Dom, ktorý neexistuje, predali za pol milióna. Majiteľ sa bude tešiť akurát z priehľadného nábytku

  • Umelkyňa Krista Kim z Toronta predala futuristický dom
  • Má byť akýmsi priestorom na oddych
Ilustračný obrázok
Instagram/krista.kim
  • Umelkyňa Krista Kim z Toronta predala futuristický dom
  • Má byť akýmsi priestorom na oddych

To, že ceny nehnuteľností stúpajú, nie je nijakou novinkou. Vieš si však predstaviť, že by si zaplatil pol milióna za dom, ktorý fyzicky neexistuje? Aj napriek tomu, že to znie nereálne, podobná „nehnuteľnosť“ sa pred pár dňami predala za zhruba 515 460 dolárov.

Nesie názov „Mars house“ a má byť akýmsi futuristickým a minimalistickým príbytkom, ktorý navrhla umelkyňa Krista Kim z Toronta. Ponúka vraj nádherný výhľad, lesklý priehľadný nábytok a veľa ohnivých oranžových tónov. Dom je akoby umiestneným obydlím na Marse. Problémom je, že sa dá nájsť len ako 3D súbor.

Kuchyňa chýba

Web House Beautiful uvádza, že Mars House je prvým digitálnym domovom na svete. Dom „krypto umenia“ bol navrhnutý tak, aby navodil zenovú a terapeutickú atmosféru. Kim, ktorá sa sama označuje za „futuristku“, na projekte spolupracovala aj so študentom architektúry v Buenos Aires Mateom Sanzom, ktorý pomocou softvéru na návrh videohier vytvoril virtuálne podklady zodpovedajúce jej náročným elektronickým špecifikám.

Okrem toho, že domov v skutočnosti vôbec neexistuje, má táto nehnuteľnosť ešte jeden, o niečo menší háčik – v pôdoryse sa nenachádza kuchyňa. „V kyberpriestore koniec koncov neexistuje spôsob, ako by sme sa mohli najesť. Veľká vonkajšia časť je ale ideálna pre príjemnú párty,“ povedala umelkyňa pre New York Post.

Mamahotelu môžeš dať zbohom, spustil sa predaj 147 bytov v prestížnom projekte na Mlynských Nivách

Dom sa predal pomerne rýchlo, nakoľko ho Kim iba v nedeľu uviedla na trh umelecko-predajnej platforme SuperRare. Nakupovať sa však dalo iba pomocou tokenov ETH alebo Ethereum, teda kryptomenami podobnými bitcoinu.

Umelkyňa pre New York Post prezradila, že cena domu sa pôvodne pohybovala na 30 ETH (zhruba 60,ooo dolárov). Našťastie vytrvala a vyššia suma sa po určitom čase skutočne dostavila. Jeden z používateľov totiž ponúkol číslo, ktoré predčilo jej očakávania – 288 ETH, teda 515 712 dolárov.

Umelkyňa uviedla, že zisk z domu venuje svojej Nadácii Continuum, „ktorá podporuje svetové turné liečby duševného zdravia pomocou zvukových a svetelných umeleckých inštalácií.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Krista Kim (@krista.kim)

Nábytok sa dá fyzicky dokúpiť

Mars House teda v súčasnosti existuje iba ako 3D súbor, ktorý sa prevedie novému vlastníkovi. Web House Beautiful uvádza, že existuje aj možnosť reálnej výroby nábytka. „Nie je známe, či má nový majiteľ v pláne tieto kúsky fyzicky vlastniť, alebo si všetko ponechá striktne vo virtuálnej podobe,“ dodávajú.

Tak či onak, nový majiteľ dostal k jeho novému „domu“ prísne pokyny. Krista Kim Studio Inc. si ponecháva k Mars House-u vlastníctvo autorských práv, preto sú akékoľvek digitálne alebo fyzické reprodukcie domácnosti obmedzené. Ak by aj vlastník chcel ďalej dom predať, musí pred prenosom súborov na nového vlastníka vymazať všetky, ktorými on sám disponuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Krista Kim (@krista.kim)

 

Zdroje: House Beautiful, New York Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech