Je známa cena vakcíny proti COVID-19, ktorú testujú v USA. Pre bežného Slováka by to nebol lacný špás

  • Vakcína od Moderny bude trikrát drahšia ako od niektorých jej konkurentov
  • Aby bolo očkovanie účinné, budú pravdepodobne potrebné dva kusy
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Vakcína od Moderny bude trikrát drahšia ako od niektorých jej konkurentov
  • Aby bolo očkovanie účinné, budú pravdepodobne potrebné dva kusy

Preteky o prvenstvo vo vývoji vakcíny aj naďalej pokračujú. Vedecké tímy po celom svete sa snažia vyvinúť účinnú vakcínu proti COVID-19. Viaceré z nich sú vo finálnej fáze a začínajú určovať cenovú politiku a podpisovať zmluvy s jednotlivými vládami po celom svete.

Biotechnologická spoločnosť Moderna patrí k najväčším favoritom vo vývoji vakcíny proti COVID-19. Ako prvá začala s testami na ľuďoch v USA a v súčasnosti je vo finálnej tretej fáze testovania. Doposiaľ zverejnené výskumy o účinnosti vakcíny sa ukazujú ako sľubné.

V stredu zverejnila prvé oficiálne ceny, ktoré sa pohybujú medzi 32 až 37 $  za kus. Cena je určená pre zákazníkov s menšími objednávkami. Moderna definuje menšiu objednávku v miliónoch kusoch.

covid koronavirus
zdroj: TASR/AP/Sakchai Lalit

Cena Moderny je skoro trikrát drahšia ako vakcína európskych firiem Sanofi a GlaxoSmithKline, ktoré minulý týždeň podpísali dohodu s vládou USA o dodaní 100 miliónov kusov vakcín pre Spojené štáty. Cena jedného kusu vakcíny pritom vychádza na 10,50 $.

Na vytvorenie dostatočnej imunity proti koronavírusu budú pravdepodobne potrebné dve dávky vakcíny. Cena kompletného očkovania na osobu by sa tak pohybovala na úrovni 62 až 74 $.

Vakcína je pritom prvý komerčný produkt spoločnosti. Moderna vďaka nej zažila rasť aj na trhoch. Vo februári sa cena jednej akcie pohybovala na úrovni 25 $ za kus, dnes je hodnota jednej akcie trojnásobná, na úrovni 75 $.

zdroj: Finex.cz

Ceny ostatných vakcín sa pohybujú v cenovom rozpätí 2,8 až 19,50 $ za kus

Cenotvorbu, alebo aspoň jej odhady, už zverejnili aj ostatní favoriti vo vývoji vakcíny. Informoval o tom Observer. Najdrahšia je vakcína od Pfizer a jeho nemeckého partnera BioNTech, ktorí podpísali zmluvu na dodaní 100 miliónov kusov pre USA, za 19,50 $ za kus.

Ďalšia firma Novavax podpísala taktiež dohodu s vládou Spojených štátov na 100 miliónov kusov, pričom cena jednej vakcíny je 16 $. Rovnakú zmluvu podpísala aj spoločnosť Johnson & Johnson, ktorá za jeden kus pýta 10 $.

Vedci a odborníci: Pandémia COVID-19 je jedna veľká vlna, prirovnávajú ju k lesnému požiaru

Spoločnosť AstraZeneca, ktorá spolupracuje s tímom vedcov z Oxfordskej univerzity, nezverejnila presnú cenu, len odhad, že pôjde len o pár dolárov. Šéf spoločnosti Pascal Soriot v rozhovore pre rádio RTL odhadol cenu vakcíny na 2,5 eura čo je 2,8 $ za kus.

„Naším cieľom je priniesť vakcínu všetkým rovnako a na neziskovom základe, vakcínu tak poskytneme za výrobnú cenu,“ povedal Soriot. AstraZeneca už v minulosti avizovala, že časť jej výroby bude smerovať do chudobných krajín, no kontrakt podpísala aj s vládou Spojených štátov.

Zdroje: CBS News, CNBC, Observer, RTL, Finex.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK