Dôvera Slovákov v našu vládu preráža dno. Prezidentke fandí najmä jedna skupina ľudí

  • NR SR dôveruje 27 % obyvateľov, pri lokálnych politikoch je to až 58 %
  • Zuzane Čaputovej dôveruje až 57 % žien a 45 % mužov
  • Nižšiu dôveru k inštitúciám pociťujú občania maďarskej národnosti
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová, TASR/Pavol Zachar TASR/Jakub Kotian
  • NR SR dôveruje 27 % obyvateľov, pri lokálnych politikoch je to až 58 %
  • Zuzane Čaputovej dôveruje až 57 % žien a 45 % mužov
  • Nižšiu dôveru k inštitúciám pociťujú občania maďarskej národnosti

Dôvera Slovákov voči vláde a Národnej rade (NR) SR je nižšia než voči primátorom, starostom a poslancom mestských a obecných zastupiteľstiev. Zatiaľ čo vláde aktuálne dôveruje len necelá štvrtina populácie a NR SR 27 percent obyvateľov, pri lokálnych politikoch je to až 58 percent.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre organizáciu Transparency International Slovensko (TIS) v druhej polovici novembra na vzorke 1 005 respondentov. TIS o tom informuje na sociálnej sieti.

Výrazne vyššiu dôveru ako vláda a parlament požívajú v priemere aj predsedovia samosprávnych krajov (43 percent) a krajskí poslanci (41 percent). Prezidentke SR Zuzane Čaputovej rozhodne alebo skôr dôveruje necelých 52 percent opýtaných.

Pri všetkých siedmich volených inštitúciách deklarovali vyššiu mieru dôvery ženy a vysokoškolsky vzdelaní ľudia a až na komunálnu úroveň aj ľudia s vyššími príjmami.

„V prípade prezidentky je rozdiel medzi pohlaviami najmarkantnejší – dôveruje jej 57 percent žien a 45 percent mužov,“ priblížilo TIS. Naopak, nižšiu dôveru k inštitúciám pociťujú občania maďarskej národnosti. Z hľadiska volebných preferencií predovšetkým voliči hnutia Republika, ĽSNS a nevoliči.

Na komunálnej úrovni ľudia v priemere viac veria starostom a poslancom malých dedín ako primátorom a poslancom veľkých a anonymnejších miest.

Najhoršie z tohto porovnania vychádzajú primátori Bratislavy a Košíc, ktorým v priemere dôveruje len necelých 44 percent obyvateľov týchto miest. „Aj takáto miera dôvery je však stále podstatne vyššia ako v prípade vlády či parlamentu,“ doplnila organizácia.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie