Dočkali sme sa. Slováci budú môcť dovolenkovať pri mori bez karantény, týka sa to tejto európskej krajiny

  • Podmienkou je, že turisti musia byť buď zaočkovaní proti COVID-19, alebo sa musia preukázať negatívnym tesom
  • Grécko zrušilo karanténu. Chce zachrániť cestovný ruch
  • Uvoľnenie opatrení začne budúci týždeň. Hranice budú oficiálne otvorené 14. mája
dovolenka
Pixabay/ Michelle Raponi, Unplash/blue sun
  • Podmienkou je, že turisti musia byť buď zaočkovaní proti COVID-19, alebo sa musia preukázať negatívnym tesom
  • Grécko zrušilo karanténu. Chce zachrániť cestovný ruch
  • Uvoľnenie opatrení začne budúci týždeň. Hranice budú oficiálne otvorené 14. mája

Koronavírus pomaličky ustupuje a mnohé krajiny otvárajú svoje brány. Slováci už o pár týždňov budú môcť dovolenkovať v Grécku, a to bez karantény. Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti COVID-19, alebo sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hodín.

Grécko sa rozhodlo zrušiť karanténne obmedzenia nielen pre nás, ale pre všetky členské štáty Európskej únie, Spojené štáty, Veľkú Britániu, Srbsko a Spojené arabské emiráty.

Minulý mesiac krajina zrušila pravidlo týždňovej karantény pre izraelských cestujúcich, ktorí boli očkovaní, alebo negatívne testovaní. Bezkaranténne cestovanie zatiaľ využilo 700 izraelských turistov. Nízky počet bol pripísaný tomu, že v Grécku stále platia prísne opatrenia. Bary a reštaurácie zatiaľ zostávajú zatvorené. Izrael nedávno oznámil, že za istých podmienok je možné dovolenkovať aj v ich krajine.

Dovolenka v zahraničí sa stáva realitou. Krajina, kde korona takmer vymizla, otvára svoje brány aj pre Slovákov

Už o niekoľko dní 

Do Grécka budú môcť turisti vstúpiť cez letiská v Aténach, v Solúne, v mestách Iraklio a Chania na Kréte, a takisto na ostrovoch Rodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu, ako aj cez dva cestné hraničné priechody. „Neočakávame, že turisti začnú hromadne prichádzať, je však potrebné systém otestovať,“ povedal predstaviteľ ministerstva cestovného ruchu pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity.

Krajina, ktorá sa minulý rok pred vypuknutím pandémie COVID-19 dostala z dlhoročnej finančnej krízy, chce cestovný ruch opäť „spojazdniť“, a to už o niekoľko dní. „Obmedzenia postupne začne uvoľňovať začiatkom budúceho týždňa. Chceme to stihnúť pred otvorením hraníc 14. mája.“

zdroj: Artiom Vallat/ unplash

Kedy spojazdnia zelené pasy?

Keďže je grécka ekonomika závislá na cestovnom ruchu, Atény sa podľa The Guardian rozhodli konať, a toto sú prvé výsledky. Vláda presadzuje myšlienku očkovacích pasov na podporu cestovania po celej Európskej únii. Snažia sa rokovať s mnohými ďalšími krajinami v nádeji, že dôjde k uzavretiu individuálnych cestovných opatrení.

Európska komisia by chcela, aby systém vakcinačných pasov bol plne funkčný do konca mája. Hlavným dôvodom je, aby sa pomohlo krajinám, ktoré sú závislé na cestovnom ruch, ako Grécko či napríklad Španielsko.

Budeš dovolenkovať v lete pri mori?

Grécko si v počte nakazených a úmrtí na koronavírus vedie lepšie ako zvyšok Európy. Podľa The Guardian celkovo od vypuknutia nákazy bolo pozitívne testovaných 301 103 ľudí a zaznamenaných úmrtí na COVID-19 bolo 9 054.

Podľa súčasných pravidiel všetci cudzinci prichádzajúci do Grécka musia mať negatívny a test a musia takisto dodržať karanténu 7 dní. U cestujúcich z Británie a Spojených arabských emirátov sa po príchode vyžaduje aj druhý povinný test.

Zdroje: Reuters, The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech