DÔLEŽITÉ ZISTENIE: V boji s koronavírusom zabíjame aj chrípku. Chorých je až o 80 % menej

  • Zdá sa, že pravidlo ROR nezaberá len v prípade koronavírusu
  • Vďaka izolácii a dodržiavaniu protipandemických opatrení zažíva chrípková sezóna svetové minimá
  • Zdá sa, že pravidlo ROR nezaberá len v prípade koronavírusu
  • Vďaka izolácii a dodržiavaniu protipandemických opatrení zažíva chrípková sezóna svetové minimá

Štvrtý kalendárny týždeň roka 2021 ukázal nečakané výsledky. Podarilo sa nám znížiť počet prípadov akútneho respiračného ochorenia o viac než 40 000. Slovensko tak v boji proti koronavírusu zachraňuje aj životy najmenších, nakoľko je toto ochorenie najnebezpečnejšie pre deti do 5 rokov. Tento trend je viditeľný v celom svete. Amerika hlási najlepšiu chrípkovú sezónu od roku 1888.

Svet zažíva malý zázrak

Napriek nepríjemnej pandemickej situácii, v ktorej sa zmieta celá populácia, zažívame aj malé výhry. Dodržiavanie základných pravidiel, ako je nosenie rúška, umývanie si rúk a sociálny dištanc nám zaručilo razantný pokles prípadov chrípky.

Amerika nedávno ohlásila najmiernejšiu sezónu za posledných 130 rokov. Rok 2019 bol pritom pre túto krajinu nočnou morou, nakoľko počet infikovaných presiahol maximá za posledných 17 rokov. Odborníci tvrdia, že sa zdá, že chrípkový vírus bol vďaka sociálnej izolácii spôsobenej aktuálnou pandémiou takmer zničený.

VEDCI: Toto je doba, za ktorú sa naše životy vrátia do normálu. Záleží to aj od vakcín

Počas druhého januárového týždňa, ktorý je zvyčajne najhorším obdobím chrípky, zaznamenala krajina počet symptómov podobných akútnemu respiračnému ochoreniu hlásených praktickým lekárom len v pomere 1,1 na 100 000 ľudí. To predstavuje pokles až o 95 %, informuje Daily Mail.

„Dôkazy o tak nízkej miere úmrtia sme mali naposledy, keď sme ešte len začali sčítavať úmrtia na chrípku, a to bolo v roku 1888, pred pandémiou, ktorá vypukla o rok neskôr,“ vraví John McCauley, riaditeľ referenčného a výskumného centra pre chrípku Svetovej zdravotníckej organizácie a jeden z popredných svetových odborníkov na toto ochorenie.

Vzhľadom na fakt, že chrípková sezóna dosahuje svoj vrchol najčastejšie vo februári, nárast prípadov sa môže stále objaviť. „Je zrejmé, že aktivita chrípky je v tejto chvíli výrazne nižšia v porovnaní s minulým rokom. Znamená to však aj to, že chrípková aktivita sa môže v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť,“ uviedol pre Pacific Neuroscience Institute lekár Scott A. Kaiser. Zároveň vyzval verejnosť k očkovaniu.

Prekonal si tento rok chrípku?

Slovensko zaznamenalo pokles o viac než 80 %

Podľa aktuálnych informácií Úradu verejného zdravotníctva SR klesol počet prípadov v porovnaní 4. kalendárneho týždňa roku 2020 a 2021 až o 82,5 %. 

V poslednom januárovom týždni roku 2020 bolo hlásených až 52 166 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 1 809,5 na 100 000 osôb. Pre dané obdobie v roku 2021 je doposiaľ hlásených len 9 119 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 479,7 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov.  

Najviac prípadov bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do 5 rokov a dosiahla hodnotu 1 250,5 na 100 000 ľudí.

Chrípka graf
zdroj: UVZSR/index

„Priebeh ochorení bol komplikovaný u 209 osôb, čo predstavuje 2,3 % zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili pneumónie (87). Ostatné komplikácie predstavovali sinusitídy (76) a otitídy (46).

Ochorenia hlásilo 42 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 31 % všeobecných  lekárov pre dospelých. Najvyššia proporcia hlásiacich lekárov bola zaznamenaná v Banskobystrickom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji,“ uvádza UVZSR.

Zdroje: UVZSR, Daily Mail, Pacific Neuroscience Institute

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá