskutočnia v štyroch slovenských mestách

Fridays For Future – klimatický štrajk, ktorý má svoj pôvod vo Švédsku sa stále viac rozmáha po celkom svete a jeho myšlienky neobišli ani Slovensko. Piatky za budúcnosť mobilizujú všetkých, ktorým nie je ukradnutý osud našej planéty a miesto do práce či školy vedú ich kroky na ulice a námestia, aby upozornili na vážny problém. Za budúcnosť všetkých sa bude protestovať aj dnes o 11:00 po celej krajine.

Bratislava, Banská Bystrica, Žilina aj Košice sa spojili pre jednotnú myšlienku a všetky tieto významné slovenské mestá sa stanú dejiskom klimatických štrajkov. V Bratislave sa štrajk uskutoční na Námestí Slobody, kam sa chystajú aj Trnavčania, Námestie SNP sa stane dejiskom štrajku v Banskej Bystrici, v Košiciach to bude Dolná Brána a v Žiline Mariánske námestie.

zdroj: Fridays For Future Slovensko

„Ako generácia, ktorá je určitým spôsobom len na začiatku nášho života, si uvedomujeme hrozbu, akú klimatická kríza predstavuje pre našu budúcnosť. Už teraz miznú stovky živočíšnych druhov, vymierajú celé ekosystémy, zemská atmosféra sa konštantne zahrieva. Všetko je dôsledkom činností našej spoločnosti. K štrajku sme sa pripojili, pretože nám záleží na prežití planéty. Závisí na ňom totiž budúcnosť nášho prežitia,“ vyjadril sa jeden z organizátorov protestov Jakub Hrbáň pre StartitUP.

Zakladateľkou hnutia je iba 16-ročná Greta Thunberg zo Švédska. V auguste 2018 sa posadila pred švédsky parlament, kde sedávala každý školský deň po dobu troch týždňov, aby tak poukázala na problém klimatických zmien. 8. septembra uskutočnila Greta prvý štrajk v piatok, vďaka sociálnym sieťam sa jej protesty stali virálne a čoskoro sa k nej pridali aj ďalší ľudia. Práve piatky ustanovilo hnutie za dni, kedy budú prebiehať oficiálne štrajky.

zdroj: Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)

„Zajtra je tá chvíľa. Zajtra je ten moment. Moment, kedy máme šancu na zmenu. Môže to byť posledná šanca, ktorú dostaneme. Posledná šanca na záchranu nášho domova. Zem je len jedna a ak tu chceme mať budúcnosť, musíme konať. Už zajtra sa vidíme na námestiach a v uliciach po celom svete! Ide nám o všetko!“ píšu organizátori na Facebooku.

Do štrajku sa zapojili a významné osobnosti, inštitúcie aj školy. Fridays For Future podporila Univerzita Komenského, Slovenská akadémia vied aj Greenpeace Slovensko. Greenpeace dokonca urobilo video, v ktorom vystupujú herci Róbert Roth a Božidara Turzonovová, Dj-ka Martina Dúhová/B-Komplex či spisovateľ Michal Hvorecký snažiaci sa upozorniť na reálnu hrozbu globálneho otepľovania.

Zima – teplo – teplejšie – horíš

Klimatická kríza nie je hra.Teraz nám ide o všetko.Príďte na štrajk 20.9. v BA, KE, ZA a BB. Klimaštrajk: Za budúcnosť nás všetkých – Bratislava

Gepostet von Greenpeace Slovensko am Donnerstag, 12. September 2019

Ide o celostvetový štrajk, aký oslovil aj veľké firmy, tie sa po celom svete zavrú, aby tak ich zamestnanci mohli miesto do kancelárií vyjsť do ulíc. Medzi takéto firmy patrí napríklad Burton, Flixbus, Imgur, Kickstarter, Lush, Patagonia a mnohí ďalší.

Zdroj: Facebook Fridays for Future Slovensko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech