Slováci kašlú na opatrenia, väčšina prípadov už nie je zo zahraničia. August s koronavírusom v číslach

  • V Auguste sme zaznamenali v priemere 40 nových prípadov infekcie koronavírusom denne
  • Najčastejšie sme vírus nosili z Ukrajiny a Chorvátska
  • Najviac infikovaných je medzi mladými ľuďmi do 34 rokov
testovanie na koronavírus
TASR/Ján Krošlák
  • V Auguste sme zaznamenali v priemere 40 nových prípadov infekcie koronavírusom denne
  • Najčastejšie sme vírus nosili z Ukrajiny a Chorvátska
  • Najviac infikovaných je medzi mladými ľuďmi do 34 rokov

V Auguste na Slovensku pribudlo až 1 526 prípadov koronavírusu. Približne tretina z nich pochádza zo zahraničia- najmä Ukrajiny, Chorvátska, ale aj Česka. Vírus si na Slovensku šírime sami, čo sa ukázalo aj na rekordných septembrových číslach.

Koronavírus sa šíril najmä na rodinných oslavách, táboroch a firmách. Vyplýva to z analýzy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorú vypracovali odborníčky Mária Avdičová a Jana Námešná.

V rámci Európy sme na tom dobre

Za dané obdobie bolo vykonaných 73 422 testov, z ktorých bolo prvýkrát pozitívnych 1526 testovaných, t.j. 2,07 %. V priemere každý deň bolo zistených 40 nových pozitívnych prípadov,“ uvádza analýza.

V počte prípadov sme na tom spomedzi európskych krajín pomerne dobre. Veľmi zlá situácia je v Španielsku, dobre si počínajú v severských krajinách. Aj Slovensko však má regióny, kde sa prakticky nemôžeš nakaziť, pokiaľ tam nezavíta človek s infekciou.

zdroj: ECDC/RUVZBB

Nasledujúca mapa ukazuje okresy, v ktorých sa pozitívne testovaní ľudia nakazili bez ohľadu na to, v ktorom okrese majú bydlisko. Ako najväčšie ohniská sa ukazujú okresy Michalovce, Bánovce nad Bebravou, Trenčín a Galanta. 

zdroj: RUVZBB

Čo sa týka veku, najviac prípadov koronavírusu je medzi mladšími ľuďmi od 15 do 34 rokov. Viac ako polovica prípadov (54%) bola bezpríznaková. 39 percent malo respiračnú formu, zvyšok mal febrilnú (miernu) alebo inú (črevnú, senzorickú a pod.) formu.

zdroj: RUVZBB

zdroj: RUVZBB

Hoci je podiel starších pacientov s koronavírusom pomerne nízky, ide o rizikovú skupinu, u ktorej ochorenie COVID-19 môže prebiehať ťažšie. Pacienti už nad 50 rokov často vyžadujú hospitalizáciu. V auguste bolo hospitalizovaných 100 pacientov, z toho bolo 51 vo vekovej skupine nad 65 rokov. 25 pacientov bolo v skupine 55-64 rokov.

zdroj: RUVZBB

Približne tretina prípadov prišla na Slovensko zo zahraničia. Trend sa teda mení, v minulosti sme mali väčšinu prípadov importovaných. Najčastejšie importy prípadov boli z Ukrajiny (137), Chorvátska (58) a Česka (54). Drvivú väčšinu nových prípadov sme si spôsobili sami na Slovensku – čas nakúpiť hračky pre deti a zostať doma.

Výskyt ochorení v SR má charakter regionálne zvýšenej incidencie spôsobenej príchodom osôb zo zahraničia, s nimi súvisiacich prípadov spojených so zavlečením do niektorých firiem, zdravotníckych zariadení alebo rodín a tiež do rôznych táborov, kempov a podobných hromadných podujatí, ale tiež svadieb, rodinných osláv a podobných podujatí,“ konštatuje analýza Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Vývoj epidémie koronavírusu na Slovensku:

Zdroj: RUVZBanskáBystrica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK