Slováci čakajú v poradovníku na štátne nájomné byty. Tieto podmienky musíš splniť
- Registrácia záujemcov o nájomné byty s podporou štátu bola úspešne spustená
- Tieto byty predstavujú nový model v oblasti bývania

- Registrácia záujemcov o nájomné byty s podporou štátu bola úspešne spustená
- Tieto byty predstavujú nový model v oblasti bývania
Dobré správy pre mnohých Slovákov. Registrácia záujemcov o nájomné byty s podporou štátu bola úspešne spustená. Od soboty 1. februára sa do poradovníka zapísalo približne tisíc záujemcov, informuje SITA.
Takéto sú kritériá
„Štátom podporované nájomné bývanie je určené pre každého, kto spĺňa kritériá stanovené zákonom a nariadením vlády. Postavenie nájomcu môže získať fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 18 rokov s trvalým, prechodným alebo iným obdobným pobytom na Slovensku. Diskvalifikačným kritériom je, ak je záujemca evidovaný ako dlžník voči verejnému sektoru, je voči nemu vedená exekúcia, alebo nespĺňa príjmové limity,“ hovorí generálna riaditeľka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Eva Lisová.
Štátom podporované nájomné bývanie predstavuje nový model v oblasti bývania, ktorý ponúka štandardné nájomné byty s regulovaným nájomným. Na slovenskom realitnom trhu chýba podľa odhadov až 500 000 bytov. Cieľom tejto iniciatívy je zabezpečiť dostupné bývanie pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpu bytu na hypotéku ani platenie vysokého komerčného nájmu.
V západnej Európe je výstavba nájomných bytov výrazným trendom, pričom minimálne 10 %, v niektorých krajinách až 30 či 40 % bytov tvorí práve nájomné bývanie.
Na Slovensku však v dôsledku historického vývoja až 90 % ľudí vlastní nehnuteľnosť. Tento stav sťažuje situáciu na trhu práce, pretože vlastníctvo nehnuteľnosti často obmedzuje mobilitu pracovnej sily a znižuje ochotu ľudí sťahovať sa za pracovnými príležitosťami.
„Sme tu aj preto, aby sme tento stav zmenili. Po prešľapovaní v uplynulých rokoch sa začína projekt nájomných bytov rozbiehať. Ako príklad môžu poslúžiť Košice, kde sa podarilo vytvoriť podmienky na výstavbu 5 400 nájomných bytov v horizonte 10 rokov v spolupráci s Agentúrou štátom podporovaného nájomného bývania, košickej samosprávy a rakúskeho investora. Maximálnu podporu nám poskytuje aj vláda Slovenskej republiky a priamo premiér Robert Fico, ktorý označil tému nájomného bývania za jednu zo svojich priorít,“ vysvetľuje Eva Lisová.
Dodáva tiež, že prvých 70 bytov v projekte Ovocné sady, nachádzajúcom sa v bratislavskej mestskej časti Ružinov, bude nájomníkom odovzdaných v priebehu prvého polroka 2025.
Nájomné byty v metropole východu
Ako sme spomenuli už vyššie, ambiciózny plán výstavby nájomného bývania v Košickom regióne dostal zelenú. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyjadril podporu projektu rakúskeho investora, ktorý v spolupráci s mestom Košice plánuje v priebehu nasledujúcich desiatich rokov postaviť približne 5 400 nových bytov. Podľa predsedu vlády prešiel tento zámer diskusiou na vysokej úrovni, informuje TASR.
Vo štvrtok 16. januára sa v Košiciach stretli kľúčoví predstavitelia projektu – zástupcovia Ministerstva dopravy SR, Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB), mesta Košice, Košickej arcidiecézy a investora. Nové bytové jednotky majú vzniknúť nielen v metropole východu, ale aj v obci Valaliky, kde sa pripravuje výstavba závodu automobilky Volvo.
Premiér Robert Fico uviedol, že prvá etapa projektu v Košiciach, zahŕňajúca 1 700 bytov, je veľmi dobre pripravená a považuje ju za realistickú.
„Myslím si, že sme prekonali všetky administratívne, zákonné prekážky a môžeme sa s plnou vervou pustiť už do reálnej realizácie tohto projektu,“ uviedol Fico. Zdôraznil, že nepôjde o sociálne, ale o štandardné nájomné byty. Zároveň vyjadril pripravenosť rokovať o odstránení prípadných prekážok, ak to bude potrebné.
„Začíname veľmi intenzívne diskutovať, ako využiť naakumulované zdroje v 2. a 3. pilieri dôchodkového sporenia,“ avizoval s tým, že o tom hovoril aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. „Samotné spoločnosti, ktoré spravujú 2. a 3. pilier, hovoria, že určitý objem zdrojov by sa mohol použiť na výstavbu nájomných bytov,“ doplnil premiér.
Podľa neho predstavuje projekt významný investičný stimul pre slovenskú ekonomiku a zároveň výhodnú spoluprácu pre všetky zainteresované strany – mesto, štát aj investora.
Čítajte viac z kategórie: Nehnuteľnosti
Zdroje: SITA, TASR, Archív Startitup