Dovolenka v Grécku sa oddnes pre Slovákov komplikuje. Nové opatrenia ťa zrejme od výletu odradia 

  • Grécko je z pohľadu Slovenska považované za bezpečnú krajinu na cestovanie
  • Obľúbená dovolenková destinácia však nechce nechať nič na náhodu
  • Turistov privíta, len ak splnia jasne dané podmienky
  • Tie sa však zrejme mnohým dovolenkárom páčiť nebudú
grecko
Pexels/Aleksandar Pasaric, Unsplash/Dimitri Houtteman
  • Grécko je z pohľadu Slovenska považované za bezpečnú krajinu na cestovanie
  • Obľúbená dovolenková destinácia však nechce nechať nič na náhodu
  • Turistov privíta, len ak splnia jasne dané podmienky
  • Tie sa však zrejme mnohým dovolenkárom páčiť nebudú

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa bude oddnes 1. júla 2020 vyžadovať vyplnenie online formulára (The Passenger Locator Form – PLF) najmenej 48 hodín pred vstupom do krajiny. 

Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napríklad odkiaľ cestuješ, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu tvojho pobytu v Grécku. Dovolenka v Grécku pre takzvaných backpackerov či karavanistov sa tak stáva priam nemožná.

zdroj: Unsplash/Nick Karvounis

Do 24 hodín po odoslaní formulára dostane každý cestujúci osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe. Stačí ho ukázať napríklad v smartfóne.

Systém, po vyhodnotení nahlásených údajov vyznačí, či sa má táto osoba pri vstupe do Grécka podrobiť testu na COVID-19 alebo nie. Testy budú realizované hneď pri vstupe do krajiny a testovaní cestujúci budú musieť na výsledok testu čakať v individuálnej izolácii na adrese uvedenej vo formulári.  Elektronický formulár pre vstup do Grécka nájdeš na stránke travel.go.gr.

Letecká osobná doprava zo zahraničia je v súčasnosti prijímaná výlučne na medzinárodných letiskách v Aténach a v Thessalonikách. Od 1. júla uvádza Grécko do prevádzky aj regionálne letiská na ostrovoch pre charterové lety zo zahraničia.

zdroj: Letisko Košice

Lety do gréckeho mesta Solún (Thessaloniki) plánuje írsky dopravca spustiť z Bratislavy od 6. júla každý pondelok 1 x týždenne a lety na grécky ostrov Korfu od 7. júla každý utorok, tiež 1 x týždenne. Lety do Atén sú v pláne od zimného letového poriadku, od konca októbra 2020.

Od 1. júla sa otvoria aj hraničné priechody s Albánskom a Severným Macedónskom pre cudzincov tranzitujúcich týmito krajinami. V súčasnosti platí, že občania Slovenska môžu vstúpiť do Grécka autom iba cez Bulharsko.

Od 27. júna do  12.júla 2020 platí nové nariadenie, na základe ktorého sa zvyšuje počet osôb v osobných vozidlách. V osobných vozidlách do 7 miest na sedenie sa povoľujú 3 osoby a vodič, v osobných vozidlách od 8-9 miest na sedenie sa povoľuje 5 osôb a vodič. Pokuta za porušenie tohto nariadenia je vo výške 150 eur a to každej osobe vo vozidle.

Ak chceš dovolenkovať v Taliansku, čakaj plno obmedzení a vysoké pokuty aj za objatia či bozky

Obnovená bola aj premávka trajektov z pevniny na grécke ostrovy. Pre prepravu osôb na lodi platia striktné pravidlá. Ide napríklad o meranie telesnej teploty pasažierom pred nalodením, sociálny rozostup 1,5 m či povinnosť nosiť rúško a odovzdať vyplnený formulár. 

Nalodenie nebude povolené nikomu, kto prejaví príznaky COVID-19 alebo bol v kontakte s niekým infikovaným za posledných 14 dní. V jednej kajute je možné ubytovanie najviac dvoch osôb. Zmeny zasiahli aj trajekty, tie budú prevádzkované pri maximálne 60 % kapacite.

zdroj: Pexels/Luke Webb

Od dnes 1. júla sa obnovuje aj  osobná námorná doprava s Talianskom (trajekty) – začína prevádzka dvoch prístavov v Patrase a Igoumenitsi. 

Nezabúdaj, že v uzavretých verejných priestoroch, čiže napríklad aj v MHD či taxíkoch, je povinné nosenie ochranných rúšok – pokuta za nedodržiavanie opatrenia je 150 eur. 

Pri cestovaní do Grécka sa odporúča Slovákom registrácia v registračnom formulári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR alebo cez mobilnú aplikáciu Svetobežka.

Zdroje: travel.go.gr, MZVSR, bts.aero

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech