Fitká, bary, reštaurácie. Najzaočkovanejšia krajina na svete chystá úplné otvorenie už v apríli

  • Izraelčania začali odpočítavať, do apríla by mohli byť všetci zaočkovaní
  • Premiér má už teraz plány, ktoré hovoria o návrate krajiny do normálneho života
  • Izraelčania začali odpočítavať, do apríla by mohli byť všetci zaočkovaní
  • Premiér má už teraz plány, ktoré hovoria o návrate krajiny do normálneho života

Izrael prichádza so skvelou novinkou. Krajina sa plánuje vrátiť k životu pred pandémiou. Premiér Benjamin Netanjahu verí, že sa tak stane už v apríli. O necelé dva mesiace by mohli prestať platiť všeobecné obmedzenia a krajina by takmer ročnej pandémii mohla dať slávnostne zbohom. Do dňa, kým sa tak stane, budú naďalej platiť zelené pasy.

Zelený pas pre zaočkovaných

Len pred týždňom začal Izrael zaočkovaným vydávať takzvané zelené pasy. Osoby s týmto dokladom o vakcinácii sa môžu zdržiavať na verejných miestach a potenciálne vycestovať do zahraničia bez povinnosti karantény. Niektoré služby síce musia zostať otvorené pre všetkých, no bude ich výrazne menej. Zámerom celého plánu bolo odstrániť verejné infekčné uzly.

Toto špeciálne povolenie sa týka najmä hotelov, telocviční, reštaurácií a kultúrnych či športových podujatí. Pre zaočkovaných je vstup do daných stredísk umožnený, zatiaľ čo ľudia, ktorí sa očkovať odmietli, sa do týchto zariadení nedostanú.

Izrael inšpiruje svet „zeleným pasom“. Ten ľuďom umožní návrat do reštaurácií, kaviarní či na koncerty

Už len milión

Podľa slov izraelského premiéra je v krajine dostatok vakcín pre každého. „Všade vo svete čakajú ľudia na to, aby sa k vakcínam dostali. U nás čakajú vakcíny na ľudí, musíme to rýchlo zmeniť,“ hovorí Netanjahu pre The Times of Israel.

„Existuje viac ako milión dospelých Izraelčanov, ktorí nedostali ani jednu dávku očkovacej látky a mohli by stále vážne ochorieť a nedajbože zomrieť,“ dodáva.

Izrael predpokladá, že by mohol mať zaočkované celé obyvateľstvo v apríli tohto roka. Podľa plánu premiéra sa po tomto bode krajina plánuje úplne otvoriť. Po zostávajúcich nezaočkovaných dospelých prídu na rad deti, ktoré Izrael doposiaľ neočkoval. Minister zdravotníctva Yuli Edelstein o detailoch plánu premiéra netuší, avšak otvorenie krajiny v najbližších mesiacoch nevylučuje.

Svetoví lídri nielen v očkovaní

Izrael je krajinou, ktorá v očkovaní v porovnaní so zvyškom sveta výrazne napreduje. Je to zároveň aj krajina, z ktorej pochádzajú dôležité dáta a štúdie o efektivite dostupných očkovacích látok. Všetky výskumné činnosti tohto typu zastrešuje Maccabi Healthcare Services.

Vďaka ich výskumom vieme, že je vakcína od spoločnosti Pfizer/BiNTech skutočne najúčinnejšou a výsledky jej klinických testov sa stretajú s realitou. Štatistika bola vykonaná na vzorke 602 000 zaočkovaných. Predpokladá sa, že absolútna ochrana ľudí, ktorí boli zaočkovaní, nastúpi do týždňa po druhej dávke vakcíny.  Z tohto dôvodu boli štatistiky vykonané na vzorke ľudí, ktorí sú sedem alebo viac dní po podaní druhej dávky. Uvedená vzorka bola porovnávaná s kontrolnou skupinou neočkovaných Izraelčanov.

Ako ďalej informuje denník The Times of Israel, z daného počtu sa nakazilo iba 608 ľudí, väčšina z nich hlási len ľahké príznaky ochorenia. Zo 608 nakazených bolo hospitalizovaných len 21. Ťažký priebeh ochorenia malo len 7 ľudí. Výbornou správou je, že po podaní vakcíny ani jeden človek, ktorý sa koronavírusom nakazil, nezomrel. Znamená to teda, že šanca na nakazenie je len 1: 1000. Navyše sa ukázalo, že očkovaní ľudia sa nielenže nenakazia, ale vírus ani nešíria ďalej.

Zdroje: The Times of Israel, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK