Dnes je posledný deň, kedy môžeš požiadať o hlasovanie vo voľbách aj zo zahraničia

  • Na vytvorenie žiadosti stačí zaslať klasický e-mail
  • Deadline na vytvorenie žiadosti končí už o zopár dní - 10. januára 2020
  • Parlamentné voľby sa uskutočnia 29. februára 2020
BeFunky-collage
TASR - Pavol Zachar
  • Na vytvorenie žiadosti stačí zaslať klasický e-mail
  • Deadline na vytvorenie žiadosti končí už o zopár dní - 10. januára 2020
  • Parlamentné voľby sa uskutočnia 29. februára 2020

Vďaka aplikácii, ktorú pripravilo občianske združenie Slovensko.Digital, si môžeš vytvoriť žiadosť o hlasovací preukaz či voľbu poštou. V praxi to znamená možnosť zúčastniť sa parlamentných volieb v roku 2020 aj pre občanov, ktorí žijú mimo Slovenska alebo pre tých, ktorí nebudú v čase volieb v mieste trvalého bydliska.

Vytvorenie žiadosti zaberie len niekoľko minút a nepotrebuješ ani občiansky preukaz s čipom. Stačí len poslať klasický e-mail. Napriek tomu, že parlamentné voľby sa uskutočnia až vo februári, deadline na vytvorenie žiadosti pre Slovákov žijúcich v zahraničí končí v dnešný deň (10.1.2020). Žiadosť si môžeš vytvoriť na tomto odkaze.

Slovensko.Digital informuje, že túto možnosť doposiaľ využilo už viac než 35-tisíc občanov a na voľbu zo zahraničia vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Zostaňte srdcom doma aj počas volieb a urobte tých pár nevyhnutných krokov k tomu, aby aj váš hlas mohol prispieť k tomu, ako bude vyzerať Slovensko po voľbách,“ uviedla na sociálnej sieti.

Rok 2020 považujem za rok príležitostí. Parlamentné voľby nás čakajú už o niekoľko týždňov a sú veľkou príležitosťou…

Gepostet von Zuzana Čaputová am Mittwoch, 8. Januar 2020

Tí občania, ktorí plánujú voliť mimo svojho trvalého bydliska majú ešte 31 dní na to, aby podali online žiadosti o hlasovací preukaz. Deadline je stanovený na dátum 10.2.2020 do polnoci.

Na zaslanie žiadosti je potrebné vyplniť základné údaje o žiadateľovi, ako napríklad adresu na doručenie hlasovacích lístkov či osobné údaje. „Tieto dáta však nikam neukladáme, vyplnia sa len do tela e-mailovej žiadosti, ktorý ďalej používateľ sám posiela na adresu svojej obce či mestskej časti,” dodáva Ján Suchal zo Slovensko.Digital.

zdroj: slovensko.digital/printscreen

„Aplikáciu, ktorá ľuďom zjednodušuje prístup k hlasovacím preukazom či voľbe zo zahraničia pripravujú šikovní ľudia z našej komunity už pravidelne pred každými voľbami. Či už ide o voľby do národnej rady, prezidentské voľby alebo voľby do europarlamentu. Aplikáciu sme aj teraz vytvorili za výraznej pomoci skupiny dobrovoľníkov. Zapojili sa do návrhu aplikácie, programovania, tvorby textov aj testovania. Zároveň sme funkcionalitu konzultovali s Ministerstvom vnútra, aby sme občanom poskytli správne informácie,” vysvetľuje Hana Benediktová zo Slovensko.Digital.

Parlamentné voľby

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a určil deň ich konania na sobotu 29. februára 2020. Tlačová agentúra SR informovala, že budúcoročné voľby budú stáť viac než 12 miliónov eur. Z rozpočtu ministerstva vnútra na ne pôjde 10 647 075 eur, z rozpočtu Štatistického úradu (ŠÚ) SR 1 979 700 eur.

Vo voľbách do NRSR majú občania Slovenskej republiky žijúci v zahraničí možnosť voliť poštou. Občania, ktorí žijú na Slovensku, no v čase volieb budú mimo trvalého bydliska majú zasa možnosť požiadať o hlasovací preukaz a voliť tak v ktoromkoľvek volebnom okrsku.

Zdroje: slovensko.digital, minv.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech