Nie je to nemožné: Dovolenka pri vode môže byť aj lacná, aj na Slovensku

  • COVID-19 zmaril plány mnohých Slovákov na dovolenku pri vode v zahraničí
  • Prinášame ti päť slovenských destinácií, kde môžeš zažiť dovolenku pri vode a aj lacnú
dovolenka voda
Unsplash/TASR, Tyler Nix,Dušan Hein
  • COVID-19 zmaril plány mnohých Slovákov na dovolenku pri vode v zahraničí
  • Prinášame ti päť slovenských destinácií, kde môžeš zažiť dovolenku pri vode a aj lacnú

Vo svete zúri pandémia koronavírusu, ktorá má dopad aj na dovolenky mnohých Slovákov. Lacnú dovolenku pri vode môžeš zažiť aj na Slovensku, nemusíš preto cestovať do zahraničia. Môžeš si vybrať z množstva aquaparkov, jazier alebo priehrad.

Rozhodnúť sa môžeš na základe toho, či preferuješ súkromie a menej ľudí vo svojom okolí alebo naopak teplejšiu vodu s množstvom atrakcií, ale i s väčším množstvom ľudí.

Ak si vyberieš pre dovolenku jednu z  vodných priehrad, je dobré si preveriť aj kvalitu jej vody. O prírodných plochách s najlepšou kvalitou vody sme už písali

Liptovská Mara

Liptovská Mara, alebo tiež Liptovské more i Slovenské more, je umelo vybudovaná vodná nádrž. Postavená bola komunistami v 60. až 70. rokoch minulého storočia v súvislosti s protipovodňovou ochranou. Liptovská Mara je oproti svojej severnejšej kolegyni Oravskej priehrade o čosi teplejšia, no teplotu vody ako na Duchonke nečakaj. Na Mare sa dá okúpať na mnohých miestach zadarmo, no pozor na súkromné pozemky.

Ak chceš kempovať, môžeš tak učiniť v kempe v Liptovskom Trnovci, kde jedna noc pre dospelého vo vlastnom stane stojí 7 eur.

Liptovská Mara ponúka viacero možností ako zabiť nudu. Povoziť sa môžeš na lodi na vyhliadkovej plavbe alebo na motorovom člne, prípadne na vodnom skútri. Pre milovníkov adrenalínu sú k dispozícii adrenalínové zážitky ako Flyboard, nafukovací banán, Wakesurfing a Kneeboard.

Miernejšie povahy sa môžu povoziť na vodnom bicykli, kajaku alebo na hite tohto leta paddle boarde. Okrem toho môžeš spoznať krásnu prírodu Liptova alebo navštíviť niektorú z historických pamiatok alebo múzeí. Pozor ale na ceny, Liptov je v niektorých segmentoch skoro taký drahý ako Bratislava, a to vďaka turistom. Priemerná cena ubytovania v Liptovskom Mikuláši v trojhviezdičkovom hoteli na noc je 68 eur. Lacnejšie ubytovanie sa dá nájsť v penziónoch za 15 až 20 eur na noc.

zdroj: TASR/Dušan Hein

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Duchonka

Duchonka je oproti Liptovskej Mare oveľa teplejšia aj oveľa lacnejšia, no zároveň má menej voľnočasových aktivít. Nachádza sa v pri obci Prašnice v okrese Topoľčany. Svoje zlaté časy zažila hlavne za komunizmu.

Duchonka ponúka okrem kúpania aj člnkovanie a vodný bicykel. V areáli kempingu sa dá zahrať aj paintball. Duchonka je ideálna na výlety na bicykli do okolia. Na bicykli môžeš navštíviť neďaleké hrady medzi, ktoré patrí Topoľčiansky hrad, Oponický hrad a Uhrovecký hrad. Navštíviť môžeš aj Topoľčany a Národný žrebčín v Topoľčiankach. Časť žrebčínu leží na území zámku Topoľčianky, kde je v súčasnosti zriadené aj múzeum.

Zámok bol obľúbeným miestom letných dovoleniek československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorý si z neho urobil letné sídlo.

Ak chceš kempovať, môžeš tak urobiť v kempe Duchonka, kde je poplatok na dospelého 3,50 eur za noc plus poplatok za stan 2,50 eur. Priemerná cena trojhviezdičkového hotela je 61 eur. V neďalekých Topoľčanoch je to výraznejšie lacnejšie, priemerná cena na noc sa pohybuje na úrovni 43 eur.

zdroj: Slovenský cestovateľ/Vladimír Grežo

zdroj: TASR/Michal Svítok

Veľká Domaša

Veľká Domaša patrí k najteplejším vodným nádržiam Slovenska s teplotou vody 23 °C. Vybudovaná bola v 60. rokoch minulého storočia. Okrem plávania si môžeš vybrať z rôznych športových aktivít ako windsurfingu, kajaku alebo paddleboardu.

Na Domaši začala minulá rok premávať výletná loď po 26 rokoch. Loď Bohemia pochádza z Prahy a aby ju dopravili na východne Slovensko, musela precestovať rieky a kanály 7 európskych štátov. O príbehu lode a jej cesty na Domašu je natočený dokonca aj dokumentárny film.

Domaša so svojou pestrou diverzitou rýb je rajom aj pre rybárov. V priehrade žije 23 druhou rýb.

Na brehoch jazera je päť rekreačných stredísk, v ktorých sa dá ubytovať alebo aj stanovať. Ceny ubytovania sa pohybujú od 30 eur do 80 eur. Najviac sa oplatí prenajať chatku rovno v kempe. Cena štvormiestnej chatky je 40 eur na noc.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vrbov Thermal Park

Termálne kúpalisko Vrbov Thermal Park sa nachádza v blízkosti mesta Kežmarok. Kúpalisko je pomerne neznáme v celoslovenskom ponímaní a vyhľadávajú ho hlavne seniori pre liečivé účinky vody, ktorá obsahuje veľa minerálnych prvkov. Kúpalisko disponuje desiatimi bazénmi, z toho sú štyri detské a dve sedacie, ideálne pre relax.

Teplota vody v bazénoch sa pohybuje od 26 °C do 38 °C. Návštevníci môžu podstúpiť aj thajskú masáž. V samotnom areáli kúpaliska je možné sa ubytovať v bungalovoch. Cena bungalovu pre dve osoby aj celodenným vstupom do kúpaliska je 69 eur. Samostatný celodenný vstup na kúpalisko stojí 17 eur.

Priemerná cena trojhviezdičkového hotela v okolí Kežmarku je 75 eur na noc.  V okolí sa dajú nájsť aj penzióny, ktoré sú výrazne lacnejšie. Cena jednej noci v nich sa pohybuje na úrovni 30 eur.

Okrem kúpania sa vo Vrbovom sa dá v okolí Kežmarku vybrať na turistiku alebo preskúmať historické pamiatky napríklad Kežmarský hrad.

zdroj: Vrbov Thermal Park

zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Vadaš Thermal Resort (Štúrovo)

Štúrovo patrí k jedným z najvyhľadávanejších  dovolenkových rezortov Slovákov. Obľúbenosť si získalo hlavne kvôli teplému počasiu a cenovej dostupnosti. Aquapark ponúka 12 bazénov, z toho 7 vonkajších.

Okrem toho sa v aquaparku nachádza aj šesť toboganov, ktoré si užijú všetky vekové skupiny. Celodenný vstup do aquaparku stojí 11 eur, pri zakúpení online sú vstupenky lacnejšie. Ubytovať sa dá rovno v areáli aj v hoteli patriacemu ku rezortu.  V okolí Štúrova je tiež množstvo ubytovacích kapacít, kde sa dá prenocovať. Priemerná cena trojhviezdičkového hotela v okolí Štúrova je 67 eur. Penzióny sú lacnejšie, ubytovať sa dá aj za 20 eur na noc.

Okrem aquaparku sa v okolí Štúrova dá navštívi mestské múzeum alebo sa vybrať na turistiku do prírodnej rezervácie Burdov. Zo Štúrova sa dostať aj do maďarského Ostrihomu cez most Márie Valérie, kde sa dajú navštíviť tamojšie historické pamiatky.

zdroj: TASR/Ladislav Vallach

zdroj: TASR/Ladislav Vallach,
Zdroje: Mara Camping, Duchonka Camping, Plavby Domaša, Slovakia Travel, Vrbov Thermal Park, Vadaš Thermal Resort

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK