Dnes je svetový deň toaliet. Symbolizuje globálny problém, ktorý rieši OSN aj Bill Gates

  • 673 miliónov ľudí nemá prístup k záchodu ako takému
  • Ročne kvôli zlým hygienickým podmienkam zomrie 432-tisíc ľudí
  • Riešenie je na dosah a stojí menej než 320 eur
TASR/AP, imgur/unknown
  • 673 miliónov ľudí nemá prístup k záchodu ako takému
  • Ročne kvôli zlým hygienickým podmienkam zomrie 432-tisíc ľudí
  • Riešenie je na dosah a stojí menej než 320 eur

19. novembra je Svetový deň toaliet, ktorý ustanovila OSN. Za naoko vtipným názvom sa však skrýva čosi omnoho temnejšie. Pointou celého podujatia je totiž príšerná hygienická bezpečnosť toaliet po celom svete, ktorá je v súčasnosti na znepokojujúcej úrovni.

Aj keď sme u nás, v Európe, zvyknutí na veľmi dobrú úroveň hygieny, v zaostalejších častiach sveta je situácia pomerne drsná, čo dokazujú aj naozaj znepokojujúce čísla. OSN túto situáciu označuje za globálnu sanitárnu krízu a pridáva sa tak k World Toilet Organization, ktorá na krízu upozorňuje už od roku 2001.

  • 4,2 miliardy ľudí na celom svete žije bez hygienických záchodov, ktoré sú bezpečné pre zdravie
  • 673 miliónov z nich navyše vôbec nemá prístup k záchodu ako takému
  • 2 miliardy ľudí používajú zdroje pitnej vody, ktoré sú kontaminované výkalmi
  • 432-tisíc úmrtí kvôli hnačkovým ochoreniam – to je číslo, ktoré majú spôsobovať zlé hygienické podmienky

Štyri desivé štatistiky naznačujú, že problém nedostatočnej hygieny je obrovský. Hlavným heslom tohtoročeného dňa je „Nenechať nikoho bokom” a každému zabezpečiť rovnaký prístup k bezpečným hygienickým zariadeniam.

Nielenže tu ide o ľudskú dôstojnosť, no tiež o verejné zdravie. Sanitárne systémy s absentujúcim alebo nedostatočným čistením odpadových vôd umožňujú šírenie chorôb z pôdy a vody, ako je cholera, hnačka, brušný týfus, úplavica a schistosomiáza. Cieľom OSN je, aby mal do roku 2030 každý bezpečný prístup k čistým hygienickým zariadeniam.

Zlé či neexistujúce kanalizačné siete v rozvojových oblastiach by však mohol vyriešiť šikovný technologický vynález, ako napríklad návrh toalety od spoločnosti Tiger Toilets, ktoré 200-miliónovým grantom podporila aj The Bill and Melinda Gates Foundation.

zdroj: Oxfam

Bill Gates sa už v roku 2018 jasne vyjadril za budovanie hygienickej infraštruktúry a v Pekingu pred rokom predstavil návrh modernej toalety, ktorá nemusí byť napojená na hygienickú sieť a o ľudské výlučky sa postarajú špeciálne červy.

Špeciálne vyvinué živočíchy doslova konzumujú ľudské výlučky a nechávajú po sebe len vodu, kyslík a malé množstvo rozložiteľnej hmoty. Výsledkom je voda, ktorá síce nie je sama o sebe pitná, no pokiaľ sa vypustí do úrodnej zeme, nespraví žiadnu škodu.

Keďže si Gatesova toaleta nevyžaduje vodu na splachovanie a ani kanalizáciu, umiestnená môže byť prakticky kdekoľvek. Inštalácia jedného zariadenia by nemala prekročiť hranicu 320 eur a veríme, že práve Svetový deň toaliet pomôže upriamiť pozornosť práve na úchvatný vynález, ktorý môže svojou hygienickou bezpečnosťou zachrániť životy.

Zdroj: TS OSN, Gatesfoundation.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá