Dobrá správa pre všetkých, čo sa boja ihly. Na svete je vakcína proti koronavírusu, ktorej stačí jedna dávka

  • Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) zverejnila ďalšie dáta svojej vakcíny protikoronavírusu
  • Spoločnosť predpokladá, že na vybudovanie imunity bude stačiť jedna dávka
  • Vakcína vyvolala imunitnú odpoveď takmer u všetkých testovaných
  • J&J uviedol, že dokonca tohto mesiaca alebo začiatkom februára by mal zverejniť dáta z tretej fázy testovania
  • Ak pôjde všetko podľa plánu a vakcína splní očakávania, spoločnosť požiada o registráciu svojej vakcíny
vakcína
Cecilia Faboiano/LaPresse via AP
  • Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) zverejnila ďalšie dáta svojej vakcíny protikoronavírusu
  • Spoločnosť predpokladá, že na vybudovanie imunity bude stačiť jedna dávka
  • Vakcína vyvolala imunitnú odpoveď takmer u všetkých testovaných
  • J&J uviedol, že dokonca tohto mesiaca alebo začiatkom februára by mal zverejniť dáta z tretej fázy testovania
  • Ak pôjde všetko podľa plánu a vakcína splní očakávania, spoločnosť požiada o registráciu svojej vakcíny

Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) zverejnila ďalšie dáta svojej vakcíny proti koronavírusu. Spoločnosť predpokladá, že na vybudovanie imunity bude stačiť jedna dávka, ktorá vyvolala imunitnú odpoveď takmer u všetkých testovaných, informuje CNN. Výskumníci navyše zaznamenali len minimálne vedľajšie účinky.

J&J uviedol, že do konca tohto mesiaca alebo začiatkom februára by mal zverejniť dáta z tretej fázy testovania. Ak pôjde všetko podľa plánu a vakcína splní očakávanie, ktoré doterajšie dáta naznačujú, spoločnosť požiada regulačné orgány o registráciu svojej vakcíny. „Spoločnosť predpokladá zverejnenie údajov z 3. fázy pre svojho kandidáta na vakcínu proti koronavírusu Janssen COVID-19 s jednou dávkou na konci januára 2021; keďže však táto štúdia závisí od potenciálnych chorobných udalostí, načasovanie je približné,“ uviedol Johnson&Johnson vo vyhlásení.

Ako dlho nás chráni vakcína proti koronavírusu? Moderna už má odpoveď

Stačí jedna dávka, Komisia objednala dosť pre celú EÚ

Najväčšou výhodou vakcíny je, že na vytvorenie imunity by mala stačiť len jedna dávka. Čo by mohlo výrazne ovplyvniť a zlepšiť boj proti koronavírusu. Európska komisia objednala 400 miliónov dávok tejto vakcíny, čo by so schválenými vakcínami od Moderny a Pfizeru/BioNTechu stačilo na zaočkovanie celej populácie EÚ.

„Účinná jednodávková vakcína Covid-19 má zjavné logistické výhody oproti dvojdávkovej vakcíne, najmä počas pandémie,“ dodala spoločnosť. J&J skúma, či by druhá dávka zvýšila účinnosť alebo trvanlivosť imunitnej odpovede. Ďalšou výhodou vakcíny je, že nemusí byť skladovaná v ultrachladnom prostrední ako vakcíny od Pfizeru/BioNTechu.

zdroj: TASR/AP, /Emrah Gurel

Neutralizačné protilátky u 90 % do 29. dňa 

Terajšie zverejnené dáta pochádzajú ešte z kombinovanej prvej a druhej fázy. Publikované boli v odbornom periodiku the New England Journal of Medicine. Medzinárodný tím vedcov, ktorý vakcínu testoval na približne 800 dobrovoľníkoch v Holandsku, Spojených štátoch a Belgicku, testovali vakcínu v dvoch skupinách. V jedenej  boli ľudia nad 65 rokov a druhá pozostávala z dobrovoľníkov vo veku 18 až 55 rokov.

Očkovanie vyvolalo neutralizačné protilátky, ktoré by mali vírus zastaviť, v infikovaní buniek – u 90% všetkých účastníkov do 29. dňa po prvej dávke vakcíny a u všetkých do dvoch mesiacov po prvej dávke. Úrovne týchto protilátok zostali stabilné najmenej 71 dní.

Odlišný prístup 

Spoločnosti Johnson & Johnson a Janssen používajú pre svoju vakcínu odlišný prístup ako vakcíny od Moderny alebo Pfizer/BioNTech. Spôsob zatiaľ nesie experimentálny názvov Ad26.COV2.S. Používa oslabenú verziu vírusu nachladnutia nazývaného adenovírus 26 na prenos genetického materiálu z vírusu do tela, čo vedie k tomu, že ľudské bunky produkujú kúsky vírusu, ktoré imunitný systém rozpozná.

vakcina na Covid-19
zdroj: Pixabay/fernandozhiminaicela

„Jedna dávka Ad26.COV2.S vyvolala silnú humorálnu odpoveď u väčšiny príjemcov vakcín s prítomnosťou S-viažucich a neutralizujúcich protilátok u viac ako 90% účastníkov bez ohľadu na vekovú skupinu alebo dávku vakcíny,“ napísali vedci vo štúdii.

Vedci zaznamenali vedľajšie účinky zahŕňajúce bolesť hlavy, bolesť tela a zriedkavejšie aj horúčku.

New York Times ale priniesol informácie, že J&J je pozadu s plánovanou výrobou vakcíny a plány by sa mu malo podariť dohnať až na konci marca až apríla.

Zdroje: CNN, Johnson & Johnson, the New England Journal of Medicine, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá