Jedinečná vakcína proti COVID-19 vstupuje do tretej fázy, otestujú ju na 60 000 ľuďoch

  • Farmaceutický gigant Johnson & Johnson ohlásil zahájenie 3. fázy testovanie vakcíny
  • Spoločnosť má do testovania zahrnúť až 60 000 dospelých účastníkov, výsledky budú známe na konci roka
  • V tretej fáze sú tak vakcíny od štyroch spoločností, odborníci varujú, že budeme potrebovať viac ako jednu úspešnú vakcínu
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Farmaceutický gigant Johnson & Johnson ohlásil zahájenie 3. fázy testovanie vakcíny
  • Spoločnosť má do testovania zahrnúť až 60 000 dospelých účastníkov, výsledky budú známe na konci roka
  • V tretej fáze sú tak vakcíny od štyroch spoločností, odborníci varujú, že budeme potrebovať viac ako jednu úspešnú vakcínu

Farmaceutický gigant Johnson & Johnson ohlásil zahájenie 3. fázy testovanie vakcíny proti vírusu COVID-19. Spoločnosť má do testovania zahrnúť až 60 000 dospelých účastníkov na takmer 215 miestach v USA, Južnej Amerike a Južnej Afrike. Počtom testovaných sa tak zaradí farmaceutický gigant medzi jednotku v počte testovania.

Vakcína má mať oproti konkurentom niekoľko výhod. Najväčšou má byť, že na vytvorenie imunity proti koronavírusu má stačiť jedna dávka. Väčšina spoločností, ktoré vyvíjajú vakcínu, ohlásili, že potrebné budú dve dávky vakcíny. „Bolo by úžasné, keby stačila jedna dávka,“ povedala doktorka Judith Feinbergová, podpredsedníčka pre výskum v medicíne na Západoamerickej univerzite pre New York Times.

Ďalšou výhodou je, že sa pri preprave nemusí zmrazovať ako ostatné vakcíny.

covid koronavirus
zdroj: TASR/AP/Sakchai Lalit

Vakcína od Johnson & Johnson využíva adenovírus na prenos génu z koronavírusu do ľudských buniek. Bunka potom produkuje proteíny koronavírusu, ale nie samotný koronavírus. Tieto proteíny môžu potenciálne pripraviť imunitný systém na boj s neskoršou infekciou.

„Pretože COVID-19 naďalej ovplyvňuje každodenný život ľudí na celom svete, náš cieľ zostáva rovnaký – využitie globálneho dosahu a vedeckých inovácií našej spoločnosti na pomoc ukončiť pandémiu,“ uviedol Alex Gorsky, generálny riaditeľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Johnson & Johnson v tlačovej správe.

Spoločnosť sľubuje dostupné výsledky o bezpečnosti a účinnosti tretej fázy do konca tohto roka. Johnson & Johnson sa zaviazal k transparentnosti a zverejňovaniu priebežných výsledkov. Ak sa ukáže vakcína ako bezpečná a účinná, spoločnosť ju plánuje poslať na schválenie Správe potravín a liečiv USA (FDA) na začiatku roka 2021. Cieľom spoločnosti do budúcnosti je vyrobiť miliardu vakcín proti koronavírusu ročne.

covid lab korona
zdroj: TASR/AP

Budeme potrebovať viac vakcín od rôznych spoločností

Technológia ľudského adenovírusu použitá vo vakcíne bola tiež použitá spoločnosťou Johnson & Johnson vo vakcíne schválenej Európskou komisiou proti ebole, ako aj  potenciálnych vakcínach proti Zike a HIV. Spoločnosť uviedla, že táto technológia sa v súčasnosti používa na očkovanie viac ako 100 000 ľudí.

Firma Johnson & Johnson už podpísala zmluvu s vládou Spojených štátov na 100 miliónov kusov vakcín, pričom cena za jednu dávku vakcíny má byť 10 amerických dolárov.

Slovensko má nový rekord v počte nakazených. Čísla môžu stúpať ešte celé mesiace

V tretej fáze sú aj ďalšie spoločnosti. „Štyria kandidáti na vakcíny COVID-19 sú v USA vo tretej fáze klinického testovania len niečo málo cez osem mesiacov po identifikácii SARS-CoV-2,“ uviedol popredný americký odborník a poradca Bieleho domu Dr. Anthony Fauci podľa CNBC.

Ďalšími kandidátmi sú Moderna, Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. S poslednou menovanou spoločnosťou má podpísanú zmluvu aj Európska únia na 300 miliónov vakcín.

Odborníci varujú, že budeme potrebovať viac ako jednu úspešnú vakcínu. „Potrebujeme viac vakcín, aby fungovali,“ uviedol Dr. Dan Barouch, virológ, ktorý viedol vývoj technológie použitej pri skúške spoločnosti Johnson & Johnson pre New York Times. „Na svete žije sedem miliárd ľudí a žiadny dodávateľ vakcín nebude schopný vyrábať v takom rozsahu,“ dodal.

Zdroje: New York Times, Johnson & Johnson, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech