Zdravotník dostal omylom až 6 dávok vakcíny naraz. Incident rieši ministerstvo zdravotníctva

  • Izrael začal 20. decembra s očkovaním proti ochoreniu COVID-19
  • Pracovník spoločnosti Maccabi Healthcare Services dostal päť alebo šesť dávok koronavírusovej vakcíny v jednom očkovaní
  • Incidentom sa zaoberá izraelské Ministerstvo zdravotníctva
vakcina, koronavirus
TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool
  • Izrael začal 20. decembra s očkovaním proti ochoreniu COVID-19
  • Pracovník spoločnosti Maccabi Healthcare Services dostal päť alebo šesť dávok koronavírusovej vakcíny v jednom očkovaní
  • Incidentom sa zaoberá izraelské Ministerstvo zdravotníctva

Izrael začal 20. decembra s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Krajina plánuje v najbližších dňoch očkovať minimálne 100 000 ľudí denne. Vakcínu im zabezpečili spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna. K prvým zaočkovaným patria zdravotníci a osoby nad 60 rokov, ktoré sú považované za rizikovú skupinu.

Napriek tomu, že je krajina považovaná za svetového lídra vo vakcinácii, aktuálne prekvapila nepríjemným incidentom. Ministerstvo zdravotníctva vyšetruje prípad, pri ktorom bol zaočkovaný lekársky pracovník 5 až 6 dávkami vakcíny COVID naraz.

Pracovník nemocnice dostal až 6 dávok vakcíny naraz

Pracovník spoločnosti Maccabi Healthcare Services dostal 21. decembra v Tel Avive päť alebo šesť dávok koronavírusovej vakcíny v jednom očkovaní, oznámila v utorok Organizácia pre údržbu zdravia. Pacient bol hospitalizovaný kvôli pozorovaniu. Potom, čo sa potvrdilo, že nemá žiadne komplikácie, bol v ten istý deň prepustený. 

zdroj: screenshot/Channel 12

Zdravotník sa cíti dobre a chce sa vrátiť opäť do práce, uviedla spoločnosť Maccabi Healthcare Services. Podľa informácií HMO išlo len o ojedinelý incident.

Očkujú 75 000 ľudí denne. Krajina o veľkosti Slovenska je vo vakcinácii svetovým lídrom

Testy boli vykonávané spoločnosťou Pfizer, ktorá je spoločne s BioNTech výrobcom vakcíny. Podľa nich neexistujú žiadne negatívne dôsledky po podaní až piatich dávok, s výnimkou vedľajších účinkov v mieste vpichu.

Zdravotník nezaznamenal žiadne vedľajšie účinky, okrem miernej citlivosti v spomínanom mieste vpichu. 

Fľaša vakcíny bola nezriedená

Zdravotník povedal, že pravdepodobne bude musieť dostať druhú dávku vakcíny za 3 týždne, a povzbudil ostatných, aby sa nebáli očkovania.

Všeobecne sa predpokladá, že ľudia dostanú jednu dávku vakcíny a potom ďalšiu o 21 dní neskôr. Ministerstvo zdravotníctva incident vyšetruje a vydalo jasnejšie pokyny pre zdravotnícky personál, pričom zdôrazňuje, že „počas celého procesu je potrebné postupovať opatrne,“ informoval kanál 12.

vakcina na Covid-19
zdroj: Pixabay/fernandozhiminaicela

K chybe došlo v dôsledku rozdelenia procesu riedenia a fázy vpichu injekcie, kedy pracovník dostal celú nezriedenú fľašu vakcíny naraz.

„Nepripravujte dávky vakcíny vopred,“ informovalo ministerstvo. Dávka vakcíny má byť pripravená až potom, čo zistíme, že injekčná liekovka s vakcínou je zriedená.

Injekčnú liekovku so zriedenou vakcínou je možné používať až šesť hodín pri izbovej teplote.

Zdroje: timeofisrael.com, jpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech