Dojemná spoveď trans Slováka: „Moju existenciu nepodriadim iným. Moje šťastie je na prvom mieste“

  • Prinášame ti príbeh mladého Slováka
  • Jedinečná spoveď o hľadaní identity, sebaláske a akceptácii
Transrodová vlajka
Archív Canva
  • Prinášame ti príbeh mladého Slováka
  • Jedinečná spoveď o hľadaní identity, sebaláske a akceptácii

Všade okolo nás je plno nevypovedaných príbehov, ktoré potrebujú len priestor a záujem zo strany aspoň jedného človeka, ktorý skutočne chce počúvať. Chce vedieť, poznať, vzdelávať sa podať pomocnú ruku. Pretože na lásku a porozumenie vždy treba aspoň dvoch. Vieme to my v redakcii Startitup a vie to aj An – trans muž, ktorý sa s nami o svoj príbeh podelil. 

Pretože ako An povedal pri našom stretnutí: „Nikdy nevieš, čím si ľudia prechádzajú. Môže to byť hocikto, môže to byť človek, ktorý sedí vedľa teba a nikdy by si o tom ani nevedel.“ 

V posledných rokoch, hoci sa zbytok sveta už naladil na progresívnejšiu vlnu, sa na Slovensku práva pre LGBTQ+ komunitu nehýbu vpred. Častejšie musia dokonca cúvať pred nahnevanejšími hlasmi. 

Rozhovor, ktorý sme s Anom spísali, by si mohol nazvať spoveďou. Ale my by sme ho radšej nazvali príbehom obyčajného človeka, ktorý vie, kým vždy bol a kým by vždy chcel byť. Iba vzdelávaním dosiahneme porozumenie a toleranciu vo svete, kde sa cielená nevedomosť šíri rýchlejšie ako láska. 

An je mladý Slovák. Trans muž z malého mesta, ktorý už v mladosti vedel, že ľudia ho vidia trochu inak, než sa on sám cíti. Spoločne ti prinášame jeho príbeh s nádejou, že každému ukáže, aká jednoduchá je každodenná rozmanitosť aj v našej malej krajine.

Dozvieš sa, prečo Anovi nikdy nepripadala jeho identita zvláštna, ako sa vysporiadal s telesnou dysmorfiou aj prečo treba svoje šťastie vždy klásť na prvé miesto. 

  • Kedy si An začal uvedomovať, že je muž?
  • Prečo so svojou identitou nebojoval?
  • Ako reagovalo jeho okolie?
  • Ako sa vysporiadal s telesnou dysmorfiou?

Porozprávaš mi o tvojom detstve? 

Začal by som asi tým, že som vyrastal v podstate iba s maminou. Otec bol z Vietnamu a čo sa týkalo jeho strany, tam to nebolo úplne ideálne. Ak by som v krátkosti mal vysvetliť, ako som prišiel na svet, tak ide o to, že môj otec bol manžel mojej babky. Vo veľmi mladom veku začal zneužívať moju mamu a narodil som sa, keď mala 19 rokov. 

Ja som so svojím otcom nikdy nejaký kontakt nemal. Tým, že sme boli z malého mesta, tak sa celú túto situácia snažili nejako úplne „ututlať“. Aby sa na to zabudlo. Aby sa o nej nikdy nerozprávali. On nejaký čas ešte žil na Slovensku, ale s tým, že mne bolo povedané, že je môj dedko a môj otec v podstate nie je, neexistuje alebo vlastne nežije. Moja mamina kvôli tejto traume a stresu dostala cukrovku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá