Izrael inšpiruje svet „zeleným pasom“. Ten ľuďom umožní návrat do reštaurácií, kaviarní či na koncerty

  • Pre Izraelčanov platia nové opatrenia
  • Zaočkovaní dostanú významný dokument – zelený pas
  • Ten bude vstupenkou na rôzne verejné priestranstvá či podujatia
  • Miesta, na ktoré sa dostanú aj nezaočkovaní, sa výrazne zredukujú
  • Alternatívou pre nezaočkovaných môže byť negatívny test
Izrael, vakcína
TASR/AP/Tsafrir Abayov
  • Pre Izraelčanov platia nové opatrenia
  • Zaočkovaní dostanú významný dokument – zelený pas
  • Ten bude vstupenkou na rôzne verejné priestranstvá či podujatia
  • Miesta, na ktoré sa dostanú aj nezaočkovaní, sa výrazne zredukujú
  • Alternatívou pre nezaočkovaných môže byť negatívny test

Vláda v Izraeli zavádza nové opatrenia. Život v krajine sa pomaly prebúdza, uvoľňujú sa reštrikcie a otvárajú sa mnohé doposiaľ uzatvorené strediská či inštitúcie. Aktívneho života v Izraeli sa však bude môcť zúčastniť len určitá skupina ľudí. Zaočkovaní. 

Tieto opatrenia prišli v reakcii na znížené tempo očkovania v Izraeli. Ako uvádza The Times of Israel, Ministerstvo zdravotníctva chce týmto krokom podnietiť rýchlejšie tempo očkovania a zároveň vyzvať k očkovaniu ľudí, ktorí ho odmietajú. 

Je koniec, úspešne zahlásil prvý svetový líder v očkovaní. Izrael porazil koronavírus

Zaočkovaným sa budú vydávať zelené pasy. Osoby so zeleným pasom sa budú môcť zdržiavať na verejných miestach a potenciálne vycestovať do zahraničia bez povinnosti karantény. Niektoré služby síce musia zostať otvorené pre všetkých, no bude ich výrazne menej. Zámerom celého plánu je odstrániť verejné infekčné uzly. 

Ako informuje Channel 12, týkať sa to má najmä hotelov, telocviční, reštaurácií a kultúrnych či športových podujatí. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne pracuje na presnom zozname aktivít. Pre zaočkovaných bude vstup do daných stredísk umožnený, zatiaľ čo ľudom, ktorí sa očkovať odmietajú, bude vstup znemožnený.

Má to aj alternatívu

Izraelská vláda sa však pasuje s presnou formou znenia zákonu. Z právneho hľadiska nie je úplne možné obmedziť pohyb len pre určitú skupinu ľudí. Pre takých tu bude alternatívne riešenie. Pokiaľ chceš byť aj ty, človek nezaočkovaný, súčasťou izraelského verejného života, musíš mať negatívny test nie starší ako 48 hodín. 

Izrael ide „all in“, chce očkovať až 150 000 ľudí denne. Ako je na tom s plánom Slovensko?

Úradníci by však chceli, aby sa ľudia predsalen rozhodli pre vakcínu. Testovanie bude preto pravdepodobne sťažené. Testy sa majú spoplatniť, rovnako sa má znížiť aj počet testovacích miest. 

Čo s nezaočkovanými? 

Izraelské združenie výrobcov požiadalo vládu, aby pracovníkom, ktorí očkovanie odmietajú, bolo nariadené pracovné voľno. Taktiež žiadajú vládu o povolenie požadovať od neočkovaných pracovníkov každých 72 hodín negatívny test. Mesto Ra’anana zase nariadilo neočkovaným prísť do práce v ochrannom obleku. 

Slovensko sa nemôže porovnávať. Izrael je vo vakcinácii už tak ďaleko, že začína očkovať aj mladších ako 18 rokov

Minister zdravotníctva Yuli Edelstein sa už v stredu vyjadril, že zvažuje navrhnúť legislatívu tak, aby zamestnanci, ktorí nie sú očkovaní, do práce prísť nemohli. Ďalej uviedol, že takéto pravidlo by mohlo byť uplatnené aj v školskom systéme. Pracovníci v školstve, ktorí nebudú chcieť očkovanie podstúpiť, sa budú musieť preukázať negatívnym testom nie starším ako 48 hodín. 

Máme šancu „hnusobu“ poraziť

Odborníci sa zhodujú v tom, že najefektívnejšou cestou von z pandémie je vakcinácia. Americkí vedci odhadujú, že život sa vráti do normálu až vtedy, keď bude zaočkovaných 70 % až 85 % populácie. Pripomeňme si, že povinné sú dve očkovacie kolá. Na Slovensku je doposiaľ po druhej dávke vakcinačnej látky 48 963 ľudí . 

Zdroj: The Times of Israel 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech