Donald Trump: Koronavírus je z 99 percent neškodný

  • Prezident tvrdí, že veľa nakazených majú preto, lebo aj veľa testujú
  • Zodpovednosť za globálnu pandémiu má niesť Čína
trump (3)
TASR/AP Photo/Patrick Semansky
  • Prezident tvrdí, že veľa nakazených majú preto, lebo aj veľa testujú
  • Zodpovednosť za globálnu pandémiu má niesť Čína

Počas včerajších osláv Dňa nezávislosti, ktoré sa aj napriek varovaniam epidemiológov v Amerika konali, vyhlásil súčasný prezident, že vírus je v podstate neškodný. Informoval o tom britský denník The Guardian. Okrem iného privítal davy bez ochranného rúška na tvári, kvôli čomu zožal kritiku z viacerých strán. 

Počíname si dobre

Podľa prezidenta má krajina výborný strategický plán a s vírusom si radí skutočne dobre. Nevidel preto dôvod na to, aby sa oslavy najväčšieho amerického sviatku nekonali. 

Aj napriek tomu, že počet nakazených denne prekonával hranicu 50-tisíc a s takmer 3 miliónmi známych pacientov patrí k najzasiahnutejším krajinám na svete, vyhlasuje, že vírus nie je taký ničivý ako sa zdá. 

Čísla sú podobné ako v apríli, kedy sa v USA hovorilo o vrchole pandémie. V niektoré dni sa  stáva, že túto hranicu dokonca aj presahujú. Odborník na infekčné choroby a epidémie Anthony Fauci preto prezidentovi v odvážnych tvrdeniach o dobrom smere a rýchlom zdarnom konci oponuje.

Trump tvrdí, že denný nárast nových prípadov je síce veľký ale dôvod je jednoznačný. Viac vraj testujú.

Otestovali sme už takmer 40-miliónov ľudí. Týmto chcem povedať, že 99 % z nich je zdravých. Vírus je neškodný,“ vysvetľuje Trump a dodáva, že takéto výsledky v testovaní nemôže potvrdiť  žiadna iná krajina, pretože žiadna iná krajina nemá a ani nevykonáva toľko testov, ako práve Amerika. 

Zodpovednosť má niesť Čína

Svoj včerajší príhovor pri príležitosti Dňa nezávislosti na vyzdvihnutie „pokroku“ krajiny v boji proti ochoreniu COVID-19, napriek tomu, že počet potvrdených prípadov nákazy v Spojených štátoch rastie závratným tempom. Píše agentúra SITA.

I keď sám čelí kritike za to, ako jeho administratíva reaguje na pandémiu, on skonštatoval, že ich stratégia funguje a opäť zopakoval, že Čína „musí niesť plnú zodpovednosť“. 

Vyzdvihujúc americkú vedu tiež skonštatoval, že Spojené štáty „pravdepodobne budú mať liek a/alebo vakcínu dlho pred koncom roka“. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus pritom ešte v júni upozornil, že vedci možno nikdy nedokážu vyvinúť efektívnu vakcínu proti koronavírusu, prípadne, že môže byť k dispozícii do roka, maximálne o niekoľko mesiacov skôr.

Zdroje: theguardian.com, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech