Putin mal poslať do Mariupolu dvojníka. Ex agent FSB radí ako spoznať toho „pravého“

  • Návšteva ruského prezidenta Vladimir Putina v Mariupole vyvoláva otázky
  • Šíria sa špekulácie, že okupované mesto v skutočnosti navštívil jeho dvojník
Putin Mariupoľ
TASR/AP
  • Návšteva ruského prezidenta Vladimir Putina v Mariupole vyvoláva otázky
  • Šíria sa špekulácie, že okupované mesto v skutočnosti navštívil jeho dvojník

Návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v okupovanom Mariupole vyvolala novú vlnu špekulácií. Na sociálnych sieťach sa rozšíril názor, že skutočný Putin prístavné mesto nenavštívil, ale poslal doň svojho dvojníka. Skutočný prezident sa mal v Moskve pripravovať na stretnutie s čínskym prezidentom.

Špekulácie sa začali šíriť po tom, ako ruská propaganda zverejňovala videá z okupovaného Mariupola. Na nich vidieť, že Putin sa pohybuje v malých skupinkách ľudí, veľa nehovorí a dlho sa nikde nezdrží.

Poradca ministra vnútra Ukrajiny Anton Heraščenko na Twitteri zverejnil fotografiu ruského prezidenta z troch rôznych dátumov, na každej zakrúžkoval Putinovu bradu, čím naznačil, že ju má odlišnú.

„Ktorý je podľa vás ten pravý?“ pýtal sa Heraščenko.

Putin, ktorý sedí 20 metrov od ostatných, zrazu letí do vojnovej zóny

Teóriu, že ide o dvojníka má podporovať aj fakt, že Putin sa stretával s viacerými ľuďmi v bezprostrednej blízkosti, pritom s vlastnými ministrami sa stretáva za dlhým stolom, ktorého dĺžka dosahuje aj niekoľko metrov. Putinove stretnutia s verejnosťou tiež zvyčajne prebiehajú za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení a mnohé čelia podozreniam, že sú zinscenované.

„Zvyčajne nepodporujem žiadne konšpiračné teórie, ale keď vidím, ako ,Putin’ navštevuje Mariupol a navyše helikoptérou (!), som na pochybách, či nejde o dvojníka. Ten istý Putin, ktorý sedí pri stole 20 metrov od ostatných, letí do vojnovej zóny? Je to smiešne,“ uviedla ukrajinská analytička Maria Zolkina.

Russia_Ukraine_Putin210531944984
zdroj: TASR/AP

Švédky ekonóm a autor viacerých kníh o Ukrajine Anders Åslund porovnával fotografie Putina vo svojej pracovni 17. marca a o deň neskôr v Kryme a Mariupole tiež dospel k záveru, že ide o dvojníka.

„Zdá sa tiež, že Putinov dvojník išiel 19. marca do Mariupolu. Porovnajte fotografie skutočného Putina v jeho bunkri 17. marca! To už začína byť smiešne,“ uvádza Åslund, ktorý v minulosti pôsobil v prestížnom think tanku Atlantic Council.

Putin v dave je dvojník, tvrdí Girkin

Putinova návšteva Mariupolu vyvolala posmech aj u bývalého príslušníka FSB Igora Girkina, ktorý viedol vojská pro-ruských separatistov na Donbase. Girkin dokonca priniesol rady, ako pravého Putina rozpoznať.

„Skutočný Vladimir Putin bol sám v Kremeľskom kostole. Sám. Kňaz sa pravdepodobne bál priblížiť sa k nemu. Pravdepodobne tam bol sniper, ktorý ich varoval, že ich zastrelí, ak sa k nemu priblížia na 20 metrov. To je skutočný Vladimir Putin, ktorý keď ho ukazujú ako prijíma ministrov, sedí na jednej strane stola a pozerá na nich ďalekohľadom: Kde sú? To je ten pravý,“ vysvetlil Girkin, ktorý vystupuje tiež pod prezývkou Igor Strelkov.

Bývalý príslušník FSB, ktorý v roku 2014 pôsobil ako minister obrany Doneckej ľudovej republiky často kritizuje vojnu na Ukrajine. Nie preto, že by bol proti vojne samotnej, Girkin ale kritizuje spôsob, akým ju Rusko vedie.

Girkin uvádza, že dvojníci sú tí, ktorí rozdávajú ocenenia, objímajú všetkých a majú prejavy. „Keď vidím Putina v dave, viem hneď, že je to dvojník,“ uviedol.

Tvrdenie o dvojníkoch nie je nové 

Iní zas tvrdia, že v skutočnosti do Mariupolu prišiel samotný Putin, ktorý sa ako každý „vrah“ vracia na miesto činu. Čo je narážka na množstvo mŕtvych civilistov, ktorí pri ruskom obliehaní zahynuli.

Teória o Putinových dvojníkoch nie je nová. Už minulý rok viacerí ukrajinskí predstavitelia tvrdili, že Putin používa dvojníkov.

„Používa veľa dvojníkov a niekedy je ťažké zistiť, či je to skutočný Putin alebo niekto, kto ho nahrádza,“ uviedol v rozhovore pre The Telegraph generálmajor Vadym Skibitsky, ktorý patrí k ukrajinským najvyšším predstaviteľom spravodajskej služby.

Russia_Ukraine_Putin210557944985
zdroj: TASR/AP

Ďalší predstaviteľ ukrajinských spravodajských služieb Kyrylo Budanov tvrdí, že dôkazom majú byť iné uši, správanie či výška.

„Obrázok, povedzme uší, je iný. A je to ako odtlačok prsta, obrázok ucha každého človeka je jedinečný. Nedá sa zopakovať,“ povedal bez toho, aby ponúkol konkrétne dôkazy na podporu svojich tvrdení.

Skutočnosťou je, že existujú ľudia, ktorí sa na Putina podobajú. Kremeľ však tvrdí, že ich služby Putin vždy odmietol, i keď mu ich ponúkali z bezpečnostných dôvodov, uvádza BBC.

Zdroj: The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá