Dôležité dátumy a povinnosti, ktorý by mal mať pod palcom každý podnikateľ

  • Opozdiť sa s platbou či podaním tlačiva čo i len o jeden deň môže u nás podnikateľovi spôsobiť poriadnu nespavosť
  • Preto je dôležité, aby si vždy presne vedel, kedy a čo od teba úrady vyžadujú, pretože mať pokoj s papierovačkami je pocit nad zlato
pexels-photo-990818
Pexels
  • Opozdiť sa s platbou či podaním tlačiva čo i len o jeden deň môže u nás podnikateľovi spôsobiť poriadnu nespavosť
  • Preto je dôležité, aby si vždy presne vedel, kedy a čo od teba úrady vyžadujú, pretože mať pokoj s papierovačkami je pocit nad zlato

Papiere, papiere a opäť ďalšie papiere. To je nočná mora každého podnikateľa a neraz ho od vstupu do vôd biznisu práve množstvo úradných povinností môže stáť všetky nervy. Niet sa čo čudovať. Podľa prieskumu ročne podnikateľa zaťaží byrokracia na 222 hodín, a teda celých 28 pracovných dní (viac si prečítaj napríklad TU). Ak patríš medzi tých, ktorí sú perfekcionalisti a ešte ani jeden dôležitý termín ti neušiel pomedzi prsty, to mnohí tíško závidia. Zorientovať sa vo všetkých povinnostiach je totižto niekedy čistá mágia. Preto sme si pre teba pripravili malú pomôcku. Pár dátumov, ktoré každý rok musia byť v kalendári zakrúžkované červenou.

Pravidelne

Dôležité je každý mesiac myslieť na 8. deň v mesiaci. Práve ten pripadá ako posledný termín na zaplatenie preddavku na verejné zdravotné poistenie SZČO a samoplatiteľov. Rovnaký deň je tiež tým posledným na platbu sociálneho poistenia dobrovoľne poistených fyzických osôb a sociálneho poistenia zamestnancov s nepravidelným príjmom.

To najdôležitejšie

Pravidelne, každý rok v marci stoja pred daňovým úradom dlhé rady podnikateľov. Je totižto čas podať daňové priznanie. 31. marec je posledným dňom, kedy je možné podať daňové priznanie z príjmov fyzický a právnických osôb za predchádzajúci rok a zároveň dňom, kedy je splatná táto daň. V prípade podania oznámenia o odklade, si môžeš čas natiahnuť na ďalšie tri alebo až šesť mesiacov. Ak si vo vlnách samoplatcu nový, nezabudni ani na ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov FO zo závislej činnosti za predchádzajúci rok, o ktoré musíš bývalého zamestnávateľa požiadať do 15. februára. Pozor, pozor, už budúci rok budú živnostníci posielať daňové priznanie výlučne elektronicky. Pri prekročení lehoty na podanie daňového priznania si môžeš zavariť a pokuty, ktoré správca dane rozdáva, sa môžu vyšplhať od pár desiatok eur na 16-tisíc.

Daň z pridanej hodnoty, daň z príjmov

Je potrebné mať pod drobnohľadom svoj obrat. Ak najviac 12 mesiacov po sebe dosiahne 49 790 eur, pribúda ti ďalšia povinnosť, a teda do 20. dňa nasledujúceho mesiaca podať žiadosť o registráciu pre DPH. Pri dani z príjmov si môžeš vybrať, či budeš preddavky platiť mesačne alebo štvrťročne, záleží však na tom, či vystupuješ ako právnická alebo fyzická osoba. Dôležité podrobnosti z tohto roku šikovne približuje Finančná správa TU a portál Podnikajte.sk TU.

Ak zamestnávaš

Ak si zamestnávateľ, nestačí prispieť svojim zamestnancom na stravu, do sociálneho fondu či ponúknuť párkrát do mesiaca homeoffice a k tomu kartu do fitka. Podľa zákona je niekoľko pravidelných povinností, na ktoré netreba zabúdať. Je to napríklad taká „drobnosť“ ako pravidelné vyplácanie mzdy, zrazenie dane z príjmov a jej odvedenie daňovému úradu, odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovni, rôzne vyúčtovania, ale aj BOZP a pracovná zdravotná služba pre zamestnancov a tvojou povinnosťou je aj ochrana osobných údajov zamestnanca.

Motorové vozidlo

Nejeden biznis potrebuje k svojmu hladkému fungovaniu aj pohon štyroch kolies. Ak však auto používaš, nesmieš zabudnúť ani na to, že ti tým vzniká povinnosť podať daňové priznanie aj k dani z motorových vozidiel. Tu neplatí termín 31. marec ako pri daňovom priznaní, ale už 31. január. Ak už teraz vieš, že auto budeš používať aj v budúcom roku a predpokladaná daň prekročí hodnotu 700 eur, môžeš si vybrať, či budeš preddavky ďalej platiť mesačne alebo štvrťročne.

Weby, ktoré ti pomôžu

Keby mal náš článok obsahovať každý jeden dôležitý termín pre podnikanie vo všetkých možných oblastiach, bol by skutočne dlhý. Keďže legislatíva sa často mení, je potrebné všetko sledovať, prípadne si nechať poradiť od skúseného účtovníka alebo daňového poradcu. Portál, ktorý ti môže s viacerými otázkami pomôcť, je napríklad Podnikajte.sk, Slovak Business Agency, Slovenská komora daňových poradcov alebo Slovenský živnostenský zväz. Máš ďalšie šikovné pomôcky?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá