Omylom unikli ceny vakcín, ktorými budú očkovať Slovákov. Cenové rozdiely medzi výrobcami sú obrovské

  • Tajné údaje o cenách vakcín proti ochoreniu COVID-19 zverejnila na Twitteri belgická štátna tajomníčka pre rozpočet, Eva De Bleeker
  • Príspevok bol rýchlo odstránený, no podarilo sa ho zachytiť
  • Ceny vakcín sa podľa tejto informácie pohybujú od 1,78 až po 18 amerických dolárov
vakcina
AP Photo/Emrah Gurel
  • Tajné údaje o cenách vakcín proti ochoreniu COVID-19 zverejnila na Twitteri belgická štátna tajomníčka pre rozpočet, Eva De Bleeker
  • Príspevok bol rýchlo odstránený, no podarilo sa ho zachytiť
  • Ceny vakcín sa podľa tejto informácie pohybujú od 1,78 až po 18 amerických dolárov

Eva De Bleeker, ktorá je štátnou tajomníčkou pre rozpočet a ochranu spotrebiteľa v belgickej vláde, zverejnila na Twitteri ceny vakcín proti COVID-19, ktoré sú dojednané pre štáty Európskej únie.

Príspevok bol takmer okamžite vysvetlený „chybou komunikačného tímu“ a odstránený zo siete. Belgickým médiám sa však podarilo tému zachytiť a údaje zverejnené De Bleekerovou sa začali šíriť bleskovou rýchlosťou.

Na Slovensku pribudlo viac ako 3 000 ľudí s COVID-19, máme aj vysoký počet úmrtí

Cena za takzvanú oxfordsku vakcínu spoločnosti AstraZeneca má byť 1,78 eura. Vakcína Johnson & Johnson stojí 8,50 USD, Sanofi/GSK 7,56 eur . Prípravok vyvinutý spoločnosťou BioNTech/Pfizer má stáť 12 eur, CureVac 10 eur a cena vakcíny spoločnosti Moderna je 18 dolárov.

Frank Vandenbroucke, belgický minister zdravotníctva, okamžite vyzval De Bleekerovú, aby svoj post rýchlo odstránila. V deň zverejnenia utajovaných informácii záležitosť okomentovala aj komisárka Európskej únie pre zdravie, Stella Kyriakides.

„Na základe zmlúv medzi Komisiou a výrobcami vakcín sú ceny dôverné,“ uviedla. Podľa odborníkov je únik týchto informácii na sociálne siete závažnou politickou chybou, ktorá môže mať ešte vážne následky.

KOĽKO STOJÍ VAKCÍNA? Belgická štátna tajomníčka pre rozpočet včera omylom vypustila na twitter ceny vakcín – EÚ ich…

Posted by Michal Wiezik – SPOLU za zelenú Európu on Friday, December 18, 2020

Očkovanie Slovákov

Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že prvá vakcína na ochorenie COVID-19 príde na Slovensko 26. decembra tohto roka. Ako na tlačovej konferencii skonštatovala štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková, prvý obyvateľ Slovenska by mohol byť zaočkovaný možno už 26. decembra, prípadne 27. decembra.

Potrebná miera preočkovania je podľa Ježíkovej na úrovni 70 %. V takzvanej pilotnej fáze to bude 10-tisíc vakcín pre 5-tisíc obyvateľov, keďže očkovanie bude dvojfázové. Slovensko má podľa Ježíkovej nakontrahovaných 17 miliónov vakcín, pričom v pláne je zaočkovanie 3,3 milióna obyvateľov.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

V prvej línii budú podľa Ježíkovej očkovaní zdravotnícki pracovníci a tí, ktorí budú preočkovaní prvými 10-tisíc vakcínami. Spadajú sem aj všetci, ktorí sa v rámci zdravotníckeho zariadenia dostávajú do priestoru, kde sa vyskytuje koronavírus.

V prvej skupine sú aj zamestnanci domovov sociálnych služieb a zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako napríklad vojaci či policajti.

V druhej vlne to budú klienti domovov sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní a onkologickí pacienti, pacienti na dialýze a podobne. V tretej vlne sú to učitelia, bezdomovci, azylanti a ľudia pracujúci v komunitách. Štvrtá vlna sa už potom týka ostatných obyvateľov.

Zatiaľ sa podľa Ježíkovej neuvažuje o očkovaní maloletých obyvateľov. Na procese, ako sa bude očkovať, sa ešte pracuje, ale podľa Ježíkovej je vo vysokom štádiu rozpracovanosti. Zároveň zopakovala, že očkovanie bude dobrovoľné, a zostane bezplatné. Každý zaočkovaný dostane očkovací preukaz a záznam bude aj v elektronickej forme.

Zdroje: MZSR, Twitter/Apotheek Valkenburg 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech