VEDCI: Toto je doba, za ktorú sa naše životy vrátia do normálu. Záleží to aj od vakcín

  • Na návrat k bežnému životu si ešte počkáme
  • Vedci neprišli s najlepšími správami
visuals-d9UaoD4Rq7w-unsplash
Unasplash/visuals
  • Na návrat k bežnému životu si ešte počkáme
  • Vedci neprišli s najlepšími správami

Agentúra TASR uviedla, že život na svete sa do bežného stavu nevráti ešte dva alebo tri roky, v závislosti od distribúcie vakcín proti ochoreniu COVID-19. Pre stanicu Sky News to uviedla Clare Wenhamová z Londýnskej školy ekonómie a politických vied (LSE).

Pandémia ochorenia COVID-19 sa podľa nej neskončí, kým nebudú chránení všetci obyvatelia sveta. Na základe súčasných údajov by všetci obyvatelia Zeme mohli mať k vakcínam prístup v rokoch 2023 – 2024.

„Distribúcia časti vakcín už teraz by nás k bežnému životu mohla vrátiť skôr,“ povedala Wenhamová, ktorá sa zaoberá zdravotníckou politiky vo svete.

Primár Kulkovský: Zatiaľ čo nás pacientka posielala do pi.e, na Covid oddelení stihol zomrieť ďalší pacient. A potom ďalší

Ľudia budú podľa nej i po zaočkovaní musieť dodržiavať určité opatrenia – napríklad v oblasti cestovania alebo hraničných kontrol – až dovtedy, kým sa pandémia neskončí na celom svete. Opatrenia budú musieť zostať v platnosti aj z dôvodu odolných variantov koronavírusu v zahraničí.

Jeremy Farrar, člen poradného orgánu britskej vlády pre núdzové situácie (SAGE), upozornil, že „zaočkovanie veľkého množstva ľudí v niekoľkých krajinách – pričom vo veľkej časti sveta zostane vírus bez kontroly – bude viesť k vzniku ďalších variantov vírusu“.

Spojené kráľovstvo začalo s očkovaním 8. decembra minulého roka. V krajine odvtedy podľa Sky News vakcínu dostalo 7 891 184 ľudí. Viaceré chudobnejšie krajiny však ešte s vakcináciou nezačali.

WHO Britániu požiadala, aby po zaočkovaní zraniteľných skupín obyvateľstva svoj očkovací program pozastavila s cieľom zabezpečiť spravodlivú distribúciu vakcín na celom svete.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), opakovane žiadal spravodlivú distribúciu vakcín proti koronavírusu a varoval, že prístup „najskôr ja“ spôsobí predĺženie pandémie, ľudského utrpenia i hospodárskeho úpadku, pripomína Sky News.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech