Dočkali sme sa, ceny nehnuteľností začali v týchto regiónoch Slovenska klesať

  • To, na čo Slováci čakali tak dlho, sa konečne stalo realitou
  • Trh s nehnuteľnosťami sa začína otvárať tým, ktorí doposiaľ čakali
sídlisko dlhé diely bratislava paneláky nehnuteľnosti byty
Ilustračný obrázok, TASR/Dano Veselský
  • To, na čo Slováci čakali tak dlho, sa konečne stalo realitou
  • Trh s nehnuteľnosťami sa začína otvárať tým, ktorí doposiaľ čakali

Rast cien nehnuteľností na bývanie sa v treťom kvartáli tohto roku výrazne spomalil. Vyplýva to z rýchleho komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS). Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v treťom štvrťroku 2022 podľa analytikov vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,6 percenta, čo je najpomalšie štvrťročné tempo rastu od roku 2019. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku sú ceny vyššie o 21,9 percenta.

Ceny naďalej rástli najmä v Prešovskom a Trenčianskom kraji. „Naopak, v Banskobystrickom a Trnavskom kraji registrujeme mierny pokles cien,“ uvádzajú analytici. Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností sa podľa nich oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšila o 42 eur za meter štvorcový na úroveň 2 714 eur za meter štvorcový.

„Na cenovom rozdiele sa podieľal Bratislavský kraj tradične približne polovicou, pomerne výrazný kladný príspevok má tiež Prešovský a Žilinský kraj, príspevok Banskobystrického a Trnavského kraja k celkovej zmene ceny je záporný,“ dodávajú.

Priemerná cena bytov dosiahla v treťom štvrťroku 2982 eur za meter štvorcový. „V medzištvrťročnom porovnaní ide o nárast o 1,2 percenta, čo zodpovedá medziročnému rastu 24 percent,“ konštatujú analytici s tým, že oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku sú naďalej najvyššie ceny päťizbových bytov.

„Viditeľnejší nárast sme zaznamenali iba v prípade jednoizbových bytov,“ dodávajú. Priemerná cena domov sa nachádza na úrovni 2021 eur za meter štvorcový, v porovnaní s druhým štvrťrokom ide o rast 1,7 percenta (medziročne 12,5 percenta).

Mesačné údaje ukazujú, že ceny nehnuteľností na bývanie dosiahli v treťom štvrťroku najvyššiu úroveň v júli, v nasledujúcich mesiacoch mierne klesali. „Priemerná úroková sadzba čisto nových úverov na nehnuteľnosti dosiahla v júli 2,5 percenta a v septembri už 2,9 percenta,“ uvádzajú analytici.

Tomu zodpovedá aj viditeľný pokles čistého prírastku úverov na nehnuteľnosti v priebehu letných mesiacov a septembra. „Trhy očakávajú ďalší rast úrokových sadzieb, spomalenie úverovania bude teda pravdepodobne pokračovať. Z toho vyplýva aj pokračujúci pokles aktivity na realitnom trhu,“ dodávajú analytici.

Ceny sa prepadnú na celom Slovensku

K prepadu cien sa vyjadril aj odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič.

„Medzikvartálny rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 3. štvrťroku 2022 výrazne spomalil na 1,6 %. Spomalenie bolo očakávané a predpokladám, že v najbližšom období šiestich mesiacov tomu nebude inak. Posledný kvartál sa už môže niesť v znamení poklesu cien nehnuteľností na celom území Slovenska,“ myslí si odborník. 

Dodáva, že už v polovici tohto roka upozorňoval na skutočnosť, že zbesilému tempu rastu cien realít bude čoskoro koniec. Nie je podľa neho reálne, aby ceny nehnuteľností rástli medzikvartálne o viac ako 8 % až 10%. Tvrdí, že takýto nárast nie je určite zdravý. 

„Najsilnejším faktorom spomalenia rastu cien realít je ich cenová nedostupnosť pre drvivú väčšinu obyvateľstva, nárast úrokových sadzieb na hypotékach a neisté vyhliadky do budúcnosti spojené s vysokom mierou inflácie a energetickou krízou, čo spôsobuje obavy obyvateľstva, a tým pádom aj odklad kúpy nehnuteľnosti,“ vysvetľuje. 

Obtulovič tiež upozorňuje na to, že podľa NBS rástli ceny nehnuteľností medzištvrťročne najmä v Prešovskom a Trenčianskom kraji. 

„Jedným z dôvodov je zotrvačnosť, keďže transakcia od rezervácie po vybavenie si financovania a zavkladovanie zmlúv trvá aj niekoľko mesiacov. Rezervácia nehnuteľnosti sa tak mohla urobiť ešte v starom kvartáli za staré ceny, ale transakcia prebehla až v tomto kvartáli,“ tvrdí s tým, že očakáva zastabilizovanie cien nehnuteľností na celom území Slovenska a v prípade niektorých ponúk očakáva ich zreálnenie, čo znamená pokles cien smerom nadol. 

Podľa odborníka nám najbližších 6 mesiacov ukáže, v akej kondícii sa realitný trh na Slovensku skutočne nachádza. „Vo štvrtom kvartáli už na trhu môže dôjsť k poklesu cien a ten sa môže prejaviť v negatívnych hodnotách. Všetko záleží od toho, či ECB pristúpi k ďalšiemu sprísneniu úrokových sadzieb s cieľom, aby sa vyhla inflačnej špirále alebo zachová základnú úrokovú sadzbu na súčasných hodnotách.“

Na záver odborník tvrdí, že predávajúci, ktorí budú potrebovať finančné prostriedky rýchlejšie, budú musieť zreálniť svoje očakávania z predaja svojej nehnuteľnosti. „Ak sa bude na trhu objaovať väčšie množstvo takýchto nehnuteľností naraz, slabší dopyt po kúpe môže spôsobiť aj výraznejšie zľavovanie cien realít,“ dodáva. 

Zdroje: SITA, TS/FinGO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá