PRELOMOVÁ LIEČBA RAKOVINY: Vedci vyvíjajú prevratný laserový systém, ničí aj tie najmenšie rakovinové bunky

  • Vedci z Edinburghu pracujú na metóde, ktorá by mohla uľahčiť liečbu rakoviny
  • Laserová metóda by dokázala zničiť rakovinové bunky menšie ako šírka vlasu
  • Zameriavajú sa na aplikovanie tejto metódy pri liečbe rakoviny mozgu
rakovina
Unsplash/NCI
  • Vedci z Edinburghu pracujú na metóde, ktorá by mohla uľahčiť liečbu rakoviny
  • Laserová metóda by dokázala zničiť rakovinové bunky menšie ako šírka vlasu
  • Zameriavajú sa na aplikovanie tejto metódy pri liečbe rakoviny mozgu

Vedci vyvíjajú nový laserový systém, ktorý by bol prelomový v oblasti liečenia rakoviny. Táto metóda by dokázala zničiť aj tie najmenšie rakovinové bunky a lekári by predišli komplikáciám, ktoré súvisia s poškodením okolitého tkaniva. Takáto liečba by mohla byť prevratná najmä pre pacientov s rakovinou mozgu či krku, píšu Sky News.  

Vedci z Edinburghu testujú novú laserovú metódu, ktorá dokáže zneškodniť rakovinové bunky menšie ako šírka ľudského vlasu. Tkanivo v ktorom sa bunky nachádzajú, by teda zostalo bez poškodenia.

Ďalšie tri roky

Na vývoj tejto techniky dostali 1,2 milióna libier od Rady pre výskum inžinierstva a fyzikálnych vied. Na výskume tejto metódy bude vedecký tím pracovať ďalšie tri roky, dočítaš sa na Belfast Telegraph

PRELOMOVÝ OBJAV: Vedci vedia zničiť rakovinové bunky bez chemoterapie

Laserový systém je úspešný vďaka ultrarýchlemu zneškodneniu rakovinovej bunky. Využívajú sa laserové impulzy, ktoré trvajú len trilióntinu sekundy. Ako uvádza profesor Jonathan Shephard, vedúci výskumu: „Laserové impulzy sú také krátke, že nedokážu spáliť okolité tkanivo. To sa deje práve pri súčasnej technike s použitím chirurgických nástrojov.“

Tím okolo profesora Stepharda už dokázal, že túto metódu je možné úspešne použiť pri odstraňovaní rakovinových buniek z hrubého čreva či konečníka. V laboratóriu dokázali, že rakovinové bunky boli odstránené bez poškodenia zdravých buniek. 

Pohyb a cvičenie sú ešte zdravšie, ako sme si mysleli. Majú moc zastaviť aj zákernú rakovinu

Momentálne sa však chcú zamerať na to, aby sa táto metóda mohla aplikovať aj pri liečbe rakoviny mozgu.  Na vývoji laserovej techniky a jej aplikovania pri liečbe rakoviny mozgu spolupracujú s lekármi z NHS Trust.

Komplikovaný proces liečby

Podľa informácií Sky News, najdôležitejšie pri liečbe rakoviny je, aby boli zničené a odstránené všetky bunky, v opačnom prípade by sa rakovina mohla vrátiť späť. Táto metóda by umožňovala odstránenie aj tých najmenších buniek.

Profesor Stephard ďalej uvádza, že aj tá najmenšia strata zdravého tkaniva môže zanechať závažné škody na ľudskom organizme. No zneškodnenie takýchto drobných rakovinových buniek bez poškodenia okolitého tkaniva je dnes veľmi komplikovaný proces.

Vedci tiež vyvíjajú metódu založenú na optických vláknach, ktorý by dokázal rozlíšiť zdravé a rakovinové tkanivo. Táto metóda by bola oproti tej súčasnej značne presnejšia.

Zdroje: Sky News , Belfast Telegraph

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech