Dovolenka ťa tento rok vyjde drahšie. Obľúbené krajiny Slovákov zavádzajú bič na turistov (ZOZNAM)

  • Vyššími poplatkami bojujú krajiny s nadmerným množstvom turistov
  • V týchto destináciách zaplatíš viac
letisko výlet dovolenka tenerife sicília euro peniaze
Ilustračná fotografia Unsplash/Andreas M, Hans Ripa
  • Vyššími poplatkami bojujú krajiny s nadmerným množstvom turistov
  • V týchto destináciách zaplatíš viac

Plánuješ letnú dovolenku? Okrem výberu destinácie, ubytovania a aktivít nezabudni zistiť, či tebou vybraná destinácia nezaviedla turistickú daň. Mnoho obľúbených turistických miest v boji proti masovému turizmu a jeho dopadom na životné prostredie a infraštruktúru zavádza poplatky pre turistov.

Pozreli sme sa preto na obľúbené destinácie Slovákov, ktoré pýtajú od turistov peniaze navyše. 

Turizmus je pre mnohé krajiny a regióny dôležitým zdrojom príjmov a zamestnanosti. No v posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s fenoménom nadmernej turistiky, ktorá prináša so sebou rad negatívnych dôsledkov.

Ako uvádza portál Euronews, krajiny sa snažia tento problém riešiť po svojom, napríklad aj formou zavádzania turistickej dane. Pred plánovaním dovolenky si radšej pozri, ktoré krajiny od teba budú pýtať o niečo viac peňazí, než si bol zvyknutý. 

Taliansko 

Turistická daň sa aj v Taliansku pohybuje v závislosti od konkrétnej lokality, kde budeš tráviť svoju dovolenku. Napríklad v Benátkach práve prebieha testovanie turistickej dane, ktorá sa bude vyberať počas 29 najvyťaženejších dní do polovice júla. Poplatok 5 € na osobu sa týka návštevníkov v čase od 8:30 do 16:00, najmä cez víkendy.

Ako sme ťa už informovali, okrem toho však bude prijaté ďalšie opatrenie, ktoré sa bude týkať turistických skupín. Tie, ktoré na prehliadky mesta chodia so sprievodcom, po novom nebudú môcť mať viac ako 25 členov. Toto opatrenie začne platiť 1. júna a okrem Benátok sa bude týkať aj ostrovov Murano, Burano a Torcello. Skupiny ľudí sa zároveň nebudú môcť zastavovať v úzkych uličkách alebo na mostoch.

Na Sicílii sa turistické poplatky pohybujú od 1 do 3 € za noc. V hlavnom meste Ríme je turistická daň drahšia a pohybuje sa od 3 do 7 € za noc v závislosti od typu ubytovania.

Portugalsko

Ako informuje portál O peniazoch, prístavné mesto Portimão zaviedlo turistickú daň v marci a bude závisieť od mesiacov, v ktorých bude tvoja dovolenka. Od apríla do októbra to budú 2 € za noc a od novembra do marca poplatok klesne na 1 € za noc. Turistická daň sa vyberá priamo v ubytovacom zariadení a jej výťažok bude použitý na financovanie miestnych služieb a infraštruktúry.

Podobne sú na tom aj zvyšné miesta v Portugalsku. Napríklad Porto, Lisabon či Faro majú poplatky vo výške okolo 2 €. Platia sa len počas prvých 7 dní pobytu.

Španielsko

Barcelona už dlhé roky patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie celého sveta. V dôsledku toho ju ročne navštevujú milióny turistov a aj to bol jeden z dôvodov, prečo predstavitelia katalánskeho veľkomesta zaviedli regionálne pobytové dane a extra celomestský príplatok ešte v roku 2012. Od 1. apríla roku 2023 sa tento poplatok zvýšil na 2,75 eura a od 1. apríla tohto roka to bude už 3,25 eura. 

Ako sme ťa už informovali, príklad Barcelony sa tento rok rozhodlo nasledovať aj ďalšie španielske mesto, konkrétne ide o Valenciu.

Trhy vo Valencii
zdroj: Unsplash/@jonnyjames2

Hoci presný dátum zavedenia turistickej dane nie je známy, návštevníci tohto asi 800-tisícového mesta budú musieť zaplatiť od 50 centov do 2 eur za noc v závislosti od zvoleného ubytovania v prípade pobytu kratšieho ako sedem nocí. Cestujúci výletnou loďou zaplatia denne 1,50 eur.

Portál O peniazoch však pripomína, že turistickú daň vyberajú aj ďalšie španielske destinácie. Baleárske ostrovy (Malorka, Menorca, Ibiza, Formentrea) inkasujú od turistov až do 4 € za noc počas vyťaženej sezóny.

Chorvátsko

Chorvátsko, obľúbená destinácia slovenských dovolenkárov, má pomerne nízku turistickú daň. V priemere sa pohybuje okolo 1,33 € na noc za osobu. V niektorých turisticky exponovaných mestách, ako napríklad Dubrovník, je však daň o niečo vyššia.

Turistickú daň v Chorvátsku vyberá ubytovacie zariadenie, v ktorom si ubytovaný. Poplatok sa zvyčajne pripočíta k cene ubytovania.

Grécko 

Turistická daň v Grécku závisí od počtu hviezdičiek hotela alebo počtu izieb, ktoré si prenajímaš. Môže to byť čokoľvek do 4 € za izbu. Daň zaviedlo grécke ministerstvo turizmu, aby pomohlo znížiť dlh krajiny. Informuje o tom Euronews. 

Zdroje: O peniazoch , Euronews 

Najnovšie videá

Trendové videá