Potvrdené a schválené, ideme sa očkovať. Európska komisia dala zelenú

  • Európska lieková agentúra (EMA) schválila v pondelok vakcínu od americko-nemeckého konzorcia Pfizer a BioNTech
  • Formálny súhlas udelila vakcíne aj Európska komisia, očkovanie sa tak môže začať
  • Prvé dávky vakcín majú na Slovensko doraziť 26. decembra
  • Očkovanie proti koronavírusu sa začne na Slovensku a v celej EÚ 27. decembra
očkovanie koronavírus vkcína
TASR/AP Photo/Emrah Gurel
  • Európska lieková agentúra (EMA) schválila v pondelok vakcínu od americko-nemeckého konzorcia Pfizer a BioNTech
  • Formálny súhlas udelila vakcíne aj Európska komisia, očkovanie sa tak môže začať
  • Prvé dávky vakcín majú na Slovensko doraziť 26. decembra
  • Očkovanie proti koronavírusu sa začne na Slovensku a v celej EÚ 27. decembra

Európska lieková agentúra (EMA) schválila na podmienečné použitie v pondelok vakcínu od americko-nemeckého konzorcia Pfizer a BioNTech. Preskúmanie agentúrou potvrdilo, že je vakcína účinná a bezpečná. Liečivo už schválila aj Európska komisia. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že platí plán, ktorý už predtým avizovala. Očkovanie začne vo všetkých krajinách naraz v pôvodnom termíne. 

Leyen avizovala, že čo skoro budú schválené aj ďalšie vakcíny.

Šéfka Európskej komisie uviedla, že je neuveriteľne hrdá a vyjadrila nádej, že sa začne náš boj s koronavírusom obracať. „Toto je veľmi dobrý spôsob ako ukončiť tento zložitý rok a konečne začať obracať stranu s bojom proti koronavírusu,“ uviedla Leyen.

Európska lieková agentúra bude naďalej zbierať a analyzovať dáta o bezpečnosti vakcíny. Ľudia majú nahlasovať prípadné vedľajšie účinky, ktoré sa budú vyhodnocovať, uviedla Sabine Straus z výboru pre hodnotenie farmakovigilančných rizík EMA na tlačovej konferencii. 

Pôvodne mala agentúra schváliť očkovaciu látku až na konci decembra. Po tlaku niektorých krajín, medzi ktoré patrilo aj Nemecko, termín skrátila.

Aktuálne Európska lieková agentúra posudzuje aj žiadosť o registráciu od americkej spoločnosti Moderna. Leyen uviedla, že by sa mala schváliť šiesteho januára.

Vakcíny na koronavírus nám doručia v „škatuliach na pizzu“. Začína sa najväčšia logistická operácia 21. storočia

Vakcína od Pfizer/BioNTech bola schválená už vo viacerých krajinách. V súčasnosti sa ňou očkujú v Kanade, Spojených štátoch, Veľkej Británii alebo v Izraeli. 

Očkovanie sa začne 27. decembra 

Očkovanie proti koronavírusu sa začne na Slovensku a v celej EÚ 27. decembra. Deň predtým, 26. decembra, dorazí na Slovensku prvá zásielka vakcín od spoločnosti Pfizer a BioNTech. Bude v nej 10 000 kusov vakcín, ale keďže vakcína pozostáva z dvoch dávok, dostane ju 5 000 ľudí.

Ďalšie očkovanie bude prebiehať v nasledujúcich týždňoch. Očkovacie centrá budú v nemocniciach. Informovala o tom štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Potrebná miera preočkovania je podľa Ježíkovej na úrovni 70 %. Slovensko má v pláne zaočkovať 3,3 mil. obyvateľov.

Vakcinácia bude na Slovensku dobrovoľná a bezplatná, k očkovacej látke sa dostane každý, kto o ňu prejaví záujem. Očkovanie bude na Slovensku prebiehať podľa očkovacieho plánu, ktorý predstavilo Ministerstvo zdravotníctva. Ako prví dostanú vakcínu ľudia, ktorí sú priamo vystavení riziku nákazy a môžu ju aj rýchlo šíriť, teda najmä zdravotníci.

vakcina, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool

Očkovať sa budeme vo štyroch vlnách

V prvej línii budú podľa Ježíkovej očkovaní zdravotnícki pracovníci a tí, ktorí budú preočkovaní prvými 10-tisíc vakcínami. Spadajú sem aj všetci, ktorí sa v rámci zdravotníckeho zariadenia dostávajú do priestoru, kde sa vyskytuje koronavírus.

V prvej skupine sú aj zamestnanci domovov sociálnych služieb a zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako napríklad vojaci či policajti.

V druhej vlne to budú klienti domovov sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní a onkologickí pacienti, pacienti na dialýze a podobne. V tretej vlne sú to učitelia, bezdomovci, azylanti a ľudia pracujúci v komunitách. Štvrtá vlna sa už potom týka ostatných obyvateľov.

Zatiaľ sa podľa Ježíkovej neuvažuje o očkovaní maloletých obyvateľov. Schválená vakcína sa môže podať každému od 16. rokov veku. Očkovať sa nemusia ani ľudia, ktorí chorobu z koronavírusu v posledných 90 dňoch prekonali. Na procese, ako sa bude očkovať, sa ešte pracuje, ale podľa Ježíkovej je vo vysokom štádiu rozpracovanosti. Zároveň zopakovala, že očkovanie bude dobrovoľné, a zostane bezplatné. Každý zaočkovaný dostane očkovací preukaz a záznam bude aj v elektronickej forme.

Zdroje: EMA, Deník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech