Trump sa opäť opustil a hádal sa, tlmené mikrofóny počas debaty ale zachránili debatu

  • Druhá a zároveň posledná debata kandidátov na prezidenta USA vysielaná televíziou ABC skutočne pripomínala diskusiu
  • Najdôležitejšou a najdlhšie rozoberanou témou bola pandémia koronavírusu
  • Ktokoľvek, kto je zodpovedný za toľko úmrtí, by nemal zostať prezidentom, povedal Biden
  • Veľkými témami tiež boli ekonomika, rasizmus, migrácia, zahraničná politika a zdravotná starostlivosť
  • Podľa prieskumu vyhral debatu Biden
Pictures_of_the_Week_in_North_America_Photo_Gallery087175735916
TASR/AP, Jim Bourg
  • Druhá a zároveň posledná debata kandidátov na prezidenta USA vysielaná televíziou ABC skutočne pripomínala diskusiu
  • Najdôležitejšou a najdlhšie rozoberanou témou bola pandémia koronavírusu
  • Ktokoľvek, kto je zodpovedný za toľko úmrtí, by nemal zostať prezidentom, povedal Biden
  • Veľkými témami tiež boli ekonomika, rasizmus, migrácia, zahraničná politika a zdravotná starostlivosť
  • Podľa prieskumu vyhral debatu Biden

Američania sa predsa dočkali. Druhá a zároveň posledná debata kandidátov na prezidenta USA vysielaná televíziou ABC skutočne pripomínala diskusiu. Oproti prvej prezidentskej debate, ktorú sprevádzal chaos a prekrikovanie, druhá bola o niečo pokojnejšia a Američania mali možnosť oboznámiť sa s názormi oboch kandidátov.

Súčasný prezident Donald Trump a Joe Biden boli pokojnejší a disciplinovanejší. Do výraznej miery k tomu prispeli tlmené mikrofóny, ktoré poskytovali neprerušovaný čas na odpoveď u každého kandidáta prvé dve minúty. Potom sa znovu zapli a oponent mohol reagovať a tak došlo k niekoľkým vášnivým momentom. Mikrofóny boli okrem času na odpoveď tlmené asi štyrikrát, no bežný divák to ani nemusel postrehnúť.

zdroj: TASR/AP,Patrick Semansky

Lepšiu prácu odviedla aj moderátorka televízie NBC Kristen Welker, ktorá si oproti moderátorovi stanice FOX News Chris Wallace poradila s kandidátmi oveľa lepšie. Oboch hneď na začiatku vyzvala aby sa správali slušne a rozprávali jeden po druhom. Ak došlo k hádke alebo prerušovaniu, promptne a rázne zakročila. „V prvom rade žiarlim,“ povedal Wallace, keď bol požiadaný o vyjadrenie od Fox News bezprostredne po skončení debaty. „Rád by som bol schopný moderovať  takúto debatu.“

Najdôležitejšou a najdlhšie rozoberanou témou bola korona

Politickí komentátori sa zhodujú, že najdôležitejšiu témou, ktorá bola zároveň najdlhšie diskutovaná, bola pandémia koronavírusu. Téma bola zaradená hneď na začiatok. Ako podotkol New York Times, najviac ľudí pozerá debatu prvú polhodinu a potom stratí záujem.

Welker sa spýtala Trumpa, ako chce riešiť ďalší vývoj pandémie a ten jej nebol schopný jednoznačne odpovedať. Uviedol, že na ceste je vakcína, ktorá príde „veľmi skoro“.  Uviedol, že aj on sa nakazil koronavírusom a dostal terapeutickú liečbu, ktorú by mnohí nazvali ako „liek“. Dodal, že vďaka prekonaniu ochorenia má teraz imunitu, aj keď odborníci sa nevedia zhodnúť, ako dlho potrvá.

Zároveň uviedol, že situácia v štátoch, ktoré mali na začiatku pandémie veľké ohniská ako Florida a Texas, je výrazne lepšia, čo použil ako príklad, že koronavírus odíde. Florida pritom v posledných dňoch hlási opäť vysoký počet nakazených.

Preberám plnú zodpovednosť, uviedol Trump

Trump použil rovnaký argument ako jeho viceprezident Mike Pence v debate viceprezidentov. Uviedol, že Obamova administratíva, ktorej viceprezident bol práve Joe Biden, nezvládla vírus prasacej chrípky H1N1, ktorý zabil vyše 12 000 Američanov. Trump počas celej debaty útočil na Bidenovu politickú kariéru a jeho rozhodnutia s ňou spojené.

Trump vyhlásil, že preberá „plnú zodpovednosť“ za reakciu na vírus, niekoľko mesiacov potom, čo vyhlásil, že nenesie žiadnu zodpovednosť.  Zároveň, hneď uviedol, že on za koronavírus nemôže. „Nie je to moja chyba, že to sem prišlo. Je to chyba Číny,“ uviedol Trump.

Prezident USA  uviedol, že ľudia ľudia sa nemôžu skrývať v pivniciach, a že sa s koronavírusom  musia „naučiť žiť“.  Trump touto hláškou priamo narážal na Bidena, ktorý kampaňoval zo svojej pivnice.

zdroj: TASR/AP, Chip Somodevilla

Biden sa vysmial Trumpovmu komentáru o žití s koronavírusom, pričom sa odvolal sa na státisíce Američanov, ktorí zomreli. „Hovorí, že sa s tým učíme žiť. Ľudia sa s tým učia zomrieť,“ uviedol Biden.

„Stále nemá žiadny plán, žiadny komplexný plán,“ povedal Biden o prezidentovi. Tvrdil, že ak bude prezident Američanov,  bude podporovať občanov, aby nosili rúška, zaviedli rýchle testovanie a stanovili národné normy pre otvorenie škôl a podnikov.

„Ukončím to, postarám sa o to, aby sme mali plán,“ uviedol Biden.

Biden zároveň uviedol, že Spojené štáty čaká „temná zima“ a umrieť môže ďalších 200-tisíc obyvateľov.  „Ktokoľvek, kto je zodpovedný za toľko úmrtí, by nemal zostať prezidentom Spojených štátov amerických,“ uviedol Biden. Zdvihol masku a uviedol, že rozsiahle zavedenie  nosenia rúška mohlo zachrániť 100 000 životov.

Trump chce Obamacare stále nahradiť, nie je známe čím

Okrem koronavírusu boli dôležité témy ekonomika, minimálna mzda, migrácia a rasizmus.

 Trump vyčítal Bidenovi, že by ako prezident nechal všetko zatvorené, čo by položilo na kolená americkú ekonomiku. „Musíme sa otvoriť.“

Na pretras prišla aj téma podpory ťažby ropy, ktorá je kľúčová hlavne v štátoch, kde sú výsledky predvolebných  prieskumov tesné, ako napríklad v Texase. Trump Bidenovi vyčítal, že chce zrušiť štátnu podporu.  Biden sa zas na oblátku pustil do témy životného prostredia, ktorému sa podľa neho prezident nevenuje dostatočne.

Kandidáti sa nezhodli ani na téme minimálnej mzdy, ktorá sa nezvýšila od roku 2009.

 Trump na otázku moderátorky, že oddelil vyše 500 detí od svojich rodičov, hneď pretočil na Bidenovu imigračnú politiku, ktorá nebola ideálna.

Na pretras sa dostala aj téma zdravotného poistenia, kde Trump uviedol, že chce aby bola dostupná lepšia zdravotná starostlivosť každému, ktorá by nahradila Obamacare. Žiaden konkrétny plán ale neuviedol a namiesto toho začal útočiť na progresívne krídlo demokratickej strany.

Kandiduje proti niekomu inému

„Myslí si, že kandiduje proti niekomu inému,“ povedal Biden. Tým narážal na Trumpove zmienky o tom, že demokratická strana je ovládaná progresívnejšími kandidátmi, ako je Bernie Sanders. Trump aj v debate narážal na hviezdu progresívnych demokratov Alexandriu Ocasio-Cortez (prezývaná AOC) a na ďalšie tri progresívne senátorky inej farby pleti, ktoré nazval, ako zvykne nazývať aj FOX News, AOC plus tri. Senátorky sú obľúbeným cieľom prezidenta.

V diskusii nechýbala ani téma rasizmu. Trump odmietol obvinenia, že by bol rasista. „Nikto neurobil viac pre čiernu komunitu,“  uviedol Trump o sebe, „okrem Abrahama Lincolna.“ Zároveň dodal, že Bidenova rasová politika bola katastrofa, a že mal nazvať Afroameričanov „superpredátormi“.  

Biden poprel, že by dakedy povedal tieto slová. „Naleje palivo do každého rasistického ohňa, každého,“ uviedol na slová prezidenta.

 

Veľkou témou bola aj zahraničná politika, kde Biden obvinil Trumpa, že má nadštandardné vzťahy s diktátormi. Biden porovnal „dobrý vzťah“, ktorý má Trump s Kimom Čong-unom, so vzťahom Ameriky s Hitlerom „predtým, ako v skutočnosti napadol Európu“. Biden prezidentovi vytýkal aj vzťahy s Ruskom, pričom Trump dlhodobo čelí obvineniam, že k moci mu dopomohol priamo Putin. Bidenovi pomohli zverejnené informácie o prezidentovom právnikovi Rudym Giulianianmi, ktorý mal blízko k ruským tajným službám.

Trump znovu napádal Huntera Bidena

Trump Bidenovi neostal nič dlžný a napadol jeho syna Huntera, ktorý mal počas toho, ako bol jeho otec viceprezidentom, uzatvárať podozrivé obchody s Činou. Biden teraz čelí škandálu po tom, čo vyplávali na verejnosť emaily jeho syna práve o obchodoch s Čínou. Niektorí obviňujú aj samotného bývalého prezidenta, že vzal čiastku za sprostredkovanie obchodu. „Majú dokonca vyhlásenie, že veľkému mužovi musíme dať 10 percent. Myslím si, že si práve ty ten veľký muž,“ uviedol Trump.

Trump si dokonca do javiska pozval bývalého obchodného spoločníka Bidena, čím zopakoval gesto z roku 2016, keď do javiska zavolal údajné obete sexuálneho obťažovania Billom Clintonom, aby sa dostal svojmu rivalovi pod kožu.

 „Nejde o jeho rodinu ani o moju rodinu. Reč je o vašej rodine,“ uviedol Biden, ktorý neprestal napádať dane prezidenta, ktorý mal v roku 2016 zaplatiť 750 amerických dolárov na dani z príjmu. Do pozornosti sa dostal aj bankový účet prezidenta, ktorý má zriadený v Číne.

Voľby budú hlasovaním o charaktere tejto krajiny

V záverečnej reči sa Trump sústredil na ekonomiku a na porazenie koronavírusu. „Budete mať depresiu, ako ste ju nikdy nevideli,“ uviedol Trump na adresu potenciálneho víťazstva Bidena a jeho dopadov na ekonomiku.

„Tento rok sa bude hlasovať o charaktere tejto krajiny,“ uvádza Biden v záverečnej reči. „Slušnosť, česť, rešpekt, dôstojné zaobchádzanie s ľuďmi, zabezpečenie rovnomernej šance pre každého, a ja sa postarám o to, aby ste to dosiahli,“  povedal bývalý viceprezident, ktorý po celý čas tvrdil, že chce byť prezident všetkých  a nevidí „červené a modré štáty“, čo si vypožičal od Baracka Omabu.

Podľa prieskumu vyhral debatu Biden

Politický komentátori sa zhodli, že jediné čo Biden potreboval bolo, aby si to nejako výrazne nepokazil, čo sa mu podarilo. Biden naďalej vedie v prieskumoch a rekordne veľa ľudí už odvolilo. Naopak, otočiť potreboval Trump, ktorý je v prieskumoch výrazne za Bidenom. Prezidentova umiernená rétorika mohla pomôcť umierneným republikánom v rozhodnutí, či ho voliť alebo nie. Naopak, u svojich radikálnych priaznivcov si touto rétorikou mohol pohoršiť.

Podľa prvého prieskumu CNN si viac ako polovica opýtaných myslí, že debatu vyhral Joe Biden. Celkovo 53% voličov, ktorí sledovali diskusiu, uviedlo, že Biden vyhral debatu, zatiaľ čo 39% uviedlo, že prezident Donald Trump.

Najhoršia debata v histórii. Trump s Bidenom sa prekrikovali ako tetky na trhu

„Dnes Joe Biden pripomenul Amerike, ako vyzerá súcit a slušnosť. Zatiaľ čo sa prezident Donald Trump pokúsil útočiť na Bidenovu rodinu a nastoliť konšpiračné teórie o jeho financiách, Biden neustále obracal otázky týkajúce sa týchto otázok od svojej rodiny a smerom k americkým rodinám.

Voličom nezáleží na Bidenovom synovi, ani na finančníkoch z Wall Street, ani na Alexandrii Ocasio-Cortez. Záleží im na tom, aby ich rodiny boli živé a v bezpečí pred Covidom a aby zostali zamestnané. Biden zvíťazil v noci, pretože sa sústredil na problémy, na ktorých záleží najviac,“ okomentovala debatu politiká komentátorka CNN SE Cupp, ktorá si myslí, že debatu vyhral Biden.

Zdroje: New York Times, CNN, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK