Mutant omikron sa blíži ku Slovensku, potvrdili ho už dvaja naši susedia

  • Česká republika zaznamenala prvý prípad koronavírusu s novým variantom
  • Tento variant identifikovali aj v Portugalsku či Škótsku
  • K dnešnému dňu bol variant omikron potvrdený aj v susednom Rakúsku
VB potvrdila už tretí prípad nákazy omikronom
VB potvrdila už tretí prípad nákazy omikronom, TASR/Matt Dunham
  • Česká republika zaznamenala prvý prípad koronavírusu s novým variantom
  • Tento variant identifikovali aj v Portugalsku či Škótsku
  • K dnešnému dňu bol variant omikron potvrdený aj v susednom Rakúsku

Česká republika eviduje prvý potvrdený prípad nového variantu koronavírusu. Mutáciu omikron v pondelok definitívne potvrdili testy u ženy z Liberca, ktorá mala pozitívny výsledok v dvoch skorších testoch. Informuje o tom v pondelok spravodajský portál TN.cz. Nakazená žena narodená v roku 1961 sa podľa libereckej nemocnice vrátila z dovolenky v Namíbii s medzipristátiami v Juhoafrickej republike a v Dubaji.

Variant s pôvodným označením B.1.1.529 prvý raz nahlásili WHO z Juhoafrickej republiky v stredu 24. novembra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila variant omikron medzi tzv. varianty vzbudzujúce obavy vzhľadom na ich možnú vyššiu infekčnosť.

Zdravotnícke úrady v Portugalsku v pondelok oznámili, že medzi členmi profesionálneho futbalového klubu identifikovali 13 prípadov nákazy variantom omikron. Jeden z pozitívne testovaných hráčov lisabonského klubu Belenenses nedávno vycestoval do Juhoafrickej republiky, kde nový variant identifikovali ako prví.

Škótska vláda v pondelok potvrdila, že identifikovala šesť nových prípadov, čím sa celkový počet potvrdených infekcií v Spojenom kráľovstve zvýšil na deväť. Prvé nové prípady hlásili počas víkendu aj Austrália, Holandsko a Kanada.

Vo Francúzsku evidujú osem podozrivých prípadov nákazy novým variantom. Týkajú sa ľudí, ktorí nedávno cestovali do južnej Afriky. Testy už ukázali, že sú pozitívni na koronavírus, avšak ani na jeden z jeho predchádzajúcich variantov. Zdravotnícke úrady v pondelok informovali, že výsledky následných genetických testov môžu byť známe až o niekoľko dní. V prípade, že sa podozrenia potvrdia, budú to prvé známe prípady nového variantu vo Francúzsku.

Omikron aj v Rakúsku

Výskyt koronavírusového variantu omikron oficiálne potvrdili aj v Rakúsku. V prípade z Tirolska „s istotou“ ide o variant s vedeckým označením B.1.1.529, uviedlo v pondelok rakúske ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra APA.

Tirolské úrady podozrivý prípad ohlásili ešte v sobotu večer. Infekciu zistili u osoby, ktorá bola po príchode z cesty v južnej Afrike pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 a v tom čase nepreukazovala žiadne príznaky, píše TASR.

Variant koronavírusu omikron zaznamenali vo svete už pred niekoľkými dňami, pripomína APA. Svetová zdravotnícka organizácia podľa vlastných vyjadrení pracuje na vyhodnotení vplyvu variantu na existujúce protiopatrenia, akými sú očkovacie látky.

Doposiaľ stále nie je jasné, či je variant v porovnaní s inými variantmi koronavírusu ľahšie prenosný alebo spôsobuje ťažší priebeh ochorenia.

Slovensko vzorky sekvenuje

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nový variant vírusu SARS-CoV-2 s názvom omikron zatiaľ na Slovensku nepotvrdil. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Doplnila, že úrad sekvenuje pozitívne vzorky od Slovákov, ktorí prišli z potencionálne rizikových krajín prioritne. Do pondelka do 12:00 hod. na výzvu zareagovalo približne 120 takýchto ľudí.

„Vzhľadom na nový variant omikron sme prispôsobili organizáciu sekvenovania vzoriek tak, aby pozitívne vzorky od ľudí, ktorí prišli z potenciálne rizikových krajín boli sekvenované prioritne,” uviedla Račková.

Doplnila, že úrad zároveň sekvenuje aj všetky pozitívne vzorky od osôb, ktoré sa zaregistrovali v systéme eHranica. V prípade laboratórneho potvrdenia nového extrémne infekčného variantu omikron budú verejnosť okamžite informovať.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie