Do výroby sa kvôli nedostatku rúšok zapájajú aj slovenskí väzni. Vyrobili ich už niekoľko tisíc

  • S prípravou výroby rúšok zbor začal už na konci februára
  • Do dnešného dňa väzni vyrobili 7-tisíc kusov a od stredy by sa denná produkcia mala zvýšiť na 2 400
BeFunky-collage
TASR
  • S prípravou výroby rúšok zbor začal už na konci februára
  • Do dnešného dňa väzni vyrobili 7-tisíc kusov a od stredy by sa denná produkcia mala zvýšiť na 2 400

Slovensko zapojilo do výroby rúšok aj väzňov. S ich produkciou začali vybrané väznice minulý týždeň, kedy krajina zaznamenala prvý potvrdený prípady nákazy novým typom koronavírusu. ČTK to dnes potvrdila hovorkyňa tamojšieho zboru väzenskej s justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

S prípravou výroby rúšok zbor začal už na konci februára. Do dneška väzni vyrobili 7-tisíc kusov a od stredy by sa denná produkcia mala zvýšiť na 2 400 kusov. „Vyrábajú sa predovšetkým zo zdravotnicky odporúčaných materiálov, ktoré možno prať pri vysokej teplote, chemicky čistiť a žehliť,“ oznámila Kacvinská. Dodala, že produkcia prebieha v 7 väzniciach, kde sú k dispozícii šijacie dielne.

⛓ZVJS pomáha v boji s koronavírusom😷⛓Zbor väzenskej a justičnej stráže začal prípravu výroby rúšok na tvár už dňa 27….

Gepostet von Zbor väzenskej a justičnej stráže am Dienstag, 10. März 2020

Rúška zo slovenských väzníc sú určené hlavne pre potreby ZVJS, zbor je ale podľa hovorkyne v závislosti na kapacitných možnostiach pripravený vyrábať aj pre potreby štátnych hmotných rezerv.

Kvôli nedostatku ochranných rúšok sa minulý týždeň sťažovali už aj slovenskí lekári. Premiér Peter Pellegrini však včera (9.3) uviedol, že jedna zo slovenských odevných firiem mení výrobný program a začne výrobu rúšok v objeme 20-tisíc kusov denne.

Čítaj TU>>Rúška bude vyrábať aj slovenská firma z Bánoviec nad Bebravou, denne ich dodá tisíce

V snahe zabrániť šíreniu nákazy novým typom koronavírusu okrem iného oddnes na dva týždne došlo k zakázu organizovania verejných kultúrnych, športových či spoločenských podujatí. Až na niektoré výnimky tiež platí aj plošná povinná domáca karanténa pre občanov, ktorí sa vrátia z Talianska a ďalších troch krajín. K opatreniam štátu sa pridali katolícka aj evanjelická cirkev, ktoré na najmenej dva týždne zrušili omše.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech