PRELOMOVÝ OBJAV: Vedci vedia zničiť rakovinové bunky bez chemoterapie

  • Vedci z Tel Avivu použili prvýkrát v histórii technológiu, ktorá úspešne zničila rakovinové bunky u myší
  • Veria, že dostupnosť liečby by mohla prísť už o dva roky a nahradiť klasickú chemoterapiu
  • Vyslúžili si za to Nobelovu cenu v oblasti chémie
  • Vedci z Tel Avivu použili prvýkrát v histórii technológiu, ktorá úspešne zničila rakovinové bunky u myší
  • Veria, že dostupnosť liečby by mohla prísť už o dva roky a nahradiť klasickú chemoterapiu
  • Vyslúžili si za to Nobelovu cenu v oblasti chémie

Chemoterapia, ktorej vedľajšie účinky sú siahodlhé, by sa mohla stať čoskoro minulosťou. Vedci z Tel Aviv University úspešne otestovali spôsob, ako zničiť rakovinové bunky bez poškodenia zdravých. Tento prelomový objav, ktorý by mohol zachrániť tisíce životov, potvrdili úspešnosťou u myší. „Na stole“ by túto technológiu mohli mať lekári už o dva roky.

DNA zmeny v tele

Prevratná technológia nesie názov CRISPR Cas-9 a funguje na vytváraní zmien v génoch živočícha vďaka špeciálnym lipidovým nanočasticiam. Podľa profesora Dana Peera, ktorého recenzovaný výskum bol publikovaný v časopise Science Advances, výskum z Tel Avivskej univerzity naznačuje, že tento systém bude možné už čoskoro použiť na liečbu rakoviny u zvierat, informuje Daily Mail.

CRISPR Cas9
zdroj: Youtube/ McGovern Institute reprofoto

Väčšina liekov na rakovinu si vyžaduje opakované podávanie, čo zvyšuje toxicitu a náklady na liečbu súvisiace s liečbou a výrazne znižuje kvalitu života pacientov. Úprava génov CRISPR-Cas9 má potenciál natrvalo narušiť gény nádoru. To by mohlo prekonať obmedzenia opakovaného dávkovania tradičných terapií rakoviny, zlepšiť účinnosť liečby a vyžadovať menej časté návštevy lekára,informujú autori v štúdii.

Bez vedľajších účinkov

Prel liečbu je použitá bezpečná lipidová nanočastica (LNP) na dodávanie mRNA (jednoreťazcová RNA, ktorá kóduje proteín a vzniká prepisom z DNA ako pre-mRNA) Cas9 a sgRNA (single guide RNA). Tie používajú nový amino-ionizovateľný lipid. Už jedna intracerebrálna injekcia CRISPR-LNP do agresívneho ortotopického glioblastómu (malígneho typu tumoru mozgu) umožnila až 70 % úpravu génov in vivo. To spôsobilo apoptózu (programovú bunkovú smrť) nádorových buniek, inhibovalo rast nádoru o 50 % a zlepšilo prežitie o 30 %.

Keďže k zmene dochádza mechanicky rozstrihnutím dna „molekulovými nožnicami“, liek nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, no môže zachrániť množstvo životov. Ak sa o fungovaní lieku CRISPR Cas9 chceš dozvedieť podrobnosti, nájdeš ich na stránke výrobcu Synthego.

Ničí najagresívnejšie typy rakoviny

V súčasnosti sa CRISPR Cas-9 používa iba na zriedkavé choroby na bunkách, ktoré už boli z tela odstránené. Preto je zistenie vedcov z Tel Aviv University prelomové, nakoľko technológiu použili in vivo. U testovaných myší pritom šlo o dva najagresívnejšie typy rakoviny. Glioblastom a pokročilú fázu rakoviny po rozšírení metastáz v tele.

Slováci z Axon Neuroscience hackli koronavírus. Hľadali vakcínu, prišli na niečo ešte väčšie

Podľa vyjadrenia vedcov by bola liečba prispôsobená každému pacientovi na základe biopsie, ktorá by určovala, či dostanú všeobecnú injekciu alebo injekciu priamo do nádoru. Dan Peer, rakovinový špecialista Tel Aviv University uviedol, že injekcia pozostáva z messengerovej RNA, ktorá „kóduje“ „malú nožnicovú funkciu“ na odrezávanie DNA, systému na identifikáciu rakovinových buniek a lipidovej nanočastice. „Keď sme pred dvanástimi rokmi prvýkrát hovorili o liečbe messengerovou RNA, ľudia si mysleli, že ide o sci-fi,“ povedal Peer pre Times of Israel.

Ďalej dodáva, že technológiu je potrebné naďalej skúmať a vyvíjať. „Verím, že sa v blízkej budúcnosti dočkáme mnohých individuálnych liečebných postupov založených na genetických „posloch“ zameraných na rakovinu a rôzne genetické choroby. Ďalšie výskumy tejto technológie sú nevyhnutné, hlavnou vecou však je, že sme dokázali, že ňou vieme zabiť rakovinové bunky bez poškodenia zdravých.“

Zdroje: Science Advances, Daily Mail, Times of Israel, Synthego

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech