Dnes sa na Slovensku sprísňujú opatrenia. Odborníci chcú predísť explozívnemu šíreniu COVID-19

  • Slovensko čelí zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii
  • Od dnešného dňa sa preto zavádzajú povinné opatrenia, týkajúce sa podujatí akéhokoľvek druhu
koronavirus
TASR/Ján Krošlák, Radovan Stoklasa
  • Slovensko čelí zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii
  • Od dnešného dňa sa preto zavádzajú povinné opatrenia, týkajúce sa podujatí akéhokoľvek druhu

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky reaguje na zhoršenie epidemiologickej situácie, ktoré je spôsobené zvýšeným počtom pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID – 19. Vydal preto niekoľko opatrení, ktorými prevádzkovateľom prevádzok a organizátorom hromadných podujatí prikazuje dodržiavať protiepidemické opatrenia. 

Slováci kašlú na opatrenia, väčšina prípadov už nie je zo zahraničia. August s koronavírusom v číslach

Podľa epidemiológov, ide o potrebné kroky, ktoré môžu Slovensko ochrániť pred explozívnym šírením ochorenia a v neposlednom rade majú šancu zabrániť preťaženiu nášho zdravotného systému.

ÚVZ vydal opatrenie, ktoré s účinnosťou od dnes 10. septembra zjednocuje podmienky organizácie hromadných podujatí. Pre všetky bude platiť obmedzenie na 1000 osôb v jednom okamihu pre exteriér a 500 osôb v jednom okamihu v interiéroch. Platí to rovnako aj pre svadobné a pohrebné obrady, ako aj výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania a birmovania.

matovic koronavirus
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Naďalej platí výnimka z tohto obmedzenia pre hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú mať v čase ich začiatku negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín. Obmedzenie sa nevzťahuje ani na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy. Podľa hygienikov ide o kľúčové opatrenia v boji proti šíreniu ochorení COVID-19 v populácii. Za ich nedodržiavanie ti hrozí pokuta vo výške až 20 000 eur.

Británia zavádza striktnejšie opatrenia ako Slovensko

Spoločenské stretnutia s účasťou vyššou ako šesť ľudí budú od 14. septembra v Británii pre vysoký nárast prípadov koronavírusu zakázané. Zmena zákona zakáže veľké spoločenské stretnutia ľudí vo vnútorných aj vonkajších priestoroch, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na vládu. 

Zákaz však bude mať aj výnimky, a to pre školy, pracoviská a zabezpečené svadby, pohreby a organizované tímové športové podujatia. Porušenie nových pravidiel, na ktorých dodržiavanie bude dohliadať polícia, sa bude trestať pokutou v prepočte približne 110 eur. Pri každom ďalšom priestupku sa pokuta zdvojnásobí a môže dosiahnuť maximálnu výšku viac ako 3 500 eur.

V Ružomberku zomrel pacient s koronavírusom, bol na umelej pľúcnej ventilácii

Podrobnosti o zmenách v protipandemických opatreniach oznámil premiér Boris Johnson spolu s poradcami Chrisom Whittym a Patrickom Vallanceom. Nové pravidlá predstavujú značnú zmenu v usmerneniach v Británii. V súčasnosti sa vo vonkajších a vnútorných priestoroch mohli stretnúť dve domácnosti akýchkoľvek veľkostí alebo šesť ľudí z rôznych domácností vonku. Polícia doposiaľ nemala žiadnu právomoc stretnutia zastaviť, kým nemali viac ako 30 účastníkov. Británia hlási denne viac ako 2 400 nakazených, pričom novému koronavírusu tu podľahlo už viac ako 41 500 ľudí.

Zdroje: ÚVZ, WHO, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech