Dom s lesom vo vnútri: Gabriela premenila starú chatu na útulnú drevostavbu pri vode, ktorá ťa zaručene očarí

  • Bývanie v prírode obklopené zeleňou
  • Práve tie aspekty sú medzi ľuďmi čoraz viac žiadanejšie
  • Tieto 3 domy to bez pochýb napĺňajú
Chata s lesom vo vnútri: Gabriela premenila starý dom na útulnú drevostavbu pri vode, ktorá ťa ihneď očarí
Petr Polák
  • Bývanie v prírode obklopené zeleňou
  • Práve tie aspekty sú medzi ľuďmi čoraz viac žiadanejšie
  • Tieto 3 domy to bez pochýb napĺňajú

Dnes, keď sa spoločnosť snaží čoraz viac priblížiť k prírode a nachádzať akúsi rovnováhu s okolitým prostredím, moderné drevodomy predstavujú ideálny spôsob, ako využiť prírodné bohatstvo a zároveň si užívať pohodlie a komfort.

V srdci rekreačnej lokality Šumavy, pri malebnej vodnej nádrži Lipno, sa nachádza stavba, ktorá toto všetko spĺňa. Vo svojej podstate je to typová drevená chata z minulého storočia.

Novostavba nezabudla na svoje historické dedičstvo, no s obdivuhodnou eleganciou a citom voči okoliu spojila modernú architektúru s tradičnými princípmi šumavskej stavby.

„Na pozemku projektu stála typová drevená rekreačná chata zo 70. rokov 20. storočia, ktorá je nahradená novostavbou s komfortným zázemím na prevádzkovanie horských športov v každom ročnom období,“ hovorí o svojom diele architektka Gabriela Králová.

Okolie domu je zahalené zeleňou, vytvárajúcej prirodzený závoj na oddelenie od miestnej železničnej trate na severovýchode. Na juhovýchode sa otvára pohľad na užšiu časť nádrže Lipno a ústie rieky Vltavy.

Architektonický návrh stavby vychádza z tradičných princípov šumavskej architektúry: obdĺžnikový pôdorys, kompaktný tvar, orientácia po vrstevnici, kryté priedomie a výrazne vystupujúci štít.

Dom je navrhnutý ako jednopodlažná konštrukcia s podkrovím, kde sú prevedené inovatívne výškové zarovnania medzi odkvapovou rovinou a nadpražím okien a dverí, ktoré pôsobia ako moderná verzia klasickej rímsy.

zdroj: Petr Polák

Z hlavného obytného priestoru domu sa naskytá nádherný výhľad na Lipno, zdôraznený obdĺžnikovým štítovým oknom. Ostatné okná zase smerujú do lesa. V interiéri je harmónia s prírodou cítiť nielen v použitých materiáloch, ale aj vo vôni a farbách, ktoré sú navôkol.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Mjölk architekti, Atelier 111 architekti, Les archinautes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá