Dobrá správa pre motoristov: Ceny benzínu klesli pod magickú hranicu

  • Ceny pohonných hmôt kolíšu
  • Benzín však zlacnel
benzín nafta
Unsplash/sippakorn yamkasikorn
  • Ceny pohonných hmôt kolíšu
  • Benzín však zlacnel

Dobrá správa pre motoristov. Slovenskí šoféri si v poslednom období mohli všimnúť opätovné kolísanie cien pohonných hmôt. Na čelo cenového rebríčka sa aktuálne dostala nafta, informuje web Topky.sk. Aj keď ceny pohonných hmôt pravidelne kolíšu, stále ich môžeme považovať za priaznivé.

Za liter benzínu zaplatíš menej

Skeptické predpovede hovorili o tom, že ceny pohonných hmôt porastú až k hodnote dvoch eur, avšak aktuálne to tak nevyzerá. V marci 2023 sú ceny benzínu na pomerne stabilnej hodnote. 1,562 – 1,564 €/l, pri nafte je kolísanie cien viac evidentné aj aktuálne. Samozrejme, vývoj cien pohonných hmôt bol v posledných mesiacoch búrlivý.

Tankovanie nafty a benzínu.
zdroj: Pixabay

Aj keď v posledných troch meraných týždňoch bola cena nafty nižšia než cena benzínu, situácia sa včera (20. 3.) otočila. A jej cena sa stala vyššou než cena benzínu na takmer všetkých čerpacích staniciach.

Ceny nafty sa tak v tomto týždni pohybujú zhruba okolo 1,560 €/l, hodnota benzínu, naopak, znovu podlieza magickú hranicu a oproti nafte si drží pokles zhruba o 2 centy za liter pri cenách v priemere 1,540 €/l.

Ceny ropy razantne klesajú

Ceny ropy pokračujú v poklese, pričom nakrátko klesli približne o 5 USD a cena Brentu sa dostala pod 72 USD za barel (159 litrov). Na trhy naďalej vplývajú problémy švajčiarskej banky Credit Suisse, ktoré zasiahli aj akcie ďalších európskych bánk.

Navyše ceny ropy ovplyvnili správy z USA, že zásoby ropy v Spojených štátoch vzrástli výraznejšie, než sa čakalo. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 19.10 h SEČ 73,11 USD (69,31 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 4,34 USD (5,60 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s aprílovým kontraktom dosiahla 66,94 USD/barel. To predstavuje pokles o 4,39 USD alebo 6,15 %.

V priebehu dňa ceny ropy klesli v obidvoch prípadoch o viac než 6,5 % a dosiahli najnižšiu hodnotu od decembra 2021. Cena Brentu skĺzla pod 72 USD za barel, keď dosiahla 71,98 USD/barel, a cena WTI klesla nakrátko na 66,58 USD/barel.

Nervozita na trhoch vzrástla výrazne po tom, ako Saudská národná banka, najväčší akcionár Credit Suisse, oznámila, že švajčiarskej inštitúcii ďalšiu finančnú injekciu poskytnúť nemôže. To viedlo k prudkému poklesu akcií Credit Suisse a následne ďalších európskych bánk.

Okrem otrasov na finančných trhoch ceny ropy ovplyvnili informácie z USA o vývoji ropných zásob za minulý týždeň. Ako v stredu oznámilo americké ministerstvo energetiky, zásoby ropy v USA vzrástli minulý týždeň o 1,6 milióna barelov. Ich rast tak prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom ropných zásob o 1,2 milióna barelov.

Zdroje: Topky, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá