Do „krajiny tisícich jazier“ sa dostaneš už za 41 eur. Sprav si predĺžený víkend plný dobrodružstva

  • Nie nadarmo sa hovorí, že to v Helsinkách jednoducho žije
  • Čakaj dobrodružstvo, no aj množstvom pútavých historických pamiatok
slovenský pas, budova v meste Helsinki
Ilustračné fotografie, SIU, Unsplash/roger
  • Nie nadarmo sa hovorí, že to v Helsinkách jednoducho žije
  • Čakaj dobrodružstvo, no aj množstvom pútavých historických pamiatok

Pokiaľ budeš chcieť objavovanie mesta Helsinki započať tou najväčšou dominantou, potom budeš musieť na chvíľu opustiť pevninu. Trajektom sa prepravíš k vojenskej pevnosti Suomenlinna, kde sa ocitneš za pár minút. Táto námorná pevnosť bola v roku 1991 zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ďalšou pomyselnou pýchou mesta je skanzen Seurasaaren Ulkomuseo na ďalšom z miestnych ostrovčekov. Práve tu sa nachádza napríklad Tempppeliaukio – kostol pochádzajúci z roku 1969. Inak v týchto priestoroch môžeš vidieť predovšetkým historické drevené stavby súvisiace s minulosťou mesta.

V samotných Helsinkách ťa čaká množstvo najrôznejších kostolov. Jedným z tých významnejších je napríklad luteránska katedrála nachádzajúca sa na námestí Senaatintori. Naopak na námestí Kauppatori je možné vidieť tradičné trhy a na Trhovom námestí je to socha Havis Amanda. Z historických stavieb je významná Helsinská katedrála a Uspenská katedrála.

Medzi skvosty Helsiniek patrí budova hlavnej vlakovej stanice. Veľa poznatkov z histórie krajiny sa dozvieš vo Fínskom Národnom múzeu a za kultúrou naopak vyraz do Národného divadla. Opakom týchto stavieb bude Múzeum súčasného umenia Kiasma. Mesto je preťaté štvrťami s dokonalými architektonickými skvostami, ktoré sa nachádzajú napríklad v Eira, Katajanokka av štvrti Krunuhaka. 

Ochudobňovať sa pochopiteľne nemusíš ani o nadbytku zelených plôch. Dôkazom je napríklad Centrálny park a mnohé v okolí, kam sa dá dopraviť autobusom. Spomenúť treba napríklad Sipoonkorpi Nuuksio alebo dáš prednosť zoologickej záhrade na ostrove Korkeasaari.

Všetky taxi služby pod jednou strechou
Reklama
Viac informácií o aplikácii
Reklama
Viac informácií o aplikácii
Taxi rýchlo a bez zbytočného telefonovania

Za návštevu stojí aj park Kaivopuisto, kde je situovaná pláž Hietaniami. V týchto prírodných parkoch sa dá vydávať na výlety okolo jazier, močiarov, skál a lesov. 

 

Na svoje si prídu aj gurmáni

Dovolenka v Helsinkách bude sprevádzaná pomerne pestrým jedálničkom, ktorého základom budú predovšetkým ryby, morské plody, ale aj zemiaky. V mnohých reštauráciách si pochutnáš na vynikajúcom losose.

K hlavným chodom je tu veľmi často podávaný šalát. Najobľúbenejším mäsom je nielen to bravčové, ale aj sobie. Z polievok bude asi jednoznačne víťaziť vychýrená hrášková. A ako raňajky aspoň raz skús lievance s jahodami. Aj v tomto meste Fínska sú veľmi populárne cidery s jablčnou príchuťou.

Letenky a doprava v meste

Do Fínska si teraz zaletíš aj za približne 41 eur. Letisko Helsinki Vantaa sa nachádza asi 20 kilometrov severne od tejto fínskej metropoly. 

Snímka obrazovky 2024-02-17 o 15.07.49
zdroj: Ryanair

Na cestu do mesta môžeš využiť niektoré z nižšie uvedených spojení:

  • Mestská železnica ťa dovezie do centra za 35 minút. Cestovný lístok stojí cca 5 eur
  • Zvoliť si môžeš aj autobusovú linku č. 615 alebo linku č. 617 smerujúcu do štvrti Hakaniami
  • Na hlavnú stanicu jazdí Finnair City Bus. Doba jazdy je medzi 40 až 90 minútami a cestovné je od cca 6,5 eur podľa toho, kam smeruješ.

V Helsinkách si následne vyber medzi niekoľkými spôsobmi dopravy. V rámci Helsiniek je možné využívať mestskú hromadnú dopravu, ktorú tvorí 100 autobusových liniek a 15 električkových liniek. Prevádzkované je aj metro, ktoré sa rozvetvuje do sedemnástich zastávok.

Všetky druhy dopravy sú späté s nákladmi od cca 3 eur s platnosťou lístka na 60 minút. Ak si zaobstaráš Helsinki Card, môžeš si zariadiť celodenné cestovné od 8 eur.

Pokiaľ budeš chcieť cestovať aj po okolí, využi prenájom auta. Táto služba je dostupná ako na letisku, tak v meste. Priemerná cena prenájmu auta na jeden deň na letisku Helsinki-Vantaa je 50 eur. Ceny sa však môžu líšiť v závislosti od typu auta, ktoré si vyberieš.

Pri cestovaní po okolí je možné využiť diaľkové autobusy alebo rýchle vlaky typu Pendolino. 

Zdroje: Ryanair, My Helsinki

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá