Dobrovoľníci čistia bratislavské vody. Už tento víkend chystajú akciu na Dunaji

  • Projekt Na Zdravie Vody chce vyčistiť vodné toky v Bratislave a jej okolí
  • Prvé podujatie sa už konalo na Divokej vode
  • Najbližšie nás čaká na lodi pri Eurovei
Archív: Na zdravie vody
Archív: Na zdravie vody
  • Projekt Na Zdravie Vody chce vyčistiť vodné toky v Bratislave a jej okolí
  • Prvé podujatie sa už konalo na Divokej vode
  • Najbližšie nás čaká na lodi pri Eurovei

Plastový odpad je obrovským globálnym problémom. Aj napriek tomu má však veľa Slovákov pocit, že sa ich tak celkom netýka. Pozeráme sa na plastové pláže, znečistené moria a oceány či morské živočíchy, ktoré majú žalúdky plné vyhodených fliaš, nádobiek či rôznych obalov a celá situácia nám pripadá vzdialená.

Odpadky však nie sú iba problémom morí a oceánov, okrem hôr či lesov ich nájdeme aj v našich riekach, jazerách a potokoch. Ľudia, ktorí sa tento problém rozhodli riešiť aj v rámci našich hraníc, sú organizátormi akcie Na zdravie vody.

Projekt spája nadšencov vodných športov, pouličných umelcov, surferov a ľudí z eventovej agentúry, ktorým nie je ukradnutý osud našej planéty. Rozhodli sa, že vyčistia vody v Bratislave a v jej okolí a pomôžu tak slovenskej prírode. Akcie sú doplnené sprievodným programom, akým sú DJ-ské vystúpenia a párty. Prvé podujatie uskutočnili minulý víkend na Divokej vode v Čunove.

zdroj: Archív: Na zdravie vody

Surfovať sa dá aj ekologicky

„Toto miesto je pre surferov dôležitý spot európskeho významu. Surferi pri svojom surfovaní lámu plutvičky zo surfov o tvrdé dno rieky, ktoré potom zostávajú vo vode. Jedna plutvička je približne podobnej váhy ako dvojlitrová plastová fľaša. Lokálny surfer prišiel so skvelým nápadom, ako predísť strácaniu plutvičiek vo vode. Vďaka tomuto nápadu prestanú tiecť do Dunaja dve kilá plastu za týždeň! Vytvoril sa jednoduchý systém, po ktorom ostáva plutvička pripevnená o surf aj po jej zlomení,“ vysvetľujú organizátori v tlačovej správe.

Na podujatí si prostredníctvom dostupných nástrojov mohli surferi vyrobiť plutvičky, ktoré neznečisťujú vody. Tie potom využili na výrobu štýlových náhrdelníkov, alebo ich zakomponovali do umeleckého diela, ktoré vytvoril špeciálne na tento event známy slovenský pop-art umelec Daniel Brogyányi. Účastníci akcie mohli tiež vyhrať elektrický Volkswagen e-up na celý víkend pre seba.

zdroj: Archív: Na zdravie vody

Užiješ si aj párty

„Aby sa surferská komunita dozvedela aj o ďalších vychytávkach, usporiadali sme veľkú dennú párty, ktorú hudobne prišlo podporiť aj DJské Duo Malalata či Selecta Tomáš Peciar, známy cykloaktivista. Túto udalosť a inšpiráciu, ako byť ekologickejší surfer  zdieľali rôzne surferské komunity po celej Európe. Dokonca sa nám ozval aj svetový surfový magazín River Break. Každý účastník dostal od nášho partnera už vyrobený pár nestratiteľných plutvičiek a včelí vosk namiesto umelého. Účasť bola naozaj prekvapujúca. Zástupcovia Slovenska, Rakúska, Maďarska aj z Čiech pricestovali aby podporili a zdieľali informáciu o nápade,“ vyjadrili sa organizátori.

Ďalšia čistiaca akcia sa bude konať na Železnej studničke a dobrovoľníci budú čistiť brehy riečky Vydrica. Podľa slov autorov akcie riečka preteká vybetónovaným korytom popri diaľnici, ktoré je plné igelitových tašiek, fliaš, cestovných kufrov a mikro obalov. Ešte predtým ich však čaká malá medzizastávka pred Euroveou, , kde budú na lodi s brandom Na Zdravie Vody hrať bratislavskí rezident DJ-i. Zároveň sa budú na veľkej LED obrazovke na brehu premietať videá o stave znečistenia Dunaja a jeho okolia.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech