Zaplatili za vakcíny viac USA, alebo Európska únia so Slovenskom? Porovnali sme ich ceny

  • Minulý týždeň unikli utajované ceny vakcín, ktoré obstarala Európska únia svojím členským štátom
  • Ceny poznáme aj z amerického programu Warp Speed, prostredníctvom ktorého vláda USA zaobstarala vakcíny
  • Porovnali sme ich, aby sme zistili, kto so spoločnosťami vyjednal výhodnejšie ceny
vakcina, koronavirus
TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool
  • Minulý týždeň unikli utajované ceny vakcín, ktoré obstarala Európska únia svojím členským štátom
  • Ceny poznáme aj z amerického programu Warp Speed, prostredníctvom ktorého vláda USA zaobstarala vakcíny
  • Porovnali sme ich, aby sme zistili, kto so spoločnosťami vyjednal výhodnejšie ceny

Minulý týždeň unikli utajované ceny vakcín, ktoré obstarala Európska únia svojím členským štátom. Doteraz sme nemali presnú predstavu o tom koľko, ktorá vakcína stojí, existovali len dohady. Tento fakt vyvolával kritiku aj od samotných európskych poslancov a niektorých predstaviteľov Únie.

Ceny vakcín unikli na verejnosť nedopatrením. Omylom ich na sociálnej sieti Twitter zverejnila štátna tajomníčka pre rozpočet a ochranu spotrebiteľa v belgickej vláde Eva De Bleeker.

Rúška s príchodom vakcíny nezahodíme. Štyri dôvody, prečo je to tak

Príspevok bol takmer okamžite vysvetlený „chybou komunikačného tímu“ a odstránený zo siete. Belgickým médiám sa však podarilo tému zachytiť a údaje zverejnené De Bleekerovou sa začali šíriť bleskovou rýchlosťou.

V deň zverejnenia utajovaných informácii záležitosť okomentovala aj komisárka Európskej únie pre zdravie, Stella Kyriakides. „Na základe zmlúv medzi Komisiou a výrobcami vakcín sú ceny dôverné,“ uviedla.

Farmaceutické spoločnosti nemajú jednotné ceny. S každou spoločnosťou rokujú vlády krajín samostatne. Výnimkou sú členské štáty Európskej únie, ktoré pri rokovaní zastupuje samotná Únia. Ako celok dokážeme nakúpiť vakcíny oveľa lacnejšie a efektívnejšie. 

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

V Spojených štátoch zabezpečuje vakcíny program Warp Speed

Ceny poznáme aj z amerického programu Warp Speed, ktorého cieľom je uľahčiť a urýchliť vývoj, výrobu a distribúciu vakcín COVID-19, terapeutík a diagnostiky. V rámci programu podpísala vláda Spojených štátov zmluvu z viacerými farmaceutickými spoločnosťami a na rozdiel od Európskej únie sú sumy verejne dostupne. Na základe informácii o počte kusov objednaných vakcín americkou vládou vypočítali média v USA cenu za jednu dávku očkovacej látky. Ceny sme použili z nášho staršieho článku a údajov od amerického portálu Observer.

Cenu s istotou nevieme určiť iba pri vakcíne od Sanofi/GSK, ktorá od vlády USA dostala aj finančnú dotáciu na výskum. Ak by sme ignorovali fakt, že spoločnosť dostala dotáciu a premietli výšku zazmluvnenej sumy (v nej je aj dotácia) na objednaný počet vakcín vyšla by nám suma 21 amerických dolárov, čo predstavuje 17,13 eur. Suma vakcíny podľa, Stat News ale bude pravdepodobne oveľa nižšia. 

Ďalším rozdielom je aj kúpa vakcín od nemeckej spoločnosti Curevac, ktorá je v súčasnosti v druhej a tretej fáze testovania. Európska únia od nej nakúpila vakcíny, pričom za jednu dávku zaplatí 10 eur. Spojené štáty zatiaľ s firmou kontrakt nepodpísali.

Európa nakúpila lacnejšie 3 zo 4 vakcín 

Nákup Európskej únie sa javí ako výhodnejší. Nižšie ceny máme pri troch zo štyroch výrobcov vakcín. Lepšie ceny naši predstavitelia vyjednali so spoločnosťami AstraZeneca, Johnson & Johnson, Pfizer/BioNTech. Naopak lepšiu cenu sa Spojeným štátom podarilo získať u americkej spoločnosti Moderna.

Najvýhodnejšie sú pre Spojené štáty aj Európsku úniu vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vakcína AstraZeneca vyvíjaná v spolupráci s Oxfordskou univerzitou je najlacnejšiu vakcínou. Podľa vedenia spoločnosti jej cena predstavuje iba náklady na vývoj a výrobu. Cieľom spoločnosti bolo aby si ju mohli dovoliť aj tie najchudobnejšie krajiny. Problém ale predstavuje jej účinnosť, ktorá môže byť 62% ale aj 90%.

Výhodná je aj vakcína od Johnson & Johnson, o ktorej sa predpokladá, že na vytvorenie imunity by mala stačiť len jedna dávka. Vakcína je v súčasnosti v tretej fáze testovania, ktorá potrvá do konca roku 2020.

Ďalšou výhodou vakcín od Johnson & Johnson a AstraZeneca je skutočnosť, že nemusia byť hlboko zmrazené.

Meno spoločnosti

Cena v USA

Cena v EÚ

AstraZeneca

do 3,26 € (do 4 $)

1,78 € (2,18 $)

Johnson & Johnson

8,16 € (10 $)

6,93 € (8,50 $)  

Sanofi/GSK

17,13 € (21 $) v cenne je aj dotácia na výskum

7,56 € (9,27 $)

Pfizer/BioNTech

15,91 € (19,50 $)

12 € ( 14,71 $)

Curevac

nezazmluvnená

10 € ( 12,26 $)

Moderna

12,24 € (15 $)

14,68 € (18 $)

Zdroje: Observer, Stat News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK