10 prírodných vodných plôch s najlepšou kvalitou vody na kúpanie

  • Keď sa ideš kúpať do nejakej z vodných plôch, ideálne je vopred zistiť, ako je na tom s kvalitou vody
  • Vybrali sme pre teba 10 prírodných vodných plôch, ktoré od Úradu verejného zdravotníctva získali najvyššie hodnotenie v kvalite vody
jazerá
Unsplash/Pietra Schwarzler/Alice Triquet
  • Keď sa ideš kúpať do nejakej z vodných plôch, ideálne je vopred zistiť, ako je na tom s kvalitou vody
  • Vybrali sme pre teba 10 prírodných vodných plôch, ktoré od Úradu verejného zdravotníctva získali najvyššie hodnotenie v kvalite vody

Ak nemáš nič na práci a nevieš, čo s voľným časom, odporúčame ti zájsť ku vode. Kúpaliská už môžu byť celkom ohrané, zaujímavejšou alternatívou sú prírodné vodné plochy. Dokopy máme na Slovensku prevažne od 1. 7. do 31. 8. k dispozícií 29 voľných plôch, nie všetky sú ale určené na kúpanie. O kvalite vody každý týždeň informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR) na čele s hlavným hygienikom Jánom Mikasom. 

Aby si mal istotu, že sa po vykúpaní nedostaneš do poriadnych problémov, pozreli sme sa na to, ktoré slovenské vodné plochy oplývajú najlepšou kvalitou vody. ÚVZSR kvalitu vody v týchto plochách kategorizoval ako „výbornú“ a udelil jej najviac, teda tri hviezdičky. 

Zlaté piesky 

Zlaté piesky patria medzi obľúbené prírodné kúpalisko nielen u Bratislavčanov, ale aj domácich turistov. Okrem kúpania si môžeš požičať vodné plavidlo alebo sa zabaviť na vodnom tobogáne. Spolu s priateľmi si na Zlatých pieskoch môžete zahrať plážový volejbal alebo tenis na špeciálnom tenisovom kurte. 

Dobrou správou je, že v lokalite môžeš dokonca aj dovolenkovať. K dispozícii sú chatky, v ktorých sa dá ubytovať a rovnako aj stravovacie služby, takže od hladu určite neumrieš. Vstupné do tohto areálu sú 4 eurá na dospelú osobu. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa WAKELAKE (@wakelakegs),

Drieňok – Teplý vrch 

Vhodný na kúpanie je aj Drieňok – Teplý vrch. Ide o rekreačný areál v regióne Gemer – Malohont. Táto vodná nádrž je považovaná za jednu z najteplejších na Slovensku. Ideálne je ubytovať sa priamo v areáli, cena za izbu bez TV a Wi-Fi pripojenia stojí 12,50 eur na osobu. V komplexe sa nachádza aj reštaurácia, kde môžeš zájsť na obed či večeru. 

Na svoje si prídu ako milovníci pohody a pokoja, tak aj adrenalisti. Na väčšine fotografií z tohto miesta uvidíš ľudí stojacích na paddle boarde. Presne tak, v areáli si môžeš zapožičať paddle board a rovnako aj pádlo, vestu, leash či suchý vak. Ak ti stačí ležérne plávanie, miesto je pre teba rovnako ideálne. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IFA (@ifkaem),

Zelená Voda 

Zelená voda je jazero s možnosťou plávania v Novom Meste nad Váhom. Okrem toho, že oplýva dobrou kvalitou vody, návštevníkom ponúka priestor na šport, rekreáciu a dokonca aj ubytovanie. Pokiaľ máš kemp, môžeš tam pokojne aj kempovať. K dispozícii je ubytovanie v domčekoch, penziónoch, ale aj hoteloch. 

Z miesta to nie je ďaleko na turistiku do rôznych oblastí. Športovo vyžiť sa môžeš však aj priamo v areáli, kde je možnosť zahrať si tenis, malý futbal, plážový volejbal, môžeš si skúsiť vodné bicyklovanie alebo rybolov. V blízkosti areálu môžeš na vlastnej koži okúsiť pocit z paraglidingu alebo zažiť vyhliadkový let. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Artur Tertyshnyi (@dirty_antuan),

Veľké Kolpašské jazero 

Iba málokto vie o tomto čarovnom jazere, ktoré obklopuje nádherná príroda Pohronia a Štiavnických vrchov, neďaleko Banskej Štiavnice. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o ošumelú lokalitu, v skutočnosti je ale kvalita vody veľmi dobrá a na mieste dokonca nájdeš aj kabínky na prezlečenie.

Už päť rokov je pri jazere vybudovaná moderná pláž s mólom, ktorej sa potešia najmä fanúšikovia leňošenia či opaľovania. Rovnako, ako v prípade predchádzajúcich areálov, aj tu si môžeš rezervovať ubytovanie za pomerne priateľskú sumu. Cena na osobu sa pohybuje od 9 do približne 30 eur na noc v závislosti od toho, či sa ubytuješ v hoteli alebo útulnej chatke. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stanislav Beňo (@zlobath),

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vďaka svojmu celkovému objemu najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Na svoje si prídu plavci, rybári, vodní športovci, ale aj milovníci vyhliadkových plavieb. Na severnom brehu sa nachádza rekreačné stredisko Liptovský Trnovec, ktoré je ako stvorené pre všetkých dovolenkárov. Ideálne je v tejto lokalite kempovať a užívať si ako aktívnu, tak aj pasívnu dovolenku. 

Iba málokoho zanechá chladným liptovská architektúra či tradičné liptovské špeciality, ktoré jednoducho musíš ochutnať. V blízkosti sa nachádza množstvo miest, ktoré sa oplatí vidieť, obzvlášť Havránok, múzeum v prírode pri priehrade alebo ZOO kontakt. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Kaczor (@suhajko_z_liptova),

Veľká Domaša 

Veľkej Domaši sa tiež hovorí Zelená perla východného Slovenska. Okrem možnosti kúpania sa v kvalitnej vode tu môžeš chytať aj ryby. Pri plávaní môžeš natrafiť na kapra, šťuku, zubáča či sumca, ktorým sa v lokalite mimoriadne dobre darí. K dispozícii máš až päť rekreačných stredísk, ktoré sa nachádzajú na brehu vodnej nádrže, a to Valkov-Tíšava, Dobrá, Poľany, Holčíkovce a Nová Keľča. 

Aj táto vodná nádrž patrí medzi najteplejšie na Slovensku. Všetci fanúšikovia windsurfingu alebo plávania by tam určite mali zavítať a keď už nie kvôli športu, tak kvôli bohatému nočnému života, diskotékam či iným podujatiam.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Kľučár (@marek_klucar),

Zemplínska Šírava

Napriek tomu, že sa na Zemplínskej Šírave v sobotu utopili dvaja mladíci, táto lokalita patrí medzi obľúbené miesta pre väčšinu východniarov. Ako aj Veľká Domaša, tak aj Šírava má okrem dobrej vody aj množstvo rekreačných stredísk, kde si môžeš užiť parádne letné počasie alebo dokonca týždňovú dovolenku. 

Môžeš si zapožičať vodné lyže alebo udicu a venovať sa svojim obľúbeným činnostiam. Dokonca sa môžeš vydať aj na turistiku do Vihorlatských vrchov. Dobrou správou je, že si tiež môžeš zapožičať windsurf alebo vodný skúter a zažiť poriadnu zábavu. Ubytovanie v lokalite opäť závisí od typu a miesta, kde chceš bývať. Zvyčajne sa ale cena na osobu pohybuje od 9 do vyše 50 eur za noc. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Norbert Sekela (@norbert_sekela),

Ružín 

Vodná nádrž Ružín je perfektným miestom pre všetkých, ktorí milujú prírodu, chcú turistikovať a po poriadnom fyzickom výkone si užiť príjemnú vodu. Nádrž je obkolesená nádhernou prírodou a nepochybnou dominantou je vrch Sivec, z ktorého je výhľad na celú vodnú nádrž. Výhodou oblasti je, že je pomerne nedotknutá civilizáciou a je iba nepravdepodobné, že tam nájdeš „hlavu na hlave“. 

Okrem oddychovania či plávania sa môžeš vydať na plavbu po nádrži. Doplaviť sa môžeš až na skalnatý Ostrov lásky či Malý ostrov. Zaujímavosťou je, že oba ostrovy vyrastajú doslova z tmavých hlbín vody. Samozrejme, oblasť je ideálna aj pre rybárov. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ružín Slovensko (@ruzin_slovakia),

Pod Bukovcom 

Vedel si, že aj ďalšia z vodných plôch s najlepšou kvalitou vody sa nachádza na východe? Vodná nádrž Pod Bukovcom je od Košíc vzdialená len približne 5 kilometrov. Pre návštevníkov sú k dispozícii dve pláže. Jedna z nich, kamienková, nazývaná Woow Plaz Bukovec, ti ponúkne plážové ihriská, ležadlá či loďky. Nevýhodou je, že táto pláž je neplatená. Na druhej strane, Pláž Beach Bukovec si môžeš užiť úplne zadarmo.

Čistotu vodu dosvedčuje prítomnosť rakov, ktoré sú prírodnými indikátormi čistého životného prostredia. Pokiaľ ťa nebaví plávanie a vylihovanie na pláži, môžeš si zašportovať. Pre návštevníkov sú totiž k dispozícii športové ihriská a pre deti zase detské ihriská. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivan Fabiny (@i_fbn),

Šulianske jazero 

Z východu sa napokon vrátime späť na západ k Šulianskemu jazeru v obci Bodíky. Jazero je vhodné pre potápačov, nakoľko v niektorých miestach je až 15 metrov hlboké. Lokalitu si ale užívajú aj fanúšikovia windsurfingu či jachtingu. Nevýhodou je, že štrkové pláže nie sú príliš upravené a tak si treba dávať veľký pozor, výhodou je zase fakt, že za vstup nič neplatíš. 

Rovnako, ako všetky doposiaľ spomenuté jazerá či vodné nádrže, aj Šulianske jazero je Úradom verejného zdravotníctva SR klasifikované ako jazero s najlepšou kvalitou vody a získali tri hviezdičky značiace „výbornú“ kvalitu vody. Ak ťa naše tipy zaujali, neváhaj a na dané miesta zavítaj. Nikdy nebol lepší čas na objavovanie Slovenska. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Malý žitný ostrov / Szigetköz (@maly.zitny.ostrov_szigetkoz),

Zdroje: Kam na výlet/Zlaté piesky, Drieňok Teplý vrch, Zelená Voda, Travel Guide/Veľké Kolpašské jazero, Visit Liptov, Slovakia Travel/Veľká Domaša, Travel Guide/Zemplínska Šírava, Slovenský raj, Keturist, Kam na výlet/Šulianske jazero

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech