Dôchodca sa pošmykol a zomrel. Študenti tomu chceli zabrániť a teraz ich produktom môžu zmeniť svet

  • Študenti Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade vymysleli účinný produkt proti pošmyknutiam
  • Dostali sa medzi TOP 10 tímov v celoslovenskom finále súťaže Social Innovation Relay
Stabilax
Facebook/Filip Štibor/Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu v Poprade
  • Študenti Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade vymysleli účinný produkt proti pošmyknutiam
  • Dostali sa medzi TOP 10 tímov v celoslovenskom finále súťaže Social Innovation Relay

Filip Štibor a Peter Illenčík sú dôkazom, že skvelé nápady sa dajú prezentovať už na strednej škole. Obaja sú študentmi Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade. V tomto školskom roku vytvorili produkt, ktorý má zabrániť pošmyknutiu.

Dostali sa tak medzi TOP 10 tímov v celoslovenskom finále súťaže Social Innovation Relay (SIR). Do súťaže bolo celkom zapojených 120 projektov.

Produkt na prírodnej báze je veľmi užitočný

Ekologický produkt Stabilax na prírodnej báze má eliminovať riziko šmyknutia ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Chcú tak predísť nebezpečným pádom a prípadným zlomeninám, ktoré môžu mať fatálne následky.

„K nápadu ich primälo úmrtie chodca v Košiciach z januárDostali sa tak medzi TOP 10 tímov v celoslovenskom finále súťaže Social Innovation Relay a toho roku, ktorý sa nešťastne pošmykol,“ objasnila ich učiteľka Anna Schaleková. Študenti si dokonca sami vymysleli zloženie prípravku. Úspešne svoj nápad aj otestovali.

Slovenské video z prvej po-corona párty ovládlo internet: „Keď robíme video s našimi ľudmi, vždy to ide hore ako voda z čerpadla“

„Na základe našich testovaní sa ukázal ako veľmi je užitočný,“ napísala Schaleková. S grafikou etikety im pomohla študentka Zuzana Ordzovenská.

Filipa s Petrom nezastavila ani situácia v dôsledku pandémie a na projekte tvrdo pracovali. 27. mája ho odprezentovali na celoslovenskom online finále. Schaleková priznala, že na svojich študentov je veľmi hrdá a želá si, aby sa o produkte dozvedelo čo najviac ľudí.

Užitočnosť a inovatívnosť produktu si uvedomujú aj samotní autori. „Ako autor si myslím, že je to produkt, ktorý môže ochrániť zdravie aj život množstvu ľudí. Tiež to môže zvýšiť bezpečnosť ľudí na turistike, ale aj počas bežných činností v zimnom období na neupravených chodníkoch,“ uviedol Filip. Dúfa, že produkt bude mať nielen národný, ale celosvetový potenciál. 

Presné zloženie produktu je tajomstvom. Filip však zaručil, že prípravok je vyrobený na prírodnej báze a nie je zdraviu škodlivý. Pri výrobe Stabilaxu použili okrem iného aj výťažky z morských rias.

Použitie je jednoduché. „Prípravok sa nastrieka na nášľapnú plochu topánky, nechá sa uschnúť tri minúty a obuv je pripravená na použitie,“ objasnil Filip.

Stabilax
zdroj: Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu v Poprade

Súťaž plní podnikateľské vízie

Keby sa Filip s Petrom rozhodli, že projekt nezapoja do súťaže SIR, pravdepodobne by o ňom dodnes nikto nevedel. SIR je totiž medzinárodný projekt, ktorého cieľom je napríklad podnietiť študentov v tvorbe inovatívneho podnikateľského nápadu. Okrem toho by mal oboznámiť študentov s témou sociálneho podnikania a tiež sa zamerať na riešenie sociálnych potrieb. 

Do súťaže sa môžu prihlásiť študenti akejkoľvek strednej školy na Slovensku. V jednom tíme môže byť jeden až štyria študenti. Škola môže dokonca vytvoriť viacero tímov a jeden študent môže byť registrovaný aj v iných tímoch. Jedinou podmienkou je, že podnikateľské nápady budú odlišné. Ak máš aj ty hlavu plnú nápadov, neváhaj a prihlás sa do súťaže. Rovnako, ako Filip s Petrom, môžeš zmeniť svet. 

Zdroje: SPSPP, Social Innovation Relay

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech