Prvá krajina na svete, ktorej sa to podarilo. Zaočkovali už 10 % svojho národa, a nie je to USA

  • Necelé dva týždne od začiatku očkovacej kampane v Izraeli už vakcínu proti koronavírusu dostalo takmer milión jeho občanov
  • Je to viac ako desať percent z 9,3 milióna obyvateľov krajiny
  • Podľa údajov dostalo prvú dávku očkovacej látky už viac ako 40 percent obyvateľov vo veku nad 60 rokov
ockovanie COVID-19
TASR/AP/Ariel Schalit, Jessica Hill
  • Necelé dva týždne od začiatku očkovacej kampane v Izraeli už vakcínu proti koronavírusu dostalo takmer milión jeho občanov
  • Je to viac ako desať percent z 9,3 milióna obyvateľov krajiny
  • Podľa údajov dostalo prvú dávku očkovacej látky už viac ako 40 percent obyvateľov vo veku nad 60 rokov

Necelé dva týždne od začiatku očkovacej kampane v Izraeli už vakcínu proti novému koronavírusu dostalo takmer milión jeho občanov.

Ako v piatok oznámil minister zdravotníctva Juli Edelstein, prvú dávku vakcíny podali doposiaľ približne 950 000 Izraelčanom. Ako prvá krajina tak Izrael prekonal hranicu desať percent z 9,3 milióna obyvateľov krajiny.

„Včera sme prekonali nový rekord a zaočkovali sme 153 430 ľudí,“ uviedol minister zdravotníctva Edelstein vo vyhlásení podľa denníka The Times of Israel, a poďakoval lekárskym tímom za prácu. „Dnes presiahneme jeden milión.“

Zaočkovali 40 % obyvateľstva nad 60 rokov

Podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva dostalo prvú dávku očkovacej látky konzorcia Biontech-Pfizer už viac ako 40 percent obyvateľov vo veku nad 60 rokov. Táto taktika má zabrániť úmrtnosti u najzraniteľnejšej skupiny, a to seniorov.  

Generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva medzitým vo štvrtok uviedol, že zdravotníci „majú v úmysle začať s očkovaním osôb mladších ako 60 rokov budúci týždeň. Závisí to samozrejme od rýchlosti, v akej (poskytovatelia zdravotnej starostlivosti) ukončia očkovanie nad 60 rokov,“ informuje denník. 

Koronavírus, voľby v USA, aj Putinove referendum. 10 udalostí roku 2020, ktoré ovplyvnili svet aj Slovensko

Izrael tak podľa štatistiky výskumníkov z Oxfordskej univerzity očkuje rýchlejšie než akákoľvek iná krajina sveta. Webová stránka ich projektu Our World in Data (Náš svet v dátach) porovnáva rôzne krajiny na základe počtu podaných dávok vakcíny na 100 obyvateľov. Izrael v tomto porovnaní k 30. decembru jasne viedol s 9,18 dávky na 100 obyvateľov pred Bahrajom, Britániou a USA. V absolútnych číslach na tom boli najlepšie USA, Čína a Británia.

Ambiciózny plán 

Plány židovskej krajiny sú ale oveľa ambicióznejšie. Denník informuje, že od budúceho týždňa sa má na slávnom Tel Avivskom rabínskom námestí otvoriť rozsiahle očkovacie centrum, ktorého cieľom je zaočkovať približne 5 000 ľudí denne.

Predseda vlády Benjamin Netanjahu uviedol, že Izrael chce do konca januára zaočkovať asi 2,25 milióna Izraelčanov z 9,3 milióna obyvateľov.

Sám ide svojim obyvateľom príkladom, keď sa nechal verejne zaočkovať. Izrael navyše sofistikovane zaviedol očkovaciu kampaň, ktorá má obyvateľov presvedčiť, aby sa nechali zaočkovať a zároveň úspešne bojuje s dezinformáciami. 

Benjamin Netanjahu
zdroj: TASR/Amir Cohen/Pool via AP

Problémom ale môže byť nedostatok ihiel, s ktorým krajina zápasí. To by znamenalo pozastavenie očkovania na približne dva týždne.

Pre občanov, ktorí už prvú dávku dostali, by sa prakticky nič nezmenilo, prístup k druhej dávke by ostal zachovaný. Problémom to môže byť pre ľudí, ktorí prvú dávku len majú dostať. 

Do krajiny má doraziť aj očkovacia látka od Moderny 

Izrael schválil aj očkovaciu látku od spoločnosti Moderna, ktorá by podľa medializovaných informácií Channel 12 news mohla doraziť už budúci týždeň – a nie v marci, ako bolo pôvodne plánované.

Ministerstvo zdravotníctva ale uviedlo, že zatiaľ nemá žiadne informácie, ktoré by túto informáciu potvrdzovali. Zdroje z Moderny však tvrdia, že ide o hotovú vec. 

Medzičasom však počet nakazených v Izraeli napriek tretiemu čiastočnému lockdownu výrazne stúpol. V piatok krajina hlásila 5 804 nových prípadov za posledných 24 hodín. Deň predtým to bolo 5 831 prípadov, najviac od októbra. Ministerstvo zdravotníctva preto žiada sprísnenie obmedzení od nedele.

Zdroje: TASR, the Times of Israel 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech