DÔLEŽITÝ OBJAV: Vedci objavili liek na jeden z najzákernejších druhov rakoviny

  • Liečba skúšobnou personalizovanou vakcínou trvala 4 roky
  • Jej výsledky sú nečakané, pacientom poskytuje ochranu pred bujnením rakoviny kože
  • Liečba skúšobnou personalizovanou vakcínou trvala 4 roky
  • Jej výsledky sú nečakané, pacientom poskytuje ochranu pred bujnením rakoviny kože

Už si nemusíš len predstavovať, že by svet vedel vyliečiť rakovinu. Vedci vynašli personalizovanú vakcínu, ktorá sa prispôsobí práve tvojmu problému a pomôže ho vyriešiť. Prvá fáza testovania vakcíny je úspešne ukončená. Podstúpilo ju 8 pacientov s pokročilým rakovinovým nádorom kože a trvala 4 roky.

Jej výsledky dokazujú, že liečba rakoviny môže byť o niekoľko rokov pomerne jednoduchá a bez ťažkých vedľajších príznakov, ako je vracanie, bolesti a točenie hlavy po podaní chemoterapie.

Univerzálny liek na rakovinu neexistuje

Melanóm, a teda nádor vzniknutý transformáciou pigmentového névu, patrí k nádorom s výrazne stúpajúcim počtom. Incidencia v posledných 30 rokoch vzrastá každoročne o 3 %. V súčasnosti varíruje od 0,2 na 100 000 žien v Indii do 42 zo 100 000 žien v Severnom Queenslande v Austrálii, informuje Alphamedical.

V mužskej populácii sa incidencia pohybuje od 0,5 do 49 na 100 000 obyvateľov. Vakcína s názvom NeoVax prináša riešenie vo forme špeciálne vytvorenej látky, ktorá stimuluje imunitný systém k útoku na nádorové bunky u pacientov s vysoko rizikovým smrteľným melanómom.

PRELOMOVÁ LIEČBA RAKOVINY: Vedci vyvíjajú prevratný laserový systém, ničí aj tie najmenšie rakovinové bunky

Úspešnosť vyvolania imunitnej odpovede sa potvrdila u všetkých ôsmich pacientov, ktorí liek dostali krátko po operácii pokročilého štádia melanómu. Obrovským úspechom je, že všetci respondenti prežili obdobie 4-ročného testu a až šiesti z nich sa úplne vyliečili. Personalizované vakcíny sú jednou z najsľubnejších ciest boja proti rakovine, ktorá si každoročne na svete vyžiada takmer 10 miliónov životov, vraví IFL Science.

Podľa výskumníkov neexistuje univerzálny liek na všetky druhy rakoviny. Každá predstavuje svoj vlastný kokteil genetických alebo environmentálnych faktorov a rôzne molekuly, proti ktorým môžu byť niektoré terapie účinné a iné nie. Našou najlepšou šancou v boji proti tejto chorobe je personalizovaná liečba alebo vakcína, ktorá je vyrobená špeciálne pre každého pacienta.

„Tieto objavy ukazujú, že osobná neoantigénová vakcína môže stimulovať trvalú imunitnú odpoveď u pacientov s melanómom,“ hovorí vedúca štúdie Catherine J. Wu, MD, Dana-Farber, Brigham and Women’s Hospital (BWH) a Broad Institute vo vyhlásení.

Rakovina výskum, personalizovaná vakcína
zdroj: Nature/articles

Vyrobia ju podľa DNA tvojho melanómu

Vakcína je vyrobená z kúskov proteínov, nazývaných epitopy. Tie vyčnievajú z bunkového povrchu a slúžia ako signály pre imunitný systém. Epitopy v NeoVaxe pochádzajú z neoantigénov, abnormálnych proteínov v nádorových bunkách, ktoré varujú, že bunka je rakovinová a mala by sa zničiť, vysvetľuje Dana-Farber Cancer Institute.

Pretože neoantigény sa nachádzajú iba v nádorových bunkách, vyvolávajú imunitnú odpoveď. To zabezpečí, že nedôjde k zničeniu zdravých buniek a ich zámene s rakovinovými. Na výrobu NeoVaxu sa skenuje sekvencia DNA v nádore pacienta, aby sa identifikovali kľúčové epitopy v neoantigénoch nádorových buniek. Epitopy sa následne stanú cieľom T-lymfocytov, a teda pamäťových obranných buniek nášho organizmu (tými sú aj B-lymfocyty). Tie následne vedú útok imunitného systému.

Je v tvojom okolí niekto, kto trpí alebo trpel rakovinou kože?

„Okrem faktu, že až u piatich z ôsmich pacientov došlo k recidíve melanómu, z týchto piatich mali dvaja pacienti vo štvrtom štádiu ochorenia úplnú odpoveď po liečbe pembrolizumabom, ako sa predtým uvádzalo, jeden pacient mal chirurgickú resekciu a zostal bez známok ochorenia, zatiaľ čo u dvoch pacientov sa vyskytlo neresekovateľné metastatické ochorenie.

V našej rozšírenej analýze sme nezistili žiadne ďalšie toxicity spojené s očkovaním okrem prechodných, miernych príznakov podobných chrípke, reakcií v mieste vpichu, vyrážok a únavy, ktoré boli predtým hlásené,“ hovorí výsledok štúdie uverejnenej na vedeckom portáli Nature.

Zdroje: IFL Science, Dana-Farber Cancer Institute, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá