BioNTech tvrdí, že Európska únia pri nákupe vakcín totálne zlyhala. Je to naozaj pravda?

  • Spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin opísal situáciu s vakcínou ako „nie ružovú“
  • Šahin si neodpustil ani kritiku Európske únie, ktorá podľa neho zlyhala pri obstarávaní vakcín
  • Zlyhala však naozaj?
  • Pozreli sme sa na to, ako postupovali EÚ a aj USA
EÚ
Unsplash/TASR, Guillaume Périgois, Czarek Sokolowski
  • Spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin opísal situáciu s vakcínou ako „nie ružovú“
  • Šahin si neodpustil ani kritiku Európske únie, ktorá podľa neho zlyhala pri obstarávaní vakcín
  • Zlyhala však naozaj?
  • Pozreli sme sa na to, ako postupovali EÚ a aj USA

Spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin v rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel opísal situáciu s vakcínou proti koronavírusu ako „nie ružovú“.

Vedec uviedol, že sa pokúšajú spolu s americkým partnerom Pfizer o navýšenie výrobných kapacít. „Pokúšame sa získať nových partnerov, ktorí by pre nás vakcínu vyrábali. Nepredstavujte si to ale tak, že na svete je množstvo špecializovaných firiem s voľnými kapacitami, ktoré by len tak zo dňa na deň dokázali vyrábať vakcínu v požadovanej kvalite. Do konca januára budeme mať jasno v tom, či dokážeme vyrobiť viac a koľko presne,“ uviedol Šahin.

Vakcíny na koronavírus sa nemusíš obávať, jej vedľajšie účinky sú ako pri Ibalgine

Šahin sa pustil do Únie 

Neodpustil si ani kritiku Európskej únie: „Nie je to také rýchle a priame, ako to bolo v iných krajinách.“

Spochybnil rozhodnutie EÚ nakúpiť objednávky medzi rôznymi výrobcami v očakávaní rýchleho schválenia väčšieho počtu vakcín.

„Existoval predpoklad, že mnoho ďalších spoločností príde s vakcínami. Zdá sa, že prevládal dojem: Dostaneme dosť, nebude to také zlé a máme to pod kontrolou. Bol som ohromený,“ uviedol. 

Podľa neho môže dôjsť aj k výpadku vakcín v jednotlivých štátoch. „Na trhu totiž chýbajú ďalšie schválené vakcíny a túto medzeru musíme vyplniť tou našou,“ dodal. 

zdroj: TASR/AP, Andreas Arnold. Spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin.

Európska lieková agentúra (EMA) v súčasnosti schválila len vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Vakcínu od americkej spoločnosti Moderna má schváliť 6. januára.

Správa potravín a liečiv USA (FDA) schválila obe vakcíny. Britský regulačný úrad zas schválil vakcínu od spoločnosti AstraZeneca.

Je rozdiel zaobstarať vakcíny pre 9,3 milióna ľudí a pre 447 miliónov 

Nákup vakcín od viacerých spoločností, ako uvádza Šahin, vôbec nie je výnimočný. Rovnaký krok učinila aj vláda Spojených štátov v programe Warp Speed.

Obe inštitúcie nakupovali pre veľký počet obyvateľstva. Európska únia pre približne 447 miliónov obyvateľov a Spojené štáty pre 328 miliónov obyvateľov.

Obe sa tak nemohli spoliehať len na jednu vakcínu od jednej spoločnosti – čo ak by práve tá zlyhala? Čiže argument Šahina neobstojí.

ockovanie COVID-19
zdroj: TASR/AP/Ariel Schalit, Jessica Hill

Nemožno ani porovnávať Európsku úniu s Izrealom alebo Veľkou Britániou. Židovský štát má 9,3 miliónov obyvateľov, Veľká Británia 66 miliónov. Izrael tak prestavuje len zlomok počtu obyvateľstva, a je oveľa ľahšie nakúpiť vakcíny pre 9,3 milióna ľudí ako pre 447 miliónov.

Navyše, aj Izrael možno bude musieť pozastaviť svoj očkovací program, a to pre nedostatok ihiel.

Veľká Británia, naopak, vkladá veľkú nádej do vakcíny AstraZeneca, ktorej problém je ale jej účinnosť. Môže dosahovať 62 %, ale aj 90 %.

Aký počet vakcín Európska únia objednala?  

Európska komisia na svojich webových stránkach uvádza zmluvné počty vakcín.

Spoločnosť

Počet dávok

CureVac

405 miliónov

Johnson&Johnson

400 miliónov

AstraZeneca

400 miliónov

Pfizer/BioNTech

300 miliónov

Sanofi-GSK

300 miliónov

Moderna

160 miliónov

Ešte bez zmluvy Novavax

200 miliónov

 

Európska únia tak má zatiaľ dve vakcíny, ktoré sú účinné a bezpečné (aj keď Moderna ešte nie je schválená), čo predstavuje 416 miliónov vakcín.

Na vytvorenie imunity pred koronavírusom sú ale potrebné dve dávky vakcíny, čo znamená, že vakcínu má zabezpečených zatiaľ 208 miliónov obyvateľov, čo je 46,5 % obyvateľstva.

Stačili by AstraZeneca alebo J&J

Ak by sa Únia rozhodla ísť britskou cestou a schválila by vakcínu od AstraZeneca napriek tomu, že existujú pochybnosti o jej účinnosti, mala by dávky pre ďalších 200 miliónov obyvateľov, čo by spolu činilo dávky pre 408 miliónov, teda 91 % populácie.

To by stačilo na potrebnú kolektívnu imunitu. Je ale nepravdepodobné, že sa schváli vakcína bez toho, aby sa vedelo s určitosťou povedať, aká je účinná.

Spojené štáty už podľa Politico oznámili, že počkajú do apríla, kým budú známe ďalšie výsledky. Takýto krok s pravdepodobnosťou učiní aj Európska únia.

zdroj: TASR/AP, Sakchai Lalit Ted S. Warren

Zmenu by mohla priniesť aj vakcína od Johnson&Johnson (J&J), ktorá je v poslednej fáze testovania a očakáva sa, že výsledky z nej predloží už tento mesiac.

Ak by bola vakcína účinná, tak by spolu s Modernou a Pfizerom stačila na zaočkovanie celej Únie. Predpokladá sa, že bude stačiť len jedna jej dávka, čiže objednaný počet by stačil pre 400 miliónov ľudí.

Spolu by tak mala Únia dávky až pre 608 miliónov ľudí. Navyše Johnson&Johnson je farmaceutický gigant, ktorý disponuje väčšími výrobnými kapacitami ako ktokoľvek iný.

Do tretej fázy testovania vstúpila aj vakcína od spoločnosti Novavax a aj od spoločnosti CureVax.

USA ani Rusko tiež nemajú dostatok vakcín

Spojené štáty majú tiež zabezpečenú vakcínu len pre približne 60 % populácie. Nie je pravdivá ani informácia, ktorá sa objavila v niektorých médiách – že Spojené štáty majú zabezpečených 600 miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech od júla.

S informáciou pravdepodobne prišla agentúra Reuters, ale nezakladá na pravde. Od nej ju prebrali aj ďalšie médiá.

V skutočnosti v júli objednala Trumpova administratíva 100 miliónov vakcín, s možnosťou doobjednať ďalších 500.

Prezident ale túto možnosť viackrát odmietol, začo sa na neho zosypala vlna kritiky, a ďalších 100 miliónov vakcín objednali až decembri, keď sa ukázalo, že vakcína je účinná. Informovali o tom Forbes, CNN, New York Times alebo NPR.

Podobný scenár nasledoval aj s vakcínou od spoločnosti Moderna, keď si USA objednali 100 miliónov a v decembri navýšili objednávku na ďalších 100.

Aj USA si objednali vakcíny od iných spoločností, napríklad 300 miliónov vakcín od AstraZeneca. Práve do vakcíny od AstraZeneca vyvíjanej v spolupráci s Oxfordskou univerzitou vkladala aj odborná verejnosť najväčšie očakávania.

Problémy s kapacitami má aj Rusko so 145 miliónmi obyvateľov, ktoré nestíha vyrábať svoju vakcínu Sputnik V. To je dôvod, prečo ju napokon nedodá do Maďarska.

Európska únia nakúpila vakcíny výhodnejšie ako USA

Aj nákup Európskej únie sa javí ako výhodnejší. Nižšie ceny máme pri troch zo štyroch výrobcov vakcín. Lepšie ceny naši predstavitelia vyjednali so spoločnosťami AstraZeneca, Johnson&Johnson či Pfizer/BioNTech.

Naopak, lepšiu cenu sa Spojeným štátom podarilo získať u americkej spoločnosti Moderna. Ako celok sme dokázali nakúpiť vakcíny oveľa lacnejšie a efektívnejšie, ako keby ich nakupovali samotné štáty EÚ samostatne.

Meno spoločnosti

Cena v USA

Cena v EÚ

AstraZeneca

do 3,26 € (do 4 $)

1,78 € (2,18 $)

Johnson & Johnson

8,16 € (10 $)

6,93 € (8,50 $)  

Sanofi/GSK

17,13 € (21 $) v cenne je aj dotácia na výskum

7,56 € (9,27 $)

Pfizer/BioNTech

15,91 € (19,50 $)

12 € ( 14,71 $)

Curevac

nezazmluvnená

10 € ( 12,26 $)

Moderna

12,24 € (15 $)

14,68 € (18 $)

Len čas ukáže, či EÚ zlyhala, alebo bola úspešná 

Jediné, čo zatiaľ môžeme Európskej únii vyčítať, je jej pomalý proces pri schvaľovaní vakcín, čo sa ale dá vysvetliť veľkou opatrnosťou. Európska únia si totiž uvedomuje, že ak by pri tomto zlyhala, následky by boli fatálne.  

Kedy začína vakcína účinkovať? Ďalších 240 ľudí sa už po zaočkovaní nakazilo

V objednávaní vakcín mohol zohrať úlohu aj takzvaný vakcínový nacionalizmus a zlé vzťahy predstaviteľov Európskej únie s Trumpovou administratívou.

Obe vakcíny, ktoré sa ukázali ako účinné, totiž pochádzajú práve z USA, aj keď Pfizer spolupracuje s nemeckou firmou BioNTech.

Európska únia objednala najviac vakcín práve z Európy od nemeckého Curevac, britskej AstraZeneca či francúzskeho Sanofi-GSK. Ak by tieto dve skutočnosti boli dôvodom pre nezabezpečenie vakcín, bolo by to tiež zlyhanie. 

Ešte je priskoro robiť definitívne závery. Len čas ukáže a zodpovie otázku, či Európska únia naozaj zlyhala, alebo bola úspešná.

Zdroje: TASR, Der Spiegel, Politico, Reuters, Forbes, CNN, New York Times, NPR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK