Dovolenka v zahraničí sa stáva realitou. Krajina, kde korona takmer vymizla, otvára svoje brány aj pre Slovákov

  • V prvej fáze budú prijatí iba očkovaní návštevníci v turistických skupinách
  • Ak splníš podmienky, do Izraela budeš môcť vycestovať aj ty, a to už o niekoľko týždňov
leto more
unlplash/J Fuu, Shai Pal
  • V prvej fáze budú prijatí iba očkovaní návštevníci v turistických skupinách
  • Ak splníš podmienky, do Izraela budeš môcť vycestovať aj ty, a to už o niekoľko týždňov

Hranice do sveta sa postupne otvárajú. Nedávno sme informovali, že sa Izrael prebúdza k životu. Uvoľňujú sa reštrikcie a otvárajú sa mnohé doposiaľ uzatvorené strediská či inštitúcie. Dopriate je však len očkovaným. Práve im sa vydávajú zelené pasy.

Tentoraz Izrael prichádza s ďalšou novinkou. Netýka sa to miestnych, ale zahraničných turistov. Krajina plánuje od 23. mája vpúšťať na svoje územie tých, ktorí boli zaočkovaní proti koronavírusu SARS-CoV-2, oznámili to v utorok izraelské ministerstvá. Informovala o tom agentúra DPA.

Izrael inšpiruje svet „zeleným pasom“. Ten ľuďom umožní návrat do reštaurácií, kaviarní či na koncerty

Všetci zahraniční cestujúci sa pred nástupom do lietadla smerujúceho do Izraela budú musieť preukázať negatívnym PCR testom, píše agentúra Reuters. Po prílete na medzinárodné letisko Bena Guriona budú musieť predložiť test na protilátky, ktorý potvrdí, že boli zaočkovaní.

Zahraničí turisti oživia cestovný ruch

TASR uvádza, že Izrael po vypuknutí pandémie prakticky úplne uzavrel svoje hranice a osobám zo zahraničia povoľoval vstup len vo výnimočných prípadoch. Cestovný ruch je však dôležitý pre hospodárstvo krajiny a počas pandémie toto odvetvie trpí.

V prvej fáze bude vstup zahraničným turistom povolený len v rámci organizovaných turistických skupín a za predpokladu, že budú očkovaní. Portál Globes informuje, že izraelský minister cestovného ruchu Orit Farkash-Hacohen povedal, že nastal čas, aby sa spustila rehabilitácia izraelského hospodárstva a odvetvia cestovného ruchu. Podľa neho iba zahraničí turisti dokážu oživiť cestovný ruch.

„Budem pokračovať v tlaku na úplný návrat cestovného ruchu do Izraela. Pomôže to izraelskej ekonomike a poskytne pracovné miesta, ktoré v súčasnosti množstvo Izraelčanov potrebuje.“

Podľa The Times of Israel krajina zaregistrovala v roku 2020 pokles cestovného ruchu o 81 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

zdroj: unplash/Artem Beliaikin

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua oznámila, že v krajine by z veľkej časti mali znovu otvoriť školy. Izraelská vláda začala postupne uvoľňovať opatrenia po tom, ako krajina výrazne pokročila v očkovaní a zaznamenala pokles nových prípadov nákazy i prípadov ochorenia COVID-19 s vážnym priebehom.

Fitká, bary, reštaurácie. Najzaočkovanejšia krajina na svete chystá úplné otvorenie už v apríli

Aký bol plán vo februári?

Krajina už vo februári ohlásila, že sa plánuje vrátiť k životu pred pandémiou. Premiér Benjamin Netanjahu dúfal, že sa tak stane v apríli. Pred dvoma mesiacmi povedal, že by mohli prestať platiť všeobecné obmedzenia a krajina by takmer ročnej pandémii mohla dať slávnostne zbohom. Do dňa, kým sa tak stane, budú naďalej platiť zelené pasy. 

Izrael svoju očkovaciu kampaň spustil 19. decembra minulého roka. Odvtedy obe dávky vakcíny podali takmer piatim miliónom z približne 9,3 milióna obyvateľov krajiny.

Zdroje: Globes, The Times of Israel, TASR, DPA, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech