DOBRE BUDE! Ak si to počas Veľkej noci nepokazíme, už v apríli by sa mohli uvoľniť tieto opatrenia

  • Pandemická situácia na Slovensku sa výrazne zlepšuje
  • Zdá sa, že po Veľkej noci nás čakajú veľké zmeny
  • Mohli by sa otvárať plavárne či hotely
  • Taktiež by sme sa do prírody s negatívnym testom mohli dostať aj mimo okres
uvoľňovanie opatrení
TASR/AP Photo/Emilio Morenatti
  • Pandemická situácia na Slovensku sa výrazne zlepšuje
  • Zdá sa, že po Veľkej noci nás čakajú veľké zmeny
  • Mohli by sa otvárať plavárne či hotely
  • Taktiež by sme sa do prírody s negatívnym testom mohli dostať aj mimo okres

Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia žijú s nami bok po boku už viac ako 1 rok. Mnoho z nás sa nevie dočkať, kedy sa život začne aspoň podobať na život pred pandémiou. Viaceré múdre hlavy však prinášajú skvelé správy – po veľkonočných sviatkoch by sa mohli opatrenia uvoľňovať, čo znamená, že sme opäť o krok k bližšie k „normálnemu“ životu. 

Zdá sa, že ten najťažší boj sme už zvládli, i keď pri „hnusobe“ nikto nevie. Pandemická situácia sa zlepšuje, ubúda počet infikovaných, rovnako ako aj počet úmrtí. Opatrenia sa aj napriek viditeľnému zlepšeniu neuvoľnujú. V minulom článku sme upozorňovali, že pri súčasných kritériach COVID automatu by sa Slovensko z lockdownu vyslobodilo“ až začiatkom júna. 

Už vtedy žiadali analytici z Dát bez pátosu dočasného ministra zdravotníctva Eduarda Hegera, aby sa kritériá COVID automatu zvoľnili. „Stále si myslíme, že COVID automat vymyslený a schválený pred viac ako 1/4 rokom potrebuje úpravy parametrov, ktorými riadime chod krajiny. Na to je potrebná znalosť pandémie, jej vývoja, korelácií a kauzalít, prečítanie množstva článkov, štúdií a aj pozeranie na desiatky grafov,“ tvrdili na sociálnej sieti.

Prajem Vám pokojné a požehnané Veľkonočné sviatky, veľa lásky a rodinnej pohody. Prosím, buďte opatrní a zostaňte zdraví! 🙏💙

Posted by Pavol Cekan on Thursday, April 1, 2021

Ministertsvo na výzvu analytikov zjavne nereagovalo, keďže stále platí, že opatrenia sa začnú zjemnňovať až vtedy, keď počet hospitalizovaných klesne pod 3 000. Túto hranicu by sme mohli skoliť čoskoro, konkrétnejšie už po Veľkej noci. Skvelé posolstvo pre Hospodárske noviny prorokoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.  

Ak by sme teda po veľkonočných sviatkoch prešli do III. fázy COVID automatu, znamenalo by to výrazné povolenia. Prechádzky a pobyt v prírode by sme si nemuseli užívať len v našom okrese, ale negatívny test by bol priepustkou na pobyt v prírode aj mimo okres. Zmeny by sa dotkli aj športovcov, keďže by bol obnovený profesionálny šport. Síce bez divákov, ale aj to sa ráta. 

Kultúrne vyžitie

Obnovili by sa aj bohoslužby s obmedzením jednej osoby na 15 metrov štvorcových a s potrebou negatívneho testu. Otvárať by sa mohli aj plavárne a bazény. Limitoval by ich však maximálny počet ľudí, ktorý je vyčíslený na 6. Potrebný by bol aj negatívny test. Taktiež by sa na individuálne prehliadky mali otvárať múzea či galérie. 

Pre študentov by už nebolo problémom zohnať potrebné študijné materiály, keďže po Veľkej noci by sa mohli otvárať aj knižnice, spoločné čítanie limituje počet 6 osôb. Otvoriť by sa mali aj všetky obchody, samozrejme s obmedzením. 

Tešíme sa do práce? 

Taktiež by sme mohli opustiť naše provizórne spálňové kancelárie, kedže home office by mal byť už len odporučaním, no nie povinnosťou. Taktiež by sa mali otvárať aj hotely – na jednej izbe by mohli byť maximálne 2 dospelé osoby. Reštaurácie by však v nich zostali aj naďalej zatvorené.  

Otázne ale zostáva, ako to celé dopadne. To, či sa naozaj uvoľňovať bude, sa dozvieme až po Veľkej noci. Záleží aj na nás a na našom zodpovednom správaní počas Veľkej noci.

Zdroj: Hospodárske noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK