Izrael ide „all in“, chce očkovať až 150 000 ľudí denne. Ako je na tom s plánom Slovensko?

  • Izrael začal s vakcináciou už 20. decembra
  • Ich cieľom je očkovať 150 000 ľudí denne
  • Slovensko má očkovací plán, no stále chýbajú presné čísla
Untitled design (40)
TASR/Tobias Schwarz
  • Izrael začal s vakcináciou už 20. decembra
  • Ich cieľom je očkovať 150 000 ľudí denne
  • Slovensko má očkovací plán, no stále chýbajú presné čísla

Izrael od 20. decembra naplno očkuje. Šéf ministerstva zdravotníctva uviedol, že cieľom Izraela je zaočkovať viac ako 150 000 ľudí denne. Mnohí obyvatelia krajiny neveria vláde a majú voči nej výhrady. Napriek tomu ich Chezy Levy žiada, aby dodržiavali nariadenia.

„Dúfam, že do mesiaca milióny dostanú svoju prvú dávku, ak nie druhú,“ povedal Chezy Levy pre verejnoprávnu stanicu Kan. Levy tiež uviedol, že riziková populácia by mala byť niekedy vo februári očkovaná dvoma požadovanými dávkami vakcíny.

„Všetko to však závisí od dvoch vecí – po prvé, či spoločnosti Pfizer a Moderna budú schopné zvýšiť dodávky vakcín do Izraela. A druhá vec samozrejme je, či sa budú chcieť Izraelčania zaočkovať,“ uviedol Levy.

Zámerom krajiny je očkovať sedem dní v týždni a v prípade potreby aj 24 hodín denne. Týmto tempom by mohla byť veľká väčšina obyvateľstva zaočkovaná do konca marca.

Izraelské nemocnice sa majú do očkovania zapojiť budúci týždeň a zúčastnia sa ich aj stovky zdravotníkov IDF, aby pomohli proces urýchliť.

Spolu s približne štyrmi miliónmi dávok od spoločnosti Pfizer, ktoré majú doraziť do konca mesiaca, sa údajne plánovalo, že do konca marca prídu ďalšie štyri milióny, čo je celkovo osem miliónov dávok. To je jednoznačne dosť na očkovanie štyroch miliónov ľudí.

Zdravotník dostal omylom až 6 dávok vakcíny naraz. Incident rieši ministerstvo zdravotníctva

Očkovací plán v Izraeli je na vysokej úrovni

Krajina má tiež dohodu o prijatí 6 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, čo je dosť pre ďalšie 3 milióny ľudí. Kanál 12 však uviedol, že sa neočakáva, že vakcína Moderna dorazí do Izraela skôr ako v apríli.

Zatiaľ čo očkovacia sila postupuje rýchlo vpred, miera nákazy naberá opäť na obrátkach. Z toho dôvodu krajina v nedeľu popoludní zavedie tretie celoštátne obmedzenia.

Minister zdravotníctva uviedol, že výluka môže v skutočnosti trvať tri až štyri týždne, kým sa miera infekcie výrazne nezníži.

Predseda vlády Benjamin Netanjahu vo štvrtok predpovedal, že Izrael bude pravdepodobne prvou krajinou na svete, ktorá pandémiu prekoná.

„Chcem vám povedať, že kombinácia úžasnej očkovacej kampane na jednej strane a krátkeho a rýchleho uzamknutia na druhej strane nám umožňuje dostať sa z pandémie,“ uviedol Netanjahu vo vyhlásení.

Myslí si, že Izrael bude prvou krajinou, ktorá sa z koronavírusu dostane v priebehu niekoľkých týždňov. 

Benjamin Netanjahu
zdroj: TASR/Amir Cohen/Pool via AP

Slovensko presné čísla vakcinácie nemá definované

Denník N informoval, že vakcinácia sa na Slovensku začne už zajtra, no bližšie čísla o počte očkovaní za deň u nás nie sú doposiaľ oficiálne zverejnené. 

Už dnes je však známe, že na Slovensko počas dnešného dňa prichádza prvých 10-tisíc dávok vakcíny. Očkovať sa začne v 4 slovenských mestách, a to konkrétne v:

  • Bratislave,
  • Nitre,
  • Banskej Bystrici,
  • Košiciach.

AKTUÁLNE: Na Slovensko dorazili prvé vakcíny, nitrianska nemocnica už zverejnila formulár pre záujemcov

Ako prví dostanú vakcínu zdravotníci, následne sa bude vakcinovať postupne podľa vakcinačného plánu. Očkovacie centrá budú v nemocniciach. Informovala o tom štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Potrebná miera preočkovania je podľa Ježíkovej na úrovni 70 %. Slovensko má v pláne zaočkovať 3,3 mil. obyvateľov.

Vakcinácia bude na Slovensku dobrovoľná a bezplatná, k očkovacej látke sa dostane každý, kto o ňu prejaví záujem. Očkovanie bude na Slovensku prebiehať podľa očkovacieho plánu, ktorý predstavilo Ministerstvo zdravotníctva. 

Očkovať sa budeme vo štyroch vlnách

V prvej línii budú podľa Ježíkovej očkovaní zdravotnícki pracovníci a tí, ktorí budú preočkovaní prvými 10-tisíc vakcínami. Spadajú sem aj všetci, ktorí sa v rámci zdravotníckeho zariadenia dostávajú do priestoru, kde sa vyskytuje koronavírus.

V prvej skupine sú aj zamestnanci domovov sociálnych služieb a zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako napríklad vojaci či policajti.

V druhej vlne to budú klienti domovov sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní a onkologickí pacienti, pacienti na dialýze a podobne. V tretej vlne sú to učitelia, bezdomovci, azylanti a ľudia pracujúci v komunitách. Štvrtá vlna sa už potom týka ostatných obyvateľov.

Očkovanie bude dobrovoľné, a zostane bezplatné. Každý zaočkovaný dostane očkovací preukaz a záznam bude aj v elektronickej forme. 

Zdroje: timeofisrael.com, dennikn.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK