Donalda Trumpa podľa prieskumov čaká drvivá prehra. Pomôcť si chce urážaním Bidena a konšpiráciami

  • Do prezidentských volieb v USA zostáva presne týždeň a ani posledná prezidentská debata nedokázala výrazne ovplyvniť volebné prieskumy
  • Biden vedie v celonárodných prieskumoch aj v prieskumoch v 10 z 12 nerozhodných štátov
  • Prezident USA Donald Trump sa snaží zvýšiť svoje šance na výhru volebnými mítingmi v nerozhodných štátoch
  • Na mítingoch nechýba urážanie Bidena, novinárov a tvrdenia, že voľby poštou sú zmanipulované
Trump Biden
TASR/AP, Marcio Jose Sanchez,Evan Vucci
  • Do prezidentských volieb v USA zostáva presne týždeň a ani posledná prezidentská debata nedokázala výrazne ovplyvniť volebné prieskumy
  • Biden vedie v celonárodných prieskumoch aj v prieskumoch v 10 z 12 nerozhodných štátov
  • Prezident USA Donald Trump sa snaží zvýšiť svoje šance na výhru volebnými mítingmi v nerozhodných štátoch
  • Na mítingoch nechýba urážanie Bidena, novinárov a tvrdenia, že voľby poštou sú zmanipulované

Do prezidentských volieb v USA zostáva presne týždeň a ani posledná prezidentská debata nedokázala výrazne ovplyvniť volebné prieskumy. Bývalý viceprezident Baracka Obamu Joe Biden dlhodobo vedie v celonárodných prieskumoch o 7 – 12 %. V priemere vedie Biden o 8,6 %, kým bývalá ministerka zahraničia Hillary Clinton viedla v tomto čase v  priemere o 5,6 %.

Prezident USA Donald Trump sa snaží zvýšiť svoje šance na výhru volebnými mítingami v nerozhodných štátoch, tzv. swing states, ktoré sú rozhodujúce. Počas nich opakovane urážal Bidenovu inteligenciu. Bývalého viceprezidenta porovnával s Clintonovou, a uviedol, že bola inteligentnejšia aj energetickejšia ako Buden. Trump sa tiež snaží vykresliť Bidena ako skorumpovaného politika, k čomu mu pomáha e-mailový škandál Huntera Bidena, ktorý interpretuje prezident ako úplatky čínskej obchodnej spoločnosti pre Joea Bidena.

Nechýba ani urážanie novinárov. „Falošné spravodajské médiá jazdia na COVID, COVID, COVID, až do volieb. Lúzri !,“ napísal prezident v príspevku na Twitteri.

Na volebných mítingoch vystúpila aj Melania Trump a aj prezidentovi blízki spojenci, ktorí sa sami nakazili koronavírusom, ako bývala poradkyňa Trumpa Kellyanne Conway.

V pondelok Trump zopakoval svoje presvedčenie, že voľby, ktoré sa konajú budúci utorok, môže prehrať len v prípade, že by ich demokrati zmanipulovali. „Podľa môjho názoru je to jediný spôsob, ako by sme mohli prehrať – masívne volebné podvody,“ povedal Trump v Pennsylvánii.

Naopak Biden nevedie takú intenzívnu kampaň, s potenciálnymi voličmi skôr komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí. Priamo s voličmi sa stretáva skôr jeho kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris.

zdroj: TASR/AP, Manuel Balce Ceneta

Odvolilo už rekordné množstvo Američanov 

Otázne je, či existujú voliči, ktorých Trump ešte môže presvedčiť. Takmer 60 miliónov občanov USA už odovzdalo svoj hlas v prezidentských voľbách pred ich riadnym termínom 3. novembra. Lídrom je štát Texas, kde sa na voľbách už zúčastnilo 7 193 582 Američanov. Nasledujú štáty Kalifornia (6 500 191), Florida (5 722 406) a Severná Karolína (3 100 374). Hranica milióna zúčastnených voličov bola prekročená v štátoch Georgia, Michigan, Wisconsin, Virgínia, Illinois, Ohio, Pensylvánia, Tennessee, New Jersey, Arizona, Colorado, Washington, Minnesota a Massachusets.

Trump sa opäť opustil a hádal sa, tlmené mikrofóny počas debaty ale zachránili debatu

Spojené štáty nemajú priame voľby, ak niekto má viac hlasov v národnom hlasovaní automatický neznamená, že je víťaz. Clintonová mala skoro o tri milióny hlasov viac ako Donald Trump a napriek tomu prehrala. Dôležité je získať hlasy voliteľov v takzvaných swing (nerozhodných) štátoch. Kto vyhrá štát, tomu automaticky poputujú hlasy všetkých voliteľov v štáte. Na to, aby sa kandidát stal prezidentom, potrebuje 270 hlasov voliteľov.

Biden vedie v 10 z 12 nerozhodných štátov 

Najnovšie prieskumy ukazujú, že Biden vedie v prieskumoch v 10 z 12 štátoch, ktoré môžu určiť víťaza. Najdôležitejšie sú nerozhodné štáty, ktoré majú  väčší počet voliteľov ako Florida (29). Texas (38) alebo Pensylvánia (20).

Trump výrazne zaostáva aj v štátoch, ktoré mu pred štyrmi rokmi dopomohli k víťazstvu, a to Michigan, Pennsylvánia a Wisconsin.  Podľa najnovšieho prieskumu University of Wisconsin vedie Biden Michigane až o 10 % a to 52% ku Trumpovým 42%. Podobná situácia je v Pensylvánii, kde vedie v pomere  52 % ku 44 % a vo Wisconsine 53 % ku 44 %.

Náskok, aj keď nie až taký výrazný, ukazuje aj priemer prieskumov v týchto štátoch, ktorý vytvoril USA Today na základe prieskumoch uverejnených na portáloch RealClearPolitics (RCP) a FiveThirtyEight. Michigane vedie Biden o 7,8 %, v Pensylvánii o 5,4 % a vo Wisconsine o 5,7 %. Vo všetkých troch štátoch zaznamenala Clintonová historickú prehru, aj keď hlasovanie bolo len veľmi tesné, predpokladalo sa, že tieto štáty vyhrá.

Trump vedie, aj to tesne, len v štátoch Ohio (o 1%) a Texas (1,7%). Tieto štáty ani nepatrili tradične k swing štátom, v minulých voľbách v nich s prehľadom zvíťazil Trump. Demokrati preto snívajú, aké by to bolo zafarbiť Texas na modro.

Zdroje: TASR, 270towin, FiveThirtyEight, USA Today, University of Wisconsin

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech