Veľvyslanec šokuje svet: Ak Ukrajina prehrá, budeme musieť vstúpiť do vojny s Ruskom

  • Poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeryk Rościszewski šokoval tvrdením
  • Uviedol, že ak Ukrajina prehrá, Poľsko sa bude musieť zapojiť do vojny
  • Ambasáda tvrdí, že výrok bol vytrhnutý z kontextu
Jan Emeryk Rościszewski, poľskí vojaci
Wikimedia/Ministerstvo zahraničných vecí Poľska. DVISHUB/U.S. Army, Andrea Torres
  • Poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeryk Rościszewski šokoval tvrdením
  • Uviedol, že ak Ukrajina prehrá, Poľsko sa bude musieť zapojiť do vojny
  • Ambasáda tvrdí, že výrok bol vytrhnutý z kontextu

Poľsko patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny a zároveň k najväčším kritikom Ruska celé desaťročia. Poľská podpora Kyjeva nevychádza len z pocitu ohrozenia, ktorý pretrváva u našich východných susedov a tiež v Pobaltí, ale aj z historickej skúsenosti Poliakov s Rusmi.

Poľsko sa ako prvá krajina Severoatlantickej aliancie (NATO) rozhodlo darovať Ukrajine bojové stíhačky, konkrétne štyri MiG-y 29. Nasledovalo Slovensko s trinástimi MiG-mi 29.

Práve pri tejto príležitosti si pozvali poľského veľvyslanca Jana Emeryka Rościszewského do francúzskej televízie La Chaîne Info.

Poľský veľvyslanec vo vysielaní šokoval celý svet, keď prehlásil, že Poľsko bude musieť vstúpiť do vojny s Ruskom, ak Ukrajina prehrá. Francúzska ambasáda ale tvrdí, že diplomatove slová boli vytrhnuté z kontextu.

„Nie je to NATO, Poľsko, Francúzsko alebo Slovensko, kto zvyšuje napätie, je to Rusko, ktoré zaútočilo na Ukrajinu, je to Rusko, ktoré vtrhlo na jej územie, je to Rusko, ktoré zabíja ľudí, je to Rusko, ktoré unáša ukrajinské deti,“ uviedol Rościszewski v televízii, približuje Notes from Poland.

„Ak Ukrajina nedokáže obhájiť svoju nezávislosť, nebudeme mať inú možnosť, ako vstúpiť do konfliktu,“ vysvetlil. „Naše základné hodnoty, ktoré sú základným kameňom našej civilizácie, naša kultúra bude v zásadnom ohrození, takže nemáme na výber.“

Prekročil svoje kompetencie, tvrdí opozícia 

Veľvyslancove slová šokovali mnohých vo Francúzsku aj Poľsku, jeho kritici tvrdia, že veľvyslanec je neskúsený a svojimi výrokmi prekročil svoje kompetencie.

„Poľský veľvyslanec vo Francúzsku, ktorý povedal, že ak Ukrajina zlyhá, vstúpime do vojny s Ruskom, zjavne prekračuje svoje právomoci a mal by byť jednoducho odvolaný z funkcie. Dobrý deň (ministerstvo zahraničia)!“ tweetoval poľský opozičný politik Maciej Gdula za stranu Ľavica (Lewica).

Krzysztof Bosak, jeden z lídrov krajne pravicovej strany Konfederácia (Konfederacja), kritizoval vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS), že na pozíciu veľvyslancov dosadzuje neskúsených ľudí. Útočí tak na fakt, že Rościszewski pred pozíciou veľvyslanca zastával prevažne pozície vo finančníctve, vrátane funkcie predsedu predstavenstva štátnej banky PKO a vo Francúzsku pôsobil v poisťovni Axa. Veľvyslancom vo Francúzsku je rok.

Poľská ambasáda v Poľsku vydala prehlásenie, v ktorom tvrdí, že veľvyslancove výroky boli vytrhnuté z kontextu, pri pokusoch „hľadať“ senzáciu.  

„Počas polhodinového rozhovoru veľvyslanec Rościszewski argumentoval potrebou spojencov na podporu Ukrajiny. Hovoril tiež o hrozbe, ktorú Rusko predstavuje pre Európu a európske hodnoty,“ napísalo veľvyslanectvo.

„Pozorné počúvanie celého rozhovoru jasne ukazuje, že neprišlo žiadne oznámenie o priamom zapojení Poľska do konfliktu, ale iba varovanie pred dôsledkami, ktoré by mohla mať porážka Ukrajiny,“ dodalo.

Poľské ministerstvo zahraničia sa k celej záležitosti nevyjadrilo, no na Twitteri zdieľalo prehlásenie ambasády.

Veľvyslanca si zastal kolega, pred porážkou Ukrajiny varuje aj poľský premiér 

Kolegu si však zastal ďalší diplomat, konkrétne poľský veľvyslanec na Ukrajine Bartosz Cichocki, uvádza portál Dorzeczy.

„Je predsa zrejmé, že pád Ukrajiny znamená vojnu v Poľsku,“ napísal Cichocki na Twitteri.

Pred negatívnymi dôsledkami prehry Ukrajiny tento týždeň varoval aj poľský premiér Mateusz Morawiecki.

„Naša budúcnosť závisí aj od výsledku tejto vojny, od toho, ako sa skončí. Porážka Ukrajiny by znamenala porážku Západu, porážku celého slobodného sveta. Bol by to väčší neúspech ako ten vo Vietname. Po takejto porážke by sa Rusko cítilo nepotrestané, zasiahlo by iné krajiny a svet by sa zmenil – bola by to doba nepredvídateľnosti,“ cituje premiéra magazín Wszystko Co Najwazniejsze.

Mateusz Morawiecki
zdroj: TASR/Pascal Rossignol, Pool Photo via AP

„Tak ako upokojenie v 30. rokoch podnietilo Hitlera, aby konal, tak teraz by zlyhanie Ukrajiny povzbudilo Putina, aby pokračoval v konaní, prinútilo by ho, aby sa ničoho nebál,“ dodal.

Slová poľského diplomata prichádzajú potom, ako niektorí francúzski politici kritizovali Poľsko z eskalácie darovaním bojových lietadiel. Europoslanec Národného zhromaždenia (RN) a bývalý minister Thierry Mariani obvinil Poľsko, že sa „jasne snaží zatiahnuť Európsku úniu do eskalácie vojny na Ukrajine“.

„Zdá sa mi, že pre Poľsko je mimoriadne nebezpečné dodávať vojenské lietadlá do Kyjeva,“ povedal Mariani pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS.

„Doteraz Spojené štáty neprijali takéto rozhodnutie. Varšava ide teraz v zásobovaní Ukrajiny vojenským materiálom ešte ďalej ako Washington,“ dodal.

Zdroje: Notes from Poland, Dorzeczy, Wszystko Co Najwazniejsze

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá